- Külföld
- európai unió
- európai bizottság
- európai parlament
- ursula von der leyen
- tisza párt
- magyar péter
Elhárult az utolsó akadály, megszavazták az Európai Bizottságot
További Külföld cikkek
- Helybenhagyták a Donald Trump elleni szexuális zaklatással kapcsolatos ítéletet
- Egyre jobban terjed a madárinfluenza, újabb országban mutatták ki a vírust
- Halálos tűzeset volt egy görögországi szállodában
- Akkora viharra számítanak, hogy inkább lemondták Európa világhírű újévi utcabálját
- Kiskorú lányokat tarthatott rabszolgaságban egy Németországban élő iraki házaspár
November 27-én, szerdán Strasbourgban rendeztek vitát az EP-képviselők az Ursula von der Leyen vezette leendő Európai Bizottságról, valamint szavaztak utána az uniós végrehajtó hatalom egészéről.
Ahhoz, hogy az Európai Parlament elfogadja Von der Leyent és biztosait, a szavazó EP-képviselők többségének kellett támogatnia az új Európai Bizottságot.
AZ EURÓPAI PARLAMENTBEN JELEN LÉVŐ 688 KÉPVISELŐBŐL 370 IGEN, 282 NEM, VALAMINT 36 TARTÓZKODÁS MELLETT ELFOGADTA AZ ÚJ EURÓPAI BIZOTTSÁGOT.
Ezzel végül december 1-jén hivatalba is léphet az új bizottság, amelynek a mandátuma a következő öt évre szól.
Pedig az elmúlt hetekben nem volt ilyen egyértelmű, hogy a december 1-i kezdést tartani tudják majd Von der Leyenék: a két legnagyobb képviselőcsoport, a jobbközép-kereszténydemokrata Európai Néppárt (EPP), valamint a szociáldemokrata S&D sokáig nem tudott megegyezni két biztosjelöltről, az ECR-es Raffaelle Fittóról és a szocialista Tereza Riberáról, emiatt sokáig egymás alelnökjelöltjeit, illetve Várhelyi Olivér magyar biztosjelöltet politikai túszként nem voltak hajlandóak támogatni – végül november 20-án informálisan megegyeztek a fennmaradó hét biztosjelölt átengedéséről.
A vitán Ursula von der Leyen bemutatta az immáron biztosokká választott jelöltjeit, továbbá felvázolta bizottságának következő ötéves ciklusának prioritásait és ambiciózus terveit. A vitán a 21 EP-képviselő közül kizárólag Borvendég Zsuzsanna szólalt fel, aki szerint a demokrácia addig van az Európai Unióban működésben, ameddig az a mainstream pártok akarata szerint teljesül.
A Tisza Párt szerint a Fidesz–DK-, a DK szerint a Orbán–Magyar-koalíció alakult meg
A magyar képviselők közül a Fidesz–KDNP 11, a DK 2, valamint a Mi Hazánk 1 EP-képviselője nemmel szavazott, az új Európai Bizottságot csak a Tisza Párt hét EP-képviselője támogatta.
Mint korábban beszámoltunk róla, a DK előre jelezte, hogy az általuk „Orbán emberének” titulált Várhelyi Olivér magyar biztosjelölt miatt nem fogja megszavazni az Európai Bizottságot, míg a Fidesz–KDNP EP-képviselői már több ízben kifejtették, hogy szerintük von der Leyen bizottsága nem tükrözi az európai parlamenti választás eredményeit, emiatt nem tudják támogatni az Európai Parlamentben.
Annak ellenére, hogy a DK épp a magyar kormány miatt utasította el von der Leyen második bizottságát, Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke közleményben kijelentette, hogy szerinte megalakult a Fidesz–DK-nagykoalíció, amikor a mostani szavazáson mindkét párt EP-képviselői nemmel szavaztak az Európai Bizottságra.
Mint írja, az új Európai Bizottság meggyőző többséget kapott „Orbán és Gyurcsány összeborulása ellenére”. Magyar ezenkívül kiemelte,
Külön vicces, hogy Orbánék még a saját jelöltjüket, Várhelyi Olivért sem támogatták.
Magyar ezután közleményét azzal folytatja, hogy a Tisza Magyarországot szolgálja otthon és az Európai Parlamentben egyaránt, valamint szerinte az Orbán–Gyurcsány tandem nemcsak itthon, hanem az Európai Unióban is kisebbségbe került.
Közleménye végén a magyar belpolitikára térve arról ír, hogy a közvélemény-kutatások alapján az ellene szerinte bűncselekményekkel megszerzett és manipulált felvételekkel folytatott hazug lejárató kampány teljesen hatástalan volt, sőt ellenkező hatást váltott ki. Ezután azt ígérte, a Tisza továbbra is a magyar emberek életét valóban befolyásoló kérdésekkel fog foglalkozni, valamint dolgoznak a nyertes csapat és egy olyan társadalmi szerződés összeállításán, amelyhez jó szívvel csatlakozik a magyarok döntő többsége.
Ezzel szemben a DK szerint nem Fidesz–DK, hanem egy Orbán–Magyar koalíció alakult meg.
Molnár Csaba, a párt EP-képviselője szerint azzal, hogy Magyar Péter és a Tisza EP-képviselői megszavazták az Európai Bizottságot – aminek összetételéről egészben, nem pedig egyenként szavaztak –, benne Várhelyi Olivérrel, azzal megint létrejött ez a koalíció. Molnár egyébként azzal magyarázta, hogy a DK miért szavazott nemmel, mert csak így utasíthatták el Várhelyi Olivért.
(Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke beszél az Európai Parlament ülésén 2024. november 27-én. Fotó: Philipp von Ditfurth / picture alliance / Getty Images)