Évekig titkolt dokumentumok kerültek napvilágra Vlagyimir Putyin gaztetteiről
További Külföld cikkek
- Helybenhagyták a Donald Trump elleni szexuális zaklatással kapcsolatos ítéletet
- Egyre jobban terjed a madárinfluenza, újabb országban mutatták ki a vírust
- Halálos tűzeset volt egy görögországi szállodában
- Akkora viharra számítanak, hogy inkább lemondták Európa világhírű újévi utcabálját
- Kiskorú lányokat tarthatott rabszolgaságban egy Németországban élő iraki házaspár
A Bloomberg hírügynökség beszámolója szerint egy részlegesen feloldott titkosítású, amerikai hírszerzési memorandum most először hivatalosan is megerősíti azt, amit névtelen hírszerzési tisztviselők már régóta hangoztattak:
az elmúlt évek rejtélyes halálesetei egy Putyin ellenségei elleni kampány részét képezték
– világított rá a BBC. „Az amerikai kormány belső dokumentumai, amelyek ilyen egyértelmű állításokat tartalmaznak, valójában soha nem kerültek nyilvánosságra. Most a helyzet megváltozott” – írja a lap.
A dokumentum nyilvánosságra hozatalát a Bloomberg újságírója éveken át próbálta elérni, végül egy Obama elnök által aláírt törvényre hivatkozva sikerült megszereznie, amely lehetővé teszi a közismerten létező titkos dokumentumok közzétételének kikényszerítését.
A feljegyzés részletezi a gyilkosságokat
Úgy tűnik, hogy a Kreml és különösen Putyin prominens kritikusainak szörnyű szokása, hogy nagyon gyanús körülmények között halnak meg. Néhányan például kiesnek az ablakon, vagy „véletlenül” radioaktív anyagokkal érintkeznek.
A hírszerzési dokumentum említi a 2004-es katari merényletet, ahol Zelimhan Jandarbijevet, a Csecsen Köztársaság Icskeria egykori vezetőjét gyilkolták meg. A dokumentum szerint a végrehajtók, Anatolij Bilaskov és Vaszilij Bogacsev orosz GRU-tisztek voltak, akiket Katarban életfogytiglani börtönbüntetésre ítéltek, majd Oroszországnak adtak át, ahol további sorsuk ismeretlen.
Litvinyenko-ügy: A legismertebb, Kreml által rendelt gyilkosság
A dokumentum különös figyelmet szentel Alekszandr Litvinyenko 2006-os londoni meggyilkolásának. Az egykori FSZB-tiszt halálát radioaktív polóniummal való mérgezés okozta.
A brit nyomozás Andrej Lugovoj orosz testőrtisztet nevezte meg közvetlen elkövetőként, aki később a Duma képviselője lett.
Moszkva szinte biztosan megrendelte a 2006-os gyilkosságot
– idéz a Bloomberg a dokumentumból. Ez az eset rendelkezik a legerősebb bizonyítékokkal az orosz állami szerepvállalást illetően.
További rejtélyes halálesetek és a Kreml szerepe
A hírszerzési értékelés rámutat, hogy Putyin kormánya „valószínűleg más magas rangú politikai személyiségek meggyilkolásában is részt vett”, bár ezekben az esetekben kevesebb megbízható bizonyíték áll rendelkezésre.
Alekszander Perepilicsnij 2012-es nagy-britanniai halála is szerepel a dokumentumban.
Az amerikai hírszerzés mérgezést feltételez, annak ellenére, hogy a brit rendőrség nem talált erre elegendő bizonyítékot. Perepilicsnij nem sokkal azelőtt halt meg, hogy tanúskodhatott volna egy orosz tisztviselők európai pénzmosási ügyével kapcsolatos perben.
A szakadár vezetők likvidálása
A dokumentumban kitérnek Alekszandr Bednov, a „Batman” egység parancsnokának 2015-ös halálára is. A fegyveres támadásban meghalt szakadár vezető esete a feljegyzés szerint azt példázza, hogy
a Kreml saját szövetségeseit is likvidálja, ha az érdekei úgy kívánják.
Az amerikai hírszerzés szerint Bednov és több más donbaszi és luganszki szeparatista vezető meggyilkolását a Kreml rendelte el az orosz ellenőrzés megszilárdítása érdekében.
A gyilkosságok folytatódhatnak
A hírszerzési szakértők értékelése szerint nagy valószínűséggel folytatódni fognak a politikai indíttatású gyilkosságok.
A dokumentum hangsúlyozza, hogy Oroszország rendelkezik mindazokkal a képességekkel – beleértve a vegyi és biológiai anyagokat –, amelyek szükségesek az ellenfelek likvidálásához, valamint fejlett megfigyelési rendszerekkel a disszidensek és szökevények követéséhez.
A Bloomberg megkereste az orosz nagykövetséget Washingtonban, de nem kapott választ a megkeresésre.
(Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök 2024. február 21-én Kazanyban, Oroszországban. Fotó: Contributor / Getty Images)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.