Ezeréves hagyomány szakad meg: bezárják a legrégebbi londoni hal- és húspiacot

GettyImages-1247160166
2024.11.30. 20:05
London két leghíresebb piaca – az egyiken halat, a másikon húst forgalmaznak – végérvényesen bezár az elkövetkező években. Létezésük valamilyen formában a középkor kezdetéig vezethető vissza.

A brit főváros történelmi központját irányító testület törvényjavaslatot terjesztett be a parlament elé, amely – elfogadása után – megszünteti a City of London Corporation felelősségét a Billingsgate halpiac és a Smithfield húspiac üzemeltetésében.

A két élelmiszervásár múltja a XI. századig vezethető vissza – emlékeztetett az AP hírügynökség. A szabályozási indítvány azok után született meg, hogy a városvezetés úgy döntött: nem költözteti át a piacokat egy Londontól keletre épülő, dagenhami kereskedelmi létesítménybe.

Az eredeti terveket a növekvő kiadások és az infláció hiúsította meg. A dolgok jelenlegi állása szerint az új helyszín fejlesztése durván egymilliárd fontot, csaknem 500 milliárd forintot fog felemészteni.

Ehelyett a piaci kereskedőkkel kötött új megállapodással összhangban a társaság pénzügyi ellentételezéssel és tanácsadással támogatja a vállalkozókat, akiknek 2028-ig maradt idejük arra, hogy új helyszínt találjanak portékájuknak.

A döntés felhatalmazza a kereskedőket, hogy fenntartható jövőt alakítsanak ki olyan üzletekben, amelyek megfelelnek hosszú távú céljaiknak – közölte a londoni városvezetés üzemeltetési cégének elnöke.

Lehetőséget teremtünk a vállalkozások önálló boldogulására

– mondta lakonikusan Chris Hayward.

A XI. század óta működő piacok

A kereskedők egyedül vagy céhekbe tömörülve választhatnak új helyszínt, amely akár vonzóbb is lehet, de kétségtelen, hogy hiányozni fog belőle a hagyomány patinája. Smithfieldben eddig általában este tízkor kezdődött a vevők – általában az éttermek – kiszolgálása. A húspiac hajnali hat körül szokott zárni, akkor, amikor a város többi része éppen csak ébredezett.

A piac környéki pubok – szintén hagyományosan – különleges nyitvatartási engedélyekkel rendelkeztek, amelyek lehetővé tették, hogy a kereskedők és a vásárlók akár a hajnali órákban is legurítsanak egy-egy pint sört. A Billingsgate gyökerei a XI. század kezdetéig nyúlnak vissza – mielőtt Hódító Vilmos normann csapataival véget vetett a szászok angliai uralmának.

A régi római falon túl álló Smithfieldben lovakat, juhokat és szarvasmarhákat kezdtek árusítani ugyanannak a századnak a végén – írta a London: Az életrajz című történelmi visszatekintés szerzője.

A „szenny és a sár” birodalma

Peter Ackroyd terjedelmes könyvében felidézte, hogyan ágyazódott be sok száz év alatt Smithfield és Billingsgate, valamint a többi, virágot, gyümölcsöt, zöldséget és baromfit árusító piac London életébe.

A vásárok környéke mindig lármás volt, erőszaktól nem mentes, ahol duhaj részegek keserítették meg a környékbeliek mindennapjait.

A „szenny és a sár” birodalmaként jellemezte a Smithfieldet Charles Dickens két regényében is.

Az élelmiszerszabványok megjelenésével és a rendszeres felújítással a piacok már össze sem hasonlíthatók a régmúlt vásárokkal.

A Smithfield épületei már a viktoriánus időkből származnak. A henteseket a súlyos tűzvész sem tudta elűzni 1958-ban. A halpiac 1982 óta áll jelenlegi helyén a Docklandsben, amelynek tőszomszédsága Canary Wharf, London csillogó pénzügyi negyede.

A helyén négyezer luxusotthon építését tervezik, míg a húspiac, a Smithfield az új London Múzeumnak adna majd otthont.

(Borítókép: Emberek húst vásárolnak a Smithfield piacon 2023. február 15-én Londonban, Angliában. Fotó:  Carl Court / Getty Images)