Új ország érkezik az Európai Unióba, kopogtattak Szijjártó Péternél
Albánia kedden Luxemburgban megnyitotta az Európai Unióhoz való csatlakozásáról szóló tárgyalások első fejezeteit. A balkáni ország – amely 2014-ben kapta meg a tagjelölti státuszt – 2022 júliusában tartotta első csatlakozási konferenciáját az EU-val. Ugyanakkor most az első fázisok megnyitása jelentős előrelépést jelent a csatlakozásban.
A keddi tárgyalások célja az volt, hogy felmérjék, Albánia megfelel-e az uniós kritériumoknak, többek között olyan szakpolitikai területeken, mint a demokratikus intézmények működése, az igazságszolgáltatás és az alapvető jogok, valamint a gazdasági kritériumok, a közbeszerzés és a pénzügyi ellenőrzés is átesnek.
Jelenleg nagyon világos elképzelésekkel, nagyon erős akarattal haladunk az úton. Nincs kétségünk afelől, hogy el fogjuk érni, amit el kell érnünk, vagyis azt, hogy Albánia 2030-ra az Európai Unióban legyen
– írta az albán delegációt vezető Edi Rama miniszterelnök az X-en közzétett bejegyzésében. A Politico arra is kitért, az uniós delegáció, amelyet a magyar EU-elnökség nevében Szijjártó Péter külügyminiszter vezetett, szintén „fontos mérföldkőnek” nevezte a konferenciát. Azonban hosszú út áll még Albánia előtt, a csatlakozási tárgyalások évtizedekig is eltarthatnak.
A szomszédos ország, Montenegró jóval előrébb jár a folyamatban, és 12 évvel ezelőtt nyitották meg az első fejezetet, a 33-ból még 30-at le kell zárniuk. Most ideiglenes referenciaértéket határoztak meg Albániának – különösen a jogállamisági fejezetek tekintetében –, amelyeket teljesíteni kell, mielőtt a csoportos tárgyalási folyamat következő lépései megtörténhetnek.