Angela Merkel szerint ezért jelent Elon Musk nagy veszélyt a Trump-kormányban

GettyImages-1357890364
2024.11.23. 06:38
A volt német kancellár szerint Donald Trump megválasztott amerikai elnök második ciklusa hatalmas kihívások elé állítja majd a világot, nem kis részben annak köszönhetően, hogy túlságosan üzleti oldalról közelíti meg a politikát, az pedig sosem jelent jót. Véleménye szerint a Musk-féle emberek helye a kormányzatban nagy hiba, hiszen épp a politikának kéne lennie a végső hatalomnak, amely rendbe tudja hozni a dolgokat, de ha üzleti alapon döntenek benne, akkor hatalmas hibákat is elkövethetnek.

Angela Merkel, aki új memoárjában a nyugati demokratikus renddel kapcsolatos félelmeit fejezi ki Donald Trump amerikai elnökké válásával kapcsolatban, és szintén mély aggodalmának adott hangot a Trump-kormányzatban Elon Musk által betöltendő kiemelkedő szerep miatt – írta meg a The Guardian.

A volt német kancellár, akit Trump első hivatali ideje alatt egyes megfigyelők a „szabad világ vezetője” elnevezéssel illettek – amelyet általában az amerikai elnököknek tartogatnak –, azt mondta, hogy a hatalomban töltött 16 év megtanította őt arra, hogy

az üzleti és a politikai érdekeket finom egyensúlyban kell tartani.

A Der Spiegel magazin interjújában arra a kérdésre, hogy a Trump által jelentett kihívás nőtt-e 2016-os megválasztása óta, Merkel úgy válaszolt, hogy „most már látható szövetség van közte és a Szilícium-völgyi nagyvállalatok között, amelyeknek a tőke révén óriási hatalmuk van”.

Elon Muskot, aki Trump második ciklusának tanácsadója és mecénása, a megválasztott elnök azzal bízta meg, hogy Vivek Ramaswamyval együtt vezesse az újonnan létrehozott kormányzati hatékonysági osztályt. Merkel szerint a SpaceX és a Tesla vezetőjének pénzügyi összefonódásai miatt egy ilyen kinevezés rendkívül problematikus.

Ha egy ilyen ember az űrben keringő műholdak 60 százalékának tulajdonosa, akkor ez a politikai kérdésekkel együtt hatalmas aggodalomra adhat okot számunkra. A politikának meg kell határoznia a társadalmi egyensúlyt a hatalmasok és az átlagpolgárok között

– mondta.

Tehetetlenség és végső hatalom

Megjegyezte, hogy a 2007–2008-as pénzügyi válság és első német kancellársága idején „a politikai szféra volt az a végső hatóság, amely képes volt rendbe hozni a dolgokat” olyan intézkedésekkel, mint az új szabályozásokkal párosuló mentőcsomagok.

És ha ezt a végső hatalmat túlságosan erősen befolyásolják a vállalatok, akár a tőkeerő, akár a technológiai képességek révén, akkor ez mindannyiunk számára példátlan kihívás

– mondta Merkel, akinek több mint 700 oldalas kötetét kedden hozzák nyilvánosságra.

Arról is beszélt, hogy a szabad társadalmak egyik mércéje a vállalatok hatalmának és az ultragazdagok befolyásának egyértelmű ellenőrzése. „Egy demokráciában a politika soha nem tehetetlen a vállalatokkal szemben” – érvelt.

Az olyan közösségi médiaplatformokról, mint a Musk-féle X, Merkel úgy nyilatkozott, hogy „fontos ellensúlyozni a közösségi médiában zajló őrjöngést, például azt, amelyet az AfD keltett ebben az országban” – utalt a szélsőjobboldali Alternative für Deutschland pártra, amely a február 23-i előrehozott választások előtt most a második helyen áll a közvélemény-kutatásokban.

Merkel elismerte, hogy támogatta Hillary Clintont és Kamala Harrist a Trump elleni, végül sikertelen elnökválasztási kampányukban, és elmondta, hogy vereségük szomorúsággal töltötte el.

Money, money, money

A Die Zeit című német hetilapban megjelent memoárjából vett részletekben azt írja, hogy Trump elnökként agresszív tranzakcióként közelítette meg a régi szövetségesekkel való kapcsolatokat, „mint az az ingatlanfejlesztő, aki volt, mielőtt belépett a politikába”.

Úgy találta, hogy különösen lenyűgözte őt Vlagyimir Putyin orosz elnök és „az autokratikus és diktatórikus vonásokkal rendelkező politikusok”. Merkelt erős bírálatok érték, mióta távozott hivatalából, amiért nem sikerült világos vörös vonalakat kijelölnie Putyinnal szemben, és Németországot túlságosan függővé tette az orosz gáztól.

Musk, a világ leggazdagabb embere keményen kampányolt Trump mellett, és segít a Fehér Házba való visszatérésének irányításában is, beleértve a kinevezésekbe való beleszólást, valamint a világ vezetőivel, például az ukrán Volodimir Zelenszkijjel folytatott telefonbeszélgetéseken való részvételt, és

a 6,75 milliárd dolláros szövetségi költségvetés egyharmadának lefaragásáról szóló megbeszéléseket.

Musk vállalati érdekeltségei állítólag 15 milliárd dollárnyi állami megbízást kaptak, és ez a szám várhatóan növekedni fog Trump hivatali ideje alatt.

(Borítókép: Angela Merkel 2021. december 8-án, Berlinben. Fotó: Sean Gallup / Getty Images)