- Külföld
- magyarország
- magyar kormány
- európai unió
- soros elnökség
- hetedik cikkely
- eljárás
- jogállamiság
- európai bíróság
A magyar kormány napirendre tűzte a Magyarország ellen folyó uniós eljárást Brüsszelben
További Külföld cikkek
- Donald Trump már a beiktatása napján felhatalmazást kapna Grönlandról tárgyalni
- Földrengés volt Japánban, cunamira figyelmeztették a lakosságot
- Kiderült, mikor tárgyalnak Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztéséről
- Vona Gábor nyílt levelet írt David Pressmannek, válaszokat vár tőle
- Kritikus órák jönnek Los Angelesben, a legrosszabbra készülnek a tűzoltók
A magyar kormány korábban jelezte, hogy nem áll szándékában az eljárás napirendre tűzése, kivéve, ha egy vagy több tagállam kifejezetten kéri. Most a német kormány kifejezetten kérte, hogy ez legyen így, ezért a soros elnökség az általános ügyek keddi ülésének napirendjére tűzte a Magyarországgal szemben folyó, 7. cikk szerinti eljárás áttekintését – írja a Szabad Európa.
Ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy az ügy napirendben lesz,
de nem meghallgatás, hanem csak helyzetértékelés formájában.
A keddi ülésen először az Európai Bizottság ad majd áttekintést a folyamat állásáról és a magyar dossziéról, ami után a magyar fél teheti meg az észrevételeit. A meghallgatásoktól eltérően most nem lesz lehetőség konkrét kérdéseket feltenni, általános észrevételeket viszont lehet majd tenni. Az eljáráson túl az éves jogállamisági párbeszéd részeként négy másik uniós tagállam is napirenden lesz a keddi tanácsülésen: Ausztria, Hollandia, Lengyelország és Málta.
A 7. cikk szerinti eljárás 2018. szeptember 18-án indult meg Magyarország ellen az Európai Parlament kezdeményezésére a rendszerszintű jogállami problémák miatt. Azóta hat év eltelt, az eljárás azonban megakadt az első pontnál. A továbblépéshez (vagy az eljárás megszüntetéséhez) a tanácsnak kellene szavazást tartania (négyötödös többséggel), vagy még ez előtt ajánlásokat intéznie a magyar kormányhoz. Erre azonban láthatóan nincs semmilyen készség, így az eljárás jövője bizonytalan – emlékeztetett a Szabad Európa.
Magyar kötelezettségszegésekről lesz szó az Európai Unió bíróságán a következő hetekben
Hozzátették azt is, hogy a következő hetekben két, Magyarország ellen megindult kötelezettségszegési eljárás ügyében is meghallgatást tart az Európai Bíróság. November 19-én délelőtt az úgynevezett gyermekvédelmi törvény (amelyet rendszerint homofóbként, melegellenesként emlegetnek), december 2-án pedig a Klubrádió elvett frekvenciájának ügyében tart meghallgatást a testület.
Mindkét kereset ügyében a főtanácsnoki indítvány lesz az eljárás következő állomása, csak ezután hozzák meg döntésüket a bírák. Mint a Szabad Európa írta, végül a törvény esetében 2021-ben indult kötelezettségszegési eljárás. Az ügy később a bíróságra került, és a per írásos szakasza is a vártnál később, január 18-án zárult le. A lap egyik forrása szerint a hosszú átfutási idő elsődleges oka az, hogy
példátlan módon tizenhárom uniós tagállam és az Európai Parlament is bekapcsolódott az eljárásba az Európai Bizottság oldalán, a magyar kormánnyal szemben.
A tagállamok közül Ausztria, Belgium, Dánia, Észtország, Finnország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Málta, Portugália, Spanyolország, Svédország és Szlovénia csatlakozott a keresethez. A csatlakozók is megtehették írásbeli észrevételeiket, ami technikailag elhúzta a folyamatot – magyarázta a lap, amelynek bírósági forrásai szerint nagyjából jövő nyárra születhet ítélet az ügyben.
A Klubrádió frekvenciájának megvonása ügyében szintén 2021 nyarán indult kötelezettségszegési eljárás, miután az Európai Bizottság aránytalannak, átláthatatlannak és – ami ebből következik – szabálytalannak tartotta a Médiatanács erre vonatkozó döntését. A kormánynak ebben a kérdésben sem sikerült eloszlatnia a kételyeket, így a gyermekvédelmi törvénnyel együtt ez a dosszié is az Európai Bíróságon landolt. Ennek a folyamatnak lesz a következő állomása a december 2-ára tervezett meghallgatás.