Bekeményíthet az Egyesült Államok, jelentősen bővítené nukleáris arzenálját
További Külföld cikkek
- Kocsis Máté: Hát ezért nem lehet szó Magyarországon a migránsok beengedéséről
- Székekkel estek egymásnak a képviselők a tajvani parlamentben
- Donald Trump fegyvereket szállíthat Ukrajnának, de van egy feltétele
- Terror Magdeburgban: karácsonyi tömegbe hajtott egy autó, többen meghaltak, elfogták a gázolót
- Utolsó nemzetközi útjára indul Joe Biden, Ferenc pápával is találkozik
A nukleáris arzenál bővítéséről szóló döntéseket a kifutó adminisztráció a megválasztott Trump-kormányzatra bízza, amely még nem fejtette ki védelmi terveit. Első hivatali ciklusa alatt Donald Trump jóváhagyta az Obama-kormányzattól örökölt összes jelentős nukleáris fegyverprogramot, és két új rendszerrel bővítette azokat.
A Biden-kormányzat politikáját a „Nukleáris fegyverek alkalmazásának tervezési útmutatója” kodifikálja. A változtatást akkor szorgalmazzák, amikor Kína jelentős nukleáris fegyverkezést folytat, Oroszország nem hajlandó részt venni a fegyverzetellenőrzési tárgyalásokon, Észak-Korea pedig növeli arzenálját.
Ez a szigorúan bizalmas irányelv, amelyet Biden elnök az év elején írt alá, utasítja a Pentagont, hogy dolgozzon ki olyan lehetőségeket, amelyekkel egyszerre rettenthető el Kína, Oroszország és Észak-Korea − írja exkluzív riportjában a The Wall Street Journal.
Biden politikája hangsúlyozza a fejlett nem nukleáris rendszerek fejlesztésének és az ázsiai és európai szövetségesekkel való katonai együttműködés elmélyítésének fontosságát. A Pentagon azonban arra az esetre, ha ezek az erőfeszítések elégtelennek bizonyulnának, további nukleáris robbanófejek hadrendbe állítására készül, tekintettel a fegyverzetellenőrzési kudarcok lehetőségére és az amerikai nukleáris rendszerek következő generációja kifejlesztésének további késedelmére.
Ha a jelenlegi negatív folytatódnak, mivel Oroszország nemet mond a fegyverzetellenőrzésre, Kína és Észak-Korea is erősen fegyverkezik, akkor a jövőben szükség lehet a nukleáris fegyverek számának növelésére
− mondta a Biden-kormányzat egy magas rangú tisztviselője.
Szükség lehet a kiigazításra
A nukleáris bevetési iránymutatásról szóló, titkosítás alól feloldott jelentés, amelyet pénteken küldenek át a kongresszusnak, nem vázolja fel a megfontolandó konkrét lehetőségeket, de megjegyzi, hogy „szükség lehet az amerikai nukleáris erők jelenlegi képességeinek kiigazítására”, hogy az elrettentés hatásos legyen
több olyan ellenféllel szemben, amelyek a nukleáris fegyvereket a nemzetbiztonsági stratégiájuk központi elemévé teszik.
Egyes fegyverzetellenőrzési szakértők azonban úgy vélik, hogy helytelen az amerikai nukleáris képességek fejlesztésének hangsúlyozása.
„A hagyományos képességekbe való befektetés sokkal hatékonyabb módszernek tűnik az ellenfelek befolyásolására, mint a további nukleáris fegyverekre való költekezés” − mondta Hans Kristensen az Amerikai Tudósok Szövetsége (Federation of American Scientists) nevű biztonsági kérdésekkel foglalkozó nonprofit szervezet képviselője.