Életfogytiglanra ítélték a Fülöp-szigeteken turistákat elrabló szervezet több tagját
További Külföld cikkek
- Az első zuhanást még túlélte a szlovéniai Alpokban meghalt magyar túrázó
- Izrael rakétatámadást hajtott végre Jemenben, kis híján a WHO vezetőjét is eltalálták
- Sikeres csúcstámadás után eltűnt két olasz hegymászó, napok óta keresik őket
- Felfoghatatlan összeget lehet nyerni egy amerikai lottón
- Legalább hárman meghaltak egy buszbalesetben Norvégiában
A 17 életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélt a viszonylag kicsi, de annál erőszakosabb Abu Szajjaf lázadócsoporthoz tartozott, amely megalakulásakor egy muszlim állam létrehozását tűzte ki célul a túlnyomórészt keresztény ország muszlim többségű déli szigetein. A csoport a muszlimok több évtizedig tartó szakadár mozgalmában született meg, és a kilencvenes évektől kezdődően többnyire robbantásokat, váltságdíj reményében emberrablásokat, valamint gyilkosságokat követtek el – közölte az MTI.
Az elítéltek között van az Abu Szajjaf két vezetője, illetve az ENSZ terrorellenes feketelistáján szereplő Hilarion Santos és Redendo Dellosa is – közölte a manilai igazságügyi minisztérium. Mindegyik vádlottat életfogytig tartó szabadságvesztéssel sújtották, aminek értelmében legkorábban harminc év után bocsáthatók szabadlábra feltételesen – tették hozzá.
A lázadócsoport 2000-ben vált nemzetközileg hírhedtté, amikor az év áprilisában gépfegyverekkel és bozótvágó késekkel felfegyverkezve a malajziai Sipadan szigetén túszul ejtettek tíz külföldi turistát és tizenegy üdülőhelyi dolgozót, majd a Fülöp-szigeteki Jolo szigetére hurcolták el őket.
A túszok között egy háromtagú német család, két finn turista, egy dél-afrikai házaspár, egy libanoni nő és két francia állampolgár volt, a többi elrabolt malajziai vagy Fülöp-szigeteki.
A túszokat három év leforgása alatt engedték szabadon, az utolsót egyes feltételezések szerint szakácstudománya miatt tartották fogva sokáig.
A túszok kiszabadulása után a Fülöp-szigeteki hadsereg több évig tartó offenzívát indított a lázadók ellen, amelyben vezetőik és tagjaik többségét megölték vagy elfogták. A 2000. áprilisi emberrablást vezető Ghalib Andang lázadóvezér egy manilai börtönbe került, ahol egy 2005-ös fegyenclázadás elfojtásakor kommandósok végeztek vele és a lázadócsoport három másik vezetőjével.