Polgárháborús állapotok uralkodnak a megyében, amely eldöntheti az amerikai elnökválasztást

GettyImages-2164835283
2024.10.24. 21:13
Arizona egyike annak a hét csatatérállamnak, amely gyakorlatilag eldönti az amerikai elnökválasztást. Az arizonai eredmények pedig nagyrészt Maricopa megyében dőlnek el. Az állam 4,1 millió regisztrált választópolgárának közel 60 százaléka él itt. Ez ma Amerika legnagyobb ingadozó megyéje. 2020-ban Joe Biden lett az első demokrata elnökjelölt, aki Harry Truman 1948-as győzelme óta győzött Maricopában.

A völgyet most nyugtalanság járja át, mindenki bizonytalan, hogy mennyire lesz rendezett a választás lebonyolítása. A helyi tisztviselők a legjobbakat remélik és a legrosszabbra készülnek. A választást lebonyolító központ hamarosan erőddé válik. Az épületet dupla kerítés veszi körül, és a fémdetektorok mellett rendőrök teljesítenek szolgálatot. A választások éjszakáján egy kommandócsapat állomásozik majd a tetőn, és lovasrendőrök járőröznek a környéken – írja a The Economist

A választásokat lebonyolító tisztviselők lőgyakorlatokon vettek részt, illetve azt is gyakorolták, hogyan barikádozzák el magukat, vagy hogyan szorítsák vissza tűzoltótömlővel a fegyveres csőcseléket, ha arra kerül sor. Bekészítették az elsősegélycsomagokat, amelyek érszorítót és kötszereket tartalmaznak mellkasi sebek ellátására és súlyos vérzések elállítására.

Arizona a választási tisztviselők elleni fenyegetések egyik központja. Az államban azért ilyen a hangulat, mert Donald Trump évek óta tartó hamis állításokat tesz arról, hogy a 2020-as választásokat elcsalták, és támogatóinak arról beszélt, hogy ez újra megtörténhet. Arizona választási irodájának – egyébiránt republikánus – vezetője halálos fenyegetéseket kapott, amiért nem minősítették semmisnek a 2020-as eredményeket. Néhányan személyi védelmet is kaptak.

A The Wall Street Journal helyszíni riportjából kiderül, hogy Coloradóban a választások tisztaságát tagadók halálos fenyegetései miatt egyes megyei hivatalnokok és választási tisztviselők golyóálló mellényeket tartanak készenlétben. Országszerte sok választási iroda Narcant, az opioid-túladagolás kezelésére használt gyógyszert raktározott be, miután néhányan tavaly olyan szavazólapokat kaptak, amelyekben fentanilt tartalmazó fehér por volt.

Az igazságügyi minisztérium három embert megvádolt a Maricopa megyei választási bizottság vezetője elleni fenyegetések kapcsán, köztük egy Missouri állambeli férfit, aki mobiltelefonján felhívta a tisztviselőt, és figyelmeztette, hogy „jól kell végezned a ki…ott munkádat”, különben „a segged soha nem fog eljutni a következő kis testületi ülésre”. A bírósági iratokban részletezett, Maricopa tisztségviselőit ért fenyegetések között olyan üzenetek szerepelnek, mint például:

Meg fogsz halni, te sz…házi. Fel fogunk akasztani. Felakasztunk. 

Egy texasi férfit, akit korábban azzal vádoltak, hogy „lövöldözésre buzdított a szavazóhelyiségek dolgozói ellen”, egy Donald Trump által kinevezett bíró 2023-ban 3 és fél év börtönre ítélt.

Sorra mondanak le a tisztviselők, mert veszélyben érzik magukat

A fenyegetések miatt a választási hivatal 140 fős személyzetének tíz tagja lemondott. Ezenkívül rengeteg, mintegy 3000 ideiglenes alkalmazottat is elijesztettek a munkától. Néhányuk autóját feldühödött Trump-hívek vették körül, fényképeket készítettek róluk és szidalmazták őket, amikor elhagyták a belvárosi választási központot.

A Pennsylvania állambeli Yorkban egy férfi megtámadott egy csoportot, amelynek tagjai Kamala Harris alelnök kampányeseményére gyülekeztek, és menekülés közben fejbe ütött egy 74 éves férfit. Michigan északi részén egy Donald Trump iránti gyűlölettől feldühödött támadó terepjáróval elgázolt és megsebesített egy 81 éves férfit, aki éppen a volt elnök újraválasztási pályázatát támogató táblát helyezett el – közölte a Reuters hírügynökség.

A Reuters szerint ezek a támadások is ahhoz a legalább 300 politikai jellegű, erőszakos esethez tartoznak, amiket azóta követtek el, hogy Trump támogatói 2021. január 6-án megrohamozták az amerikai Capitoliumot. Ezek közül legalább 51 incidens idén történt. Alig két héttel a novemberi elnökválasztás előtt az erőszakos választási esetek előfordulása az 1970-es évek óta a legmagasabb szinten áll.

A választási tisztviselők attól tartanak, hogy ebben a ciklusban több ilyen incidens lesz, mivel egyes amerikaiak bizonyítékot keresnek arra, hogy a választást lebonyolítók próbálják megváltoztatni a voksolás végeredményét. Az általában ismeretlen választási adminisztrátorok ilyen mértékű fenyegetése jelentős változást jelent – mondta Amy Cohen, az Állami Választási Vezetők Országos Szövetségének ügyvezető igazgatója. Korábban a fenyegetések nagyrészt elszigeteltek voltak, és az aktuális események miatti dühből fakadtak. „Nagyon megváltoztak a dolgok” – fogalmazott.

Országos szinten a helyi választási tisztviselők közel 40 százaléka számolt be arról, hogy munkája miatt megfenyegették 

– derül ki a Brennan Center, egy nonprofit választói jogvédő csoport májusban közzétett felméréséből. A halálos fenyegetések és a megfélemlítés más formái – beleértve a gyanús csomagokat és a bombariadókat – hihetetlen mértékben megszaporodtak, jelentette a csoport.

A szenátor szerint polgárháborús viszonyok uralkodnak

Tavaly novemberben öt állam választási irodái kaptak gyanús leveleket, amelyekről később kiderült, hogy fentanilt tartalmaznak. Az egyikben az állt, hogy „Most van vége a választásoknak”. 2024 szeptemberében 20 állam hivatalnokai kaptak ismét gyanús csomagokat, köztük egy olyat, amelyen feladóként az szerepelt, hogy az „Egyesült Államok Árulókat Megsemmisítő Hadserege”.

Szintén célba vették azokat a republikánusokat, akik nem támogatták Trumpnak a választási csalásról szóló állítását.

Ez egy polgárháború

– mondta Ken Bennett, az állam republikánus szenátora, aki elvesztette az előválasztást egy „választástagadóval” szemben, annak ellenére, hogy kétszer is Trumpra szavazott.

Shelby Busch, akit a Maricopa Megyei Republikánus Bizottság januárban az év önkéntesének választott, júniusban került a címlapokra, amikor felbukkant egy videó, amelyen azt mondja a Republikánus Párt egyik rendezvényén tartott beszédében Maricopa megye választási bizottságának vezetőjére utalva, hogy

ha Stephen Richer ebben a teremben lenne, meglincselném.

„Nem szó szerint értettem” – mondta Busch a The Wall Street Journalnak adott interjúban. „Túlzás volt, és csak politikai lincselésről beszéltem."

(Borítókép: J. D. Vance amerikai szenátor köszönetet mond a helyi rendfenntartó erőknek, akiket a védőosztagához rendeltek, amikor elhagyja Arizonát az Egyesült Államok és Mexikó déli határának bejárását követően, 2024. augusztus 1-jén. Fotó: Anna Moneymaker / Getty Images)