Kína hadgyakorlatot tart Tajvan körül, teljesen körülvette a szigetországot
További Külföld cikkek
- Izrael újra lecsapott Bejrút belvárosában, videón a pusztítás
- Angela Merkel szerint ezért jelent Elon Musk nagy veszélyt a Trump-kormányban
- Moszkva üzent, az ukránok egész 2025-ös hadjáratát meghiúsították
- Minden, amit Vlagyimir Putyin új „csodafegyveréről” eddig tudni lehet
- Pont egy kínai teherhajó alatt sérültek meg a távközlési kábelek a Balti-tengeren
Kína nagyszabású hadgyakorlatot tartott Tajvan körül hétfőn, amit a szigetország függetlensége elleni figyelmeztetésnek nevezett. A kínai védelmi minisztérium szerint a hadgyakorlat válasz volt arra, hogy Lai Csing-te tajvani elnök nem volt hajlandó elismerni Peking azon követelését, hogy Tajvan elismerje, hogy a Kínai Népköztársaság része a Kommunista Párt uralma alatt − írta meg az AP News.
A gyakorlatok négy nappal azután következtek, hogy a szigetország megünnepelte kormányának megalakulását, amin Tajvan elnöke, Lai Csing-te beszédében kijelentette, hogy Kínának nincs joga Tajvant képviselni, és kijelentette, hogy elkötelezett amellett, hogy „ellenálljon az annektálásnak vagy a beavatkozásnak”.
A tajvani védelmi minisztérium provokációnak nevezte a hadgyakorlatot, és közölte, hogy erői készen állnak a válaszadásra, míg az elnöki hivatal felszólította Kínát, hogy „hagyjon fel a katonai provokációkkal, amelyek aláássák a regionális békét és stabilitást, és ne veszélyeztessék Tajvan demokráciáját és szabadságát”.
Katonaságunk határozottan és megfelelően kezeli a kínai fenyegetést
− mondta Joseph Wu, a tajvani Biztonsági Tanács főtitkára egy tajpeji fórumon. „Más országok erőszakkal való fenyegetése sérti az Egyesült Nemzetek Alapokmányának alapvető szellemét, hogy a vitákat békés eszközökkel oldják meg” − tette hozzá.
A CCTV kínai állami műsorszolgáltató által sugárzott térkép hat nagy blokkot mutatott Tajvan körül, jelezve, hogy hol tartják a katonai gyakorlatot, amelyre a szigetország is figyelmeztette lakosságát.
25 PLA aircraft, 7 PLAN vessels and 4 official ship operating around Taiwan were detected up until 8 a.m. (UTC+8) today. 16 of the aircraft crossed the median line and entered Taiwan’s southwestern and eastern ADIZ. We have monitored the situation and responded accordingly. pic.twitter.com/ga1HaEVaQl
— 國防部 Ministry of National Defense, ROC(Taiwan) 🇹🇼 (@MoNDefense) October 14, 2024
A kínai haditengerészet kapitánya, Li Hszi elmondta, hogy a haditengerészetet, a légierőt és a rakétaszállító hadtesteket mind mozgósították a gyakorlatra.
Ez egy nagy figyelmeztetés azoknak, akik támogatják Tajvan függetlenségét, és jelzi eltökéltségünket nemzeti szuverenitásunk megőrzése iránt
− hangsúlyozta Li Hszi a kínai állami tévében.
A szigetország nem enged a kínai nyomásnak
Tajvanon a Progresszív Párt folytatja azt a politikát, mely szerint elutasítja Kína követelését, hogy ismerjék el, hogy Tajvan Kína része. Peking már 2022-ben is hatalmas hadgyakorlatot tartott a szigetország körül, amikor Nancy Pelosi rövid látogatásra érkezett Tajvanra. Kína számára zsákutca Tajpej függetlensége, ezért az annexiót elkerülhetetlennek gondolják.
A sziget fővárosának lakói azonban nyugodtan vették tudomásul a kínai haderő megjelenését. „Nem aggódom, én nem pánikolok, nincs semmilyen hatása rám” − mondta egy helyi lakos. Más szerint: „Tajvan most nagyon stabil, és hozzászoktam a kínai hadgyakorlatokhoz. Gyerekkorom óta érzékelem ezeket a fenyegetéseket, és már hozzászoktam.”
Tajvan japán gyarmat volt, mielőtt a második világháború végén egyesítették Kínával.1949-ben lett önálló, ekkor Csang Kaj-sek nacionalistái elmenekültek a szigetre, amikor Mao Ce-tung kommunistái hatalomra kerültek a szárazföldön.