Újabb országban jelent meg a majomhimlő veszélyes variánsa
További Külföld cikkek
- Donald Trump megint beszólt a briteknek, ezúttal kényes szektort bírált
- „Szlovákia, vigyázz, a megszállás megkezdődött” – több ezren tüntettek Fico oroszbarát politikája ellen
- Sosem látott NATO-hadgyakorlat kezdődik Romániában és Bulgáriában
- A német és a francia külügyminiszter tárgyalt Damaszkuszban az új szíriai vezetéssel
- Több száz szakembert várnak az Antarktiszra álomfizetéssel
A Reuters szerint egyelőre nem tudni, hogy nőről, vagy férfiről van szó. A hivatal megfogalmazása szerint „az egyén nem sokkal hazatérte után kért orvosi ellátást a himlő tünetei miatt Kanadában, jelenleg elkülönítve tartják”.
A kanadai közegészségügyi hivatal tájékoztatása szerint az eset összefüggésbe hozható a Közép- és Kelet-Afrikában kitört majomhimlő fertőzéssel. A kanadai nemzeti mikrobiológiai laboratórium (NML) november 22-én értesítette Manitoba tartományt, hogy majomhimlő fertőzést igazoltak a clade I-es variáns formájában – írja az MTI.
A kanadai közegészségügyi hivatal szerint bár a fertőzés kockázata alacsony a kanadai lakosságra nézve, szorosan figyelemmel követik a helyzetet, tart annak a felgöngyölítése, hogy kivel érintkezhetett a megfertőzött. Kanadában a magas kockázatnak kitett személyek számára rendelkezésre áll a betegséggel szemben oltóanyag – írj a kanadai Global News. Az ő közlésük szerint már 2022-ben megjelent a vírus az országban a clade II-es variáns formájában (de akkor a clade 1-es típust még nem észlelték Kanadában).
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) úgy döntött, hogy továbbra is indokolt az egészségügyi szükséghelyzet fenntartása a majomhimlő terjedése miatt. Az ENSZ egészségügyi szervezete augusztusban rendelt el szükséghelyzetet, amikor a betegség új formája átterjedt a súlyosan fertőzött Kongói Demokratikus Köztársaságból a szomszédos országokba, akkor hetente száz fertőzést jelentettek. Ugyanakkor Hans Kluge, az Egészségügyi Világszervezet európai regionális igazgatója úgy fogalmazott: nem egy újabb Covid-ról van szó, tudjuk hogyan kell kordában tartani a majomhimlőt.
A vírusos eredetű majomhimlőt (újabb elnevezése szerint mpox-ot) embereken 1970-ben azonosították először, de jó ideig csak tucatnyi afrikai országra terjedt ki. Tavalyelőtt azonban a világ más részeiben is megjelent, köztük fejlett országokban is.