Összeült a NATO-tanács a magyar kormány terve miatt

2024.10.30. 13:10
A NATO-tagállamok magyarországi nagykövetei Magyarország új gazdasági „semlegességi” politikájáról tárgyaltak szerdán az Egyesült Államok budapesti nagykövetségén. David Pressman amerikai nagykövet szerint az, hogy a megbeszélés szükségessé vált, önmagáért beszél.

Szerdán a NATO-szövetséges tagállamok Magyarországra akkreditált nagykövetei és védelmi attaséi az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövetségén találkoztak, hogy megvitassák a magyar kormány által nemrégiben bejelentett gazdasági „semlegesség” politikájának biztonsági vonatkozásait – derül ki a budapesti amerikai nagykövetség Indexhez eljuttatott közleményéből.

David Pressman nagykövet az Amerikai Egyesült Államok nevében felszólalva elmondta, hogy „Magyarország nemrégiben bejelentett gazdasági »semlegességi« politikája, valamint a Moszkvától és Pekingtől való növekvő függősége az Amerikai Egyesült Államok és az Euroatlanti szövetség biztonságpolitikájára is hatással van”.

Nagyra értékeltük annak a lehetőségét, hogy megvitathattuk Magyarország új politikai irányvonalát szövetségeseinkkel. Az, hogy egy szövetséges állam »semlegességi« politikájáról szóló megbeszélés szükségessé vált, önmagáért beszél

– fogalmazott David Pressman.

Gazdasági fordulat jöhet Magyarországon

A kormány célja, hogy 2025-ben 3 százalék fölötti gazdasági bővülést érjen el a magyar gazdaság, amelynek alapjait a gazdasági semlegesség teremti meg. Annak érdekében, hogy ebbe a növekedési sávba a kormány felhúzza és megerősítse a gazdasági növekedés ütemét, 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervet dolgozott ki, amely jelentős mennyiségű pénzt juttat a magyar gazdaságba.

A munkáshitelen, a minimálbér emelésén és a családi adókedvezmények megduplázásán keresztül a jövedelmek vásárlóerejének növekedése újabb lendületet adhat a fogyasztás bővüléséhez. A megfizethető lakhatást szolgáló intézkedések, mint például a vidéki otthonfelújítási program elindítása vagy a nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználásának megteremtése, illetve a kollégiumépítési program felpörgetheti az ingatlanpiacot

– foglalta össze korábban a tervezetet Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, majd hozzátette: a Demján Sándor-program pedig hitellel, tőkével és támogatásokkal ösztönzi a kkv-k termelékenységének javulását, a hazai beruházások emelkedését, így a kkv-k méretének megduplázását.