Az Egyesült Államok babérjaira törne Kína a haditechnológia terén
További Külföld cikkek
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
Kína kedden bemutatta legújabb lopakodó vadászrepülőgépét, valamint kiállította legfejlettebb drónjait is. Peking ezzel megmutatta, hogy elszántan veszi fel a versenyt az amerikai katonai fejlesztésekkel, emellett hatalmas összegeket fektet be a legújabb technológiákba – írja a The Washington Post.
A zhuhai légi bemutató nyitónapjának fő attrakciója, a J–35A lopakodó vadászgép prezentálása volt. Az „ötödik generációs” vadászgépet szuperszonikus sebességgel történő támadásra és a radarok észlelésének elkerülésére tervezték.
A kínai védelmi cégek idei találkozóját a kínai állami média mérföldkőnek nevezte Hszi Csin-ping kínai vezető azon ambiciózus terveinek megvalósításában, hogy 2050-re világszínvonalú fejlesztésekkel lássa el hadseregét.
A cél elérése érdekében Hszi arra ösztönözte az ország védelmi iparát, hogy nagymértékben fektessen be a csúcstechnológiákba.
A kínai gyártók nagy volumenben gyártanak hajókat, harci repülőgépeket, rakétákat és drónokat, hogy érvényt szerezzenek Peking kiterjedt területi követeléseinek – és figyelmeztetést küldjenek az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek.
A zhuhai bemutató minden bizonnyal Kína növekvő technológiai képességeit mutatja be potenciális ellenfeleinek, és a lista élén az Egyesült Államok áll
– mondta Collin Koh, a szingapúri S. Rajaratnam School of International Studies védelmi szakértője.
Emellett Kína azzal próbálkozik, hogy az Egyesült Államok alternatívájaként és megbízható biztonsági partnerként mutassa meg magát olyan nemzetek számára, amelyek osztoznak Pekinggel az Egyesült Államok vezette katonai szövetségi hálózattal kapcsolatos ellenszenvben – mondta Koh.
A lopakodó
A J–35A, Kína válasza az Egyesült Államok F-35-ösére. A J–35A kisebb és fürgébb, mint a kínai hadsereg által már bevetett J–20-as lopakodó vadászgép.
A The Washington Post szerint a légi bemutatón gyakran összemosták a propagandát és a valós bejelentéseket – számos kiállított modell még fejlesztés alatt áll –, de a katonai elemzők számára ez egy ritka lehetőség arra, hogy nyomon kövessék a kínai hadsereg modernizációs törekvéseinek előrehaladását.
Az egy évtizede fejlesztés alatt álló vadászgép, amelyet az állami Aviation Industry Corporation of China gyártott, jelentősen hasonlít az amerikai F–35-ösre. (2016-ban egy kínai üzletember bűnösnek vallotta magát abban, hogy kínai védelmi vállalkozókkal együttműködve ellopta az F–35 terveit az Egyesült Államoktól.)
A kínai tisztviselők csak korlátozott leírást adtak a J–35A hajtóműveiről és egyéb képességeiről, de katonai elemzők úgy jellemezték, mint egy olyan harci repülőgépet, amely egy konfliktusban többféle szerepet is képes teljesíteni.
A J–35A elnevezés azt tükrözi, hogy a típus az F–35-öst „célozza meg”, és „gyerekjáték” egy harcban legyőznie az amerikai modellt – állította a helyi médiának adott interjújában egy nacionalista katonai kommentátor, Song Xinzhi.
Széles a drónválaszték is
Az idei volt az első alkalom, hogy a zhuhai légikiállításon egy olyan szekciót is bemutattak, amelyet Kína növekvő pilóta nélküli repülőgép- és hajóflottájának szenteltek, beleértve egy pilóta nélküli 10 tonnás légi járművet, amely kisebb drónok rajainak telepítésére használható.
Szintén kiállítottak egy 4000 tengeri mérföld hatótávolságú drónhajót, amelyet a kínai média „gyilkos bálnának” nevezett.
A kínai média videókat vetített a CH–7-esről, egy nagy hatótávolságú lopakodó drónról. Justin Bronk, a Royal United Services Institute vezető munkatársa szerint ez egy üzenet, amely az állam harckészültségét jelentheti.
A csúcskategóriás repülőgépekkel ellentétben – amelyeknek magasan képzett pilótákra van szükségük – a drónokat „olyan gyorsan lehet bevetni, amilyen gyorsan meg lehet őket építeni… és Kína nagyon jó abban, hogy gyorsan és nagy mennyiségben gyártson dolgokat” – tette hozzá Bronk.
Kína jelentősége
Kína még mindig viszonylag kis szereplő a nemzetközi fegyverkereskedelemben. A globális export 5,8 százalékát tette ki 2019 és 2023 között, szemben az Egyesült Államok 42 százalékos részesedésével – közölte a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet.
Az ukrajnai háború azonban lehetőséget teremtett a kínai védelmi vállalkozók számára, hogy terjeszkedjenek a nemzetközi piacokon, amelyeket korábban az orosz beszállítók uraltak, akik most a hazai kereslettel való lépéstartásért küzdenek.