Szerbiai ellenzéki képviselők akadályozták az újvidéki bíróság munkáját

2024.11.19. 21:21
Szerbiai ellenzéki képviselők zárták le kedden az újvidéki bíróság épületét, így tiltakozva amiatt, hogy a rendőrség két héttel ezelőtt letartóztatta az újvidéki vasúti pályaudvaron történt baleset miatt tüntetők egy részét.

Az ellenzéki képviselők a bíróság első és hátsó bejáratát is elállták, nem akarták beengedni az ott dolgozókat. A rendőrök igyekeztek őket távol tartani, a két oldal többször is egymásnak feszült, dulakodás tört ki, ám az N1 regionális hírtelevízió helyszíni beszámolója szerint komolyabb összecsapás nem történt − közölte az MTI. 

Az újvidéki vasútállomás előtetője november elsején szakadt le, a többtonnás szerkezet 17 emberre esett rá, 15-en életüket vesztették, két sérült állapota súlyos. A baleset miatt senki nem vállalta a felelősséget, ezért november 5-én több ezren vonultak utcára a vajdasági városban az illetékesek és felelősök lemondását követelve. A megerősített rendőri jelenlét ellenére a tüntetők betörték a kormányzó Szerb Haladó Párt irodájának, illetve a városházának az ablakait, és megpróbáltak bejutni az épületbe, később a városháza egyik helyiségében tűz is keletkezett. A városházát vért jelképező vörös festékkel is megdobálták. A rendőrség könnygázzal oszlatta fel a tömeget, kilenc embert állítottak elő, ők még mindig előzetes letartóztatásban vannak.

Marinika Tepic, az ellenzéki Szabadság és Igazságosság Pártjának parlamenti képviselője a keddi újvidéki tiltakozás során kijelentette: követelik a fogva tartottak szabadon bocsátását és a tragédia felelőseinek felkutatását.

Az igazságügyi minisztérium elítélte az ellenzék akcióját, amelyet az ügyészek és a bírók munkájára gyakorolt nyomás „legbrutálisabb formájának” nevezett.

A november elsején történt tragédiáért senki sem vállalta a felelősséget, az ügyben az ügyészség és a rendőrség folytat nyomozást. Az illetékes miniszter a tragédia után néhány nappal lemondott, de közölte, nem érzi magát felelősnek a történtek miatt.

Az ellenzék azóta több tiltakozást is szervezett. Követelik, hogy tartóztassák le a tragédia felelőseit, hozzák nyilvánosságra a vasútállomás újjáépítésében részt vevő cégekkel kötött szerződéseket, és mondjon le a szerb miniszterelnök, illetve Újvidék polgármestere.

A szerződéseket azért szeretnék látni, mert a tragédia napján az illetékes miniszter, illetve a szerbiai vasutak infrastruktúrájáért felelős vállalat azt közölte, hogy a leszakadt előtető nem képezte a felújítási munkálatok részét, ezért azt nem is újították fel, azóta viszont számos felvétel került nyilvánosságra, amelyen látszik, hogy módosítottak a szerkezeten, további terhelésnek téve ki a hat évtizede épült konstrukciót.