- Külföld
- ausztrália
- közösségi média
- betiltás
- ausztrál parlament
- 16 éven aluliak
- tiktok
- meta
- snapchat
Ausztráliában betiltják a közösségi média használatát a 16 éven aluliak számára
További Külföld cikkek
- Donald Trumpban látja a jövőt Orbán Viktor szövetségese, akit az évtized végéig eltiltottak a választásoktól
- Vlagyimir Putyin Merkelnek: Angela, kérlek bocsáss meg nekem!
- Minden eddiginél elkeserítőbb véleményt fogalmazott meg a volt ukrán külügyminiszter a háborúról
- Volodimir Zelenszkij hajlandó területekről lemondani, és befejezni a háborút, ha Ukrajnát felveszik a NATO-ba
- A szíriai lázadók betörtek Aleppóba, sokan meghaltak
A jogszabályt csütörtökön fogadta el a szenátus, miután a tervezetet már szerdán jóváhagyta a képviselőház. Péntek hajnalban a szenátusban javasolt módosítások figyelembe vételével az indítvány törvényerőre emelkedett.
A tilalom egy év múlva lép életbe, és olyan platformokat érint, mint a Facebook, az Instagram, a TikTok, a Snapchat, a Reddit és az X.
Kivételt képeznek majd az egészségügyi és oktatási szolgáltatások, köztük a YouTube, a Messenger Kids és a WhatsApp.
A közösségimédia-vállalatok kötelesek lesznek „elkülöníteni és megsemmisíteni minden adatot, amelyet a korhatár meghatározására használtak fel” – derül ki Anthony Albanese miniszterelnök és Michelle Rowland kommunikációs miniszter közös nyilatkozatából.
Az adatok megsemmisítésének elmulasztása akár 49,5 millió ausztrál dollár (12,5 milliárd forint) büntetést is vonhat maga után. A miniszterelnök hangoztatta: „azt akarjuk, hogy a gyerekeinknek legyen gyermekkoruk, a szülők pedig biztosak lehessenek abban, hogy támogatjuk őket”.
A következő 12 hónapban fogják kidolgozni, hogyan tudják a törvényt a leghatékonyabban átültetni a gyakorlatba. A tervek szerint a felhasználókat vagy a szülőket nem fogják büntetni a szabályok megsértéséért, az életkor ellenőrzése az internetes platformok felelőssége lesz – írta az MTI.
Reagált a TikTok és a Meta
Az ausztrál törvény elfogadására reagálva a TikTok szóvivője pénteki közleményében arra figyelmeztetett: nem kizárt, hogy a tiltás következtében a fiatalok könnyebben terelődhetnek az internet „sötétebb bugyrai” felé, ahol aztán semmiféle biztonsági előírások és szabályok nem védik őket.
A Facebookot és az Instagramot tulajdonló Meta sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az ausztrál törvényhozók nem vették figyelembe mindazt, amit a szektor már megtett annak érdekében, hogy a felhasználók az életkoruknak megfelelő tartalmakkal találkozzanak. Az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) ausztráliai részlege pedig úgy ítélte meg, a jogszabály nem lesz „csodaszer” a gyerekekre leselkedő online veszélyekkel szemben, és a tiltás miatt a fiatalok könnyebben tévedhetnek az internet „rejtett és szabályozatlan” területeire is.
Az év elején egy brit képviselő is felvetette, hogy tiltsák be az okostelefonokat 16 éves kor alatt. Ezt megelőzően ugyanis egy 14 éves angol lány feltételezhetően öngyilkos lett, miután a közösségi médiában zaklatták és gúnyolták.