Rekordmennyiségű kokaint foglaltak le a kolumbiai hatóságok
További Külföld cikkek
A hathetes, Orion névre keresztelt műveletben 62 ország bűnüldöző szervei és más szervezetei vettek részt. A művelet alatt hat, kokainnal megtömött fél-tengeralattjáró hajót állítottak meg, és összesen 1400 tonna kábítószert, köztük több mint 1000 tonna marihuánát foglaltak le.
A 225 tonna kokain feltartóztatása jelentős kiesést jelent a latin-amerikai kartelleknek, tekintve, hogy az ENSZ becslései szerint évente 2700 tonnát állítanak elő világszerte, Kolumbiában az éves rekordot 2022-ben állították fel, amikor 671 tonnát foglaltak le – írja a The Guardian.
A kolumbiai haditengerészet kábítószer-ellenes egységének igazgatója, Manuel Rodrígez nyilatkozata szerint a lefoglalt mennyiség egy hatalmas szelete a kokainkereskedelemnek, és a művelettel 8,5 milliárd dollárnyi bevételtől vágták el a kartelleket. A 45 napos razzia alatt fegyverszállítmányokat és embercsempészeket állítottak meg, melynek következtében több mint 400 embert tartóztattak le.
A kolumbiai haditengerészet a történelmi sikert a 62 ország és olyan tudományos intézmények, mint a Royal United Services Institute, egy brit kutatóintézet közötti példátlan együttműködésnek tulajdonította, amely azt vizsgálja, hogy a kolumbiai és mexikói kartellek hogyan csempészik észrevétlenül a kábítószert.
Ausztráliában nő a kokain iránti kereslet
Az egyik legnagyobb áttörést a kokaint szállító hat fél-tengeralattjáró feltartóztatása jelentette, aminek köszönhetően felderítettek egy teljesen új, Ausztráliába vezető útvonalat.
A gyakran „kábítószeres tengeralattjáróknak” nevezett, 10–25 méteres hajók többsége alacsonyan fekszik a vízben, ezáltal nehezen észrevehető, de akár 10 tonna kokain szállítására is képesek.
A kereskedők korábban csak teherhajókon elrejtve próbáltak 5–50 kilogramm közötti mennyiségeket bejuttatni Ausztráliába.
A kokain iránti kereslet Ausztráliában továbbra is ugrásszerűen nő, és az egekbe szökő árak arra ösztönzik a kábítószer-kereskedőket, hogy új szállítási módokat találjanak, ezzel még több terméket eljuttatva a világ másik felére. Egy kilogramm kokaint akár 240 ezer dollárért (94 millió forint) is értékesíteni tudnak, ami az amerikai átlagár több mint háromszorosa.
Az akció alatt a hatóságok több ezer kilométert tettek meg, és hetekig várakoztak elfogóhajóikkal egy-egy szállítmány elfogásának érdekében. A nemzetközi együttműködés sikere megmutatta, hogy a hatóságok képesek lépést tartani a kábítószeresek macska-egér játékával, és fordulópontot jelenthet a kábítószer-ellenes műveletekben – mondta Rodriguez.