Ukrán katonák fegyverrel is tiltakoznának a békeszerződés ellen
További Külföld cikkek
- „Szlovákia, vigyázz, a megszállás megkezdődött” – több ezren tüntettek Fico oroszbarát politikája ellen
- Sosem látott NATO-hadgyakorlat kezdődik Romániában és Bulgáriában
- A német és a francia külügyminiszter tárgyalt Damaszkuszban az új szíriai vezetéssel
- Több száz szakembert várnak az Antarktiszra álomfizetéssel
- Zsákutcába jutottak az osztrák koalíciós tárgyalások, a pártok nem tudnak összefogni a szélsőjobboldal ellen
Az oroszok az elmúlt 30 napban mintegy 645 négyzetkilométernyi ukrán területet foglaltak el. Miközben egyre jobban nyomulnak előre, az ukránok körében egyre mélyül a háborús fáradtság. A Gallup közvélemény-kutató november 19-én és 20-án közzétett felmérései szerint az ukránok 52 százaléka támogatja a háború mielőbbi befejezéséről szóló tárgyalásokat, ami meredek emelkedés az egy évvel ezelőtti 27 százalékhoz képest. A „győzelemig” harcolni akarók aránya a 2023-as 63-ról 38 százalékra csökkent – mutatják a The Economist által megrendelt kutatások.
Még Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is más hangnemet üt meg. Nemrégiben reményét fejezte ki, hogy jövőre sikerül diplomáciai úton megoldást találni. A retorika tehát megváltozott, mióta ismét Donald Trumpot választották meg amerikai elnöknek, aki azt ígérte, hogy 24 órán belül véget vet a háborúnak.
Annak támogatottsága, hogy Oroszországgal szemben folytatni kell az ellenállást, a 2024 augusztusában és októberében végzett felmérések szerint Ukrajna minden részén csökkent. A fővárosban, Kijevben a Gallup adatai szerint 2022 óta 39 százalékponttal esett vissza ez az arány. A frontvonalhoz közeli keleti régiókban ez a mennyiség még durvább.
A megkérdezettek mindössze 27 százaléka támogatja a háború folytatását, míg 63 százalékuk a befejezését szeretné.
A tárgyalásokat támogatók nagyjából fele nyitott a területi engedményekre. Oroszország 2014 óta Ukrajna területének 19 százalékát foglalta el. Kevesebb mint 40 százalék ellenzi, hogy bármilyen területet átengedjenek. A közvélemény-kutatók nem kérdezték meg, hogy mely területeket kellene feladni.
Mi magyarázza ezt a fáradtságot? A háború által megkövetelt emberi és pénzügyi áldozatok rendkívül súlyosak. Azonban szerepet játszhat benne a Nyugatból való növekvő kiábrándultság és az, hogy Ukrajna milyen támogatásra számíthat. A Gallup adatai azt mutatják, hogy azon ukránok aránya, akik szerint országuk a következő évtizedben csatlakozik a NATO-hoz, a 2023-as 69 százalékról 51 százalékra csökkent 2024-re. Zelenszkij többször is az ország azonnali felvételét követelte a katonai szövetségbe. Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint azonban ez vörös vonal Oroszország számára – és eddig számos NATO-tag, köztük Amerika és Németország vonakodott ennek valós voltát kipróbálni.
A katonák egy része fegyveresen is tiltakozna a területek átadása ellen
Az ukránok körében az amerikai vezetés támogatottsága is csökkent, mivel a katonai segélyek az amerikai belpolitika részévé váltak. Az erre vonatkozó felmérések azonban még azelőtt készültek, hogy Joe Biden elnök enyhítette volna az amerikai fegyverek, köztük a nagy hatótávolságú ATACMS rakéták ukrajnai használatára vonatkozó korlátozásokat.
Trump januári visszatérése a Fehér Házba valószínűleg a segélyek csökkentését fogja jelenteni, és kormánya nyomást gyakorolhat Ukrajnára, hogy fogadjon el egy békeszerződést. Úgy tűnik, hogy az ukránok egyre nagyobb része már elfogadja ezt. Az persze más kérdés, hogy Putyin beleegyezik-e bármilyen megállapodásba, és hogy ezt mennyire lehet komolyan venni. Ne feledjük el, hogy
az invázió megkezdése előtt Oroszország már öt nemzetközi szerződésben szavatolta Ukrajna területi szuverenitását.
Egy kulcsfontosságú csoport azonban továbbra is különösen szkeptikus az Oroszországgal kötendő megállapodással szemben: a hadsereg. A The Wall Street Journal közlése szerint egy nemrégiben készült felmérés szerint a veteránok és aktív katonák 18 százaléka véli úgy, hogy Ukrajnának tárgyalások útján kellene megpróbálnia befejezni a háborút. Ez a legalacsonyabb arány a felmérésben szereplő demográfiai csoportok közül. A katonák és veteránok 15 százaléka mondta, hogy
csatlakozna egy fegyveres tiltakozáshoz, ha Kijev aláírna egy olyan békeszerződést, amellyel ő nem ért egyet.
„Komoly háborús fáradtság van Nyugaton és minden bizonnyal az ukrán társadalomban is. Ez nem a legjobb pillanat, de nem történt katonai katasztrófa. Ez a háború nem veszett el” – mondta Andrij Bileckij ezredes, Ukrajna egyik legnagyobb dandárjának parancsnoka.
A lapnak adott interjúban Bileckij azt mondta, nem az ő dolga, hogy mérlegelje, milyen lenne a konfliktus megfelelő rendezése, ami politikai kérdés. Azt azonban elmondta, úgy döntött, hogy nyilvánosan beszél – amit ritkán tett az invázió 2022. februári kezdete óta –, válaszul az országban változó hangulatra, amely szerinte árt a fronton lévő csapatok moráljának.
A velük készült beszélgetésekben a csapatok tagjai – akik közül sokan azóta harcolnak, hogy Oroszország 2014-ben megszállta Kelet-Ukrajnát – és a veteránok szkeptikusan nyilatkoztak egy esetleges fegyverszünetről. Sokan meg vannak győződve arról, hogy Putyin azt csak arra használná ki, hogy megerősítse az orosz hadsereget, majd újra betörjön az országba. Mások szerint elesett bajtársaik áldozata hiábavaló lett volna, ha Ukrajna beleegyezik, hogy területeket adjon át Oroszországnak.
Katonai szempontból – mondta – Ukrajnának nem kell tűzszünetre törekednie. Bár Kijev az elmúlt évben elszenvedett néhány vereséget, ezeket viszonylag kisebbnek nevezte. Hozzátette, hogy Oroszországnak még mindig sok a belső problémája: a rosszul kiképzett csapatok és a tiszthelyettesek hiánya azt jelenti, hogy a legtöbb előrenyomulás nagy veszteségekkel járt.
Már Zelenszkij is sürgeti a békeszerződés megkötését
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök novemberben arról beszélt, hogy Oroszország ukrajnai háborúja „gyorsabban” véget ér, ha Donald Trumpot beiktatják elnöki tisztségébe.
Az ukrán közszolgálati rádió által közölt interjúban Zelenszkij elismerte, hogy nehéz a helyzet a harctéren, ahol Oroszországnak élőerőben és fegyverzetben is előnye van.
Azt mondta, hogy a háború „gyorsabban véget fog érni azoknak a politikai döntéseivel, akik most a Fehér Házat fogják vezetni”, utalva a leendő Trump-kormányzatra. Zelenszkij hangsúlyozta, hogy ukrán részről „mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a háború jövőre diplomáciai eszközökkel érjen véget”.
(Borítókép: Ukrán katonák Harkiv frontvonala felé haladva Ukrajnában 2022. szeptember 28-án. Fotó: Scott Peterson / Getty Images)