Sárral és székekkel dobálták a rendőrséget, több mint 130 ezren tüntettek Spanyolországban
További Külföld cikkek
- Az FBI több részletet is elárult a New Orleans-i gázolóval kapcsolatban
- Továbbra sem javul a hóhelyzet Nagy-Britanniában
- Fizetésemelésekre és gazdasági reformra készül Szíria
- Tizennégy ember halt meg vasárnap Gázában az izraeli légicsapások miatt
- Kínai állampolgárokat tartóztattak le aranyrudakkal a Kongói Demokratikus Köztársaságban
Hatalmas tömegek tüntettek Valenciában a közelmúltban bekövetkezett halálos árvizek hatóságok általi kezelése ellen, és Carlos Mazón regionális vezető lemondását követelték. Spanyol hírügynökségek, köztük az Efe is egy kormányzati szervet idézve azt állította, hogy szombaton 130 ezer ember vonult az utcára – a tüntetők azt skandálták, hogy „mi sárral, ti vérrel vagytok bemocskolva” – számolt be a BBC.
Több mint 220 ember halt meg az áradásokban, amelyeket a Valenciát és a szomszédos tartományokat októberben sújtó özönvízszerű esőzések okoztak.
Nyolcvan embert még mindig eltűntként tartanak nyilván.
A tüntetők azzal vádolták a helyi hatóságokat, hogy túl későn adtak ki árvízriasztást. A tüntetések vége felé a feldühödött tüntetők összecsaptak a rendőrséggel. A képek szerint a valenciai városházát sárral kenték össze, a Reuters hírügynökség pedig arról számolt be, hogy a tüntetők székeket és más tárgyakat dobáltak.
A város polgármestere, María José Catalá képeket tett közzé a közösségi médiában a betört ablakokról, és egy videót, amelyen fáklyatűz és füst is látható, majd hozzátette: „A vandalizmus nem megoldás.” Valencia városi tanácsa elítélte a „vandalizmust”, mondván, hogy a várost is sújtotta az árvíz.
Szeretnénk kifejezni felháborodásunkat és dühünket a katasztrófa rossz kezelése miatt, ami oly sok embert érintett
– mondta Anna Oliver, a tüntetés egyik szervezője a Reuters hírügynökségnek.
Insisto, el vandalismo no es la solución.
— María José Catalá (@mjosecatala) November 9, 2024
Somos municipio afectado, y estamos destinando muchísimos recursos y medios para ayudar a las pedanías y municipios que siguen sufriendo los efectos de esta tragedia. pic.twitter.com/nb8xwk7JV0
Súlyosbodó helyzet
Múlt héten a spanyol királyt és királynőt is sárral és más tárgyakkal dobálták meg a dühös tüntetők, amikor a pár Paiporta városába látogatott, ez az egyik legsúlyosabban érintett település. Pedro Sánchez miniszterelnökre is tárgyakat dobáltak, akit gyorsan evakuáltak a helyszínről.
Emberek ezrei vesztették el otthonukat, és az utcákat sok helyen még mindig sár és törmelék borítja. A konzervatív Néppárthoz tartozó Mazón megvédte intézkedéseit. Azt mondta, hogy tisztviselői nem kaptak elegendő figyelmeztetést a központi kormánytól, és a katasztrófa mértéke nem volt prognosztizálható.
Spanyolországban a katasztrófaelhárításért a regionális kormányok felelősek, de további forrásokat kérhetnek a madridi központi kormánytól. A spanyol meteorológiai hivatal október 25-től viharjelzéseket adott ki a régióra, de
a valenciai hatóságok csak órákkal az áradás kezdete után adtak ki riasztást a mobiltelefonokra.
A vészhelyzetekért felelős helyi tanácsos azóta elismerte, hogy nem tudott a telefonos riasztási rendszerről. Ezt súlyosbítja, hogy a helyi média beszámolója szerint az áradások kezdetekor Mazón egy újságíróval ebédelt, és csak helyi idő szerint este 7 órakor érkezett meg a vészhelyzeti koordinációs értekezletre.
Kormányzati források az El País újságnak azt mondták, hogy ez „lényegtelen”, és hogy Mazónt folyamatosan tájékoztatták az eseményekről. A valenciai áradást egy DANA-jelenség okozta – amikor a meleg, nedves levegő hideg levegővel találkozik, és instabil időjárási rendszert hoz létre. A tudósok szerint a felmelegedő éghajlat súlyosbította az árvizeket.
A massive demonstration in Valencia is demanding Carlos Mazón’s resignation, protesting his handling of the catastrophic flooding in the region.pic.twitter.com/cBgv4LgfiS
— Volcaholic 🌋 (@volcaholic1) November 9, 2024