Magyar cserkészek hirdethetik a magyarságot a legváratlanabb helyeken
További Külföld cikkek
A pályázati felhívás szerint a program elsődleges célja a diaszpórában élő magyar közösségek intézményrendszerének megerősítése.
Célunk az, hogy a megkezdett munka folytatása által megerősödjön a külföldi magyar közösségeknek egy olyan intézményrendszere, amely az egyének és közösségek integrációja révén hozzájárul a magyar önazonosság és a világ magyarságának nemzeti összetartozásbeli megerősödéséhez
– fogalmaztak a Magyar Közlönyben pénteken megjelent pályázati felhívásban. Az ösztöndíjasok munkája leginkább a külföldi magyarság identitásának megőrzésében játszik fontos szerepet, mely többek között a magyar nyelv fejlesztésében, a hagyományőrzésben és a magyar kultúra megélésének támogatásában, valamint a Magyarországgal való kapcsolattartás ösztönzésében teljesedik ki.
Kik pályázhatnak és milyen feltételekkel?
A pályázók körét szigorú feltételrendszer szabályozza. Csak olyan 18. életévét betöltött, büntetlen előéletű magyar állampolgárok jelentkezhetnek, akik legalább középfokú végzettséggel és magas szintű angol nyelvtudással rendelkeznek.
Előnyt jelent a célország nyelvének legalább társalgási szintű ismerete.
A pályázóknak aktívan részt kell venniük cserkész, hagyományőrző, oktató, nevelő vagy egyéb közösségszervező tevékenységekben, amit szakmai ajánlásokkal kell igazolniuk.
Továbbá vállalniuk kell, hogy az ösztöndíjas jogviszony magyarországi záró szakaszának idejére Magyarország területére visszatérnek, a magyarországi záró szakaszának idején Magyarország területén tartózkodnak, és a program záró konferenciáján részt vesznek, valamint annak keretében beszámolnak ösztöndíjas tevékenységükről.
Ide mehetnek az ösztöndíjasok
A pályázati felhívásban azt is bemutatták, hogy a déli félteke mely országaiban várják az ösztöndíjasokat:
- Latin-Amerika (Argentína, Brazília, Chile, Kolumbia, Paraguay, Uruguay, Venezuela),
- Dél-afrikai Köztársaság,
- Ausztrália,
- Új-Zéland.
A pályázat benyújtása a pályázók és a fogadó szervezetek részéről is elektronikus úton történik. A külföldi programszakasz 2025. február 15-től november 15-ig tart, amit egy januári magyarországi felkészítő oktatás előz meg.
Havi 730 ezer forint az ösztöndíj
A pályázatokat 2024. november 25. és december 10. között lehet benyújtani elektronikus úton. A dokumentációnak tartalmaznia kell többek között egy strukturált szakmai önéletrajzot, motivációs levelet, végzettséget igazoló dokumentumokat és két szakmai ajánlást. A személyes interjúkra 2025. január 7. és 15. között kerül sor, ahol a pályázók motivációját, készségeit és szakmai ismereteit vizsgálják.
Az ösztöndíjasok a külföldi programszakasz alatt bruttó 730 ezer forint havi ösztöndíjban részesülnek,
amit a Miniszterelnökség havonta, forintban utal át. Fontos megjegyezni, hogy a magyarországi programszakaszok idejére nem jár ösztöndíj, és az egyéb költségeket (utazás, lakhatás) sem téríti meg a program. A finanszírozást a 2025. évi központi költségvetés biztosítja.