Négyezer illegális bányászt hagy a gödörben a dél-afrikai kormány
További Külföld cikkek
- Az oroszok szerint egy ukrán drón zuhant egy bevásárlóközpontra, legalább egy ember meghalt
- Ajtók és ablakok törtek be, több lakás megrongálódott egy robbanásban Maroshévízen
- A szlovén hegyimentők bejelentették: egyelőre nem tudják kimenteni a magyar túrázót
- Először tartottak misét a rezsim bukása óta a szíriai keresztények
- Nem jelent meg a kihallgatásán Jun Szogjol dél-koreai elnök
A dél-afrikai kormány azt mondja, hogy az illegális bányászat elleni hivatalos politika részeként nem segít a mintegy 4000 illegális bányásznak egy bezárt bányában az ország északnyugati tartományában – írja a CNN.
A Stilfonteinben lévő bányában tartózkodó bányászok feltehetően élelem, víz és más alapvető szükségletek nélkül maradtak, miután a rendőrség lezárta az ellátmányuk föld alatti szállítására használt bejáratokat.
Ez része a rendőrség Vala Umgodi, azaz „Zárd le a lyukat” elnevezésű akciójának, amelynek egyik része az, hogy lezárják a bányászok ellátásának szállítására használatos útvonalakat, ezzel arra kényszerítve őket, hogy visszatérjenek a felszínre és letartóztassák őket.
Az elmúlt hetekben több mint 1000 bányász került a felszínre az északnyugati tartomány különböző bányáiból, akik közül a jelentések szerint sokan gyengék, éhesek és betegek voltak, miután hetekig ellátmány nélkül maradtak.
Ezen a héten körülbelül 20 bányász bukkant fel a stilfonteini bányaaknából, miközben a rendőrség őrzi a bánya körüli területeket, hogy elfogja a föld alól előbukkanókat.
Khumbudzo Ntshavheni kabinetminiszter szerdán újságíróknak azt mondta, hogy a kormány nem fog segítséget küldeni az illegális bányászoknak, mert bűncselekményben vesznek részt.
Nem küldünk segítséget a bűnözőknek. Ki fogjuk füstölni őket. Ki fognak jönni. A bűnözőknek nem kell segíteni, a bűnözőket felelősségre kell vonni. Nem mi küldtük őket oda
– mondta Ntshavheni.
A hátrahagyott aranyra utaznak
Dél-Afrika régi aranybányászati területein továbbra is gyakori az illegális bányászat, a bányászok zárt aknákba mennek be, hogy a hátrahagyott lelőhelyek után kutassanak.
Az illegális bányászok gyakran a szomszédos országokból érkeznek, és a rendőrség szerint az illegális műveletekben nagyobb szindikátusok vesznek részt, amelyek a bányászokat foglalkoztatják.
A lezárt bányákban való jelenlétük problémákat okoz a közeli közösségekkel is, amelyek arra panaszkodnak, hogy az illegális bányászok rablástól kezdve a nemi erőszakig terjedő bűncselekményeket követnek el.
Az illegális bányászcsoportok köztudottan erősen felfegyverzettek, és a rivális csoportok közötti viták néha halálos kimenetelű összecsapásokhoz vezetnek.