Előrenyomulnak a lázadók Szíriában, kivonultak a kormányerők Aleppóból
További Külföld cikkek
- Az FBI több részletet is elárult a New Orleans-i gázolóval kapcsolatban
- Továbbra sem javul a hóhelyzet Nagy-Britanniában
- Fizetésemelésekre és gazdasági reformra készül Szíria
- Tizennégy ember halt meg vasárnap Gázában az izraeli légicsapások miatt
- Kínai állampolgárokat tartóztattak le aranyrudakkal a Kongói Demokratikus Köztársaságban
A szíriai kormányerők kivonultak Aleppó városából, miután a Bassár el-Aszad elnök uralmát ellenző lázadók offenzívát indítottak az ország második legnagyobb városában – írta vasárnap a BBC. Szíria hadserege elismerte, hogy a lázadók behatoltak a város „nagy részébe”, de ígéretet tettek arra, hogy hamarosan ellentámadást indítanak ellenük.
A héten indított támadás évek óta a legnagyobb, amely a szíriai kormány ellen irányul, és az első alkalom, hogy a lázadók elérték Aleppót azóta, hogy 2016-ban a hadsereg kiszorította őket a térségből. Szíria elnöke szombaton ígéretet tett arra, hogy megvédi az ország stabilitását és területi integritását „minden terroristával” és azok támogatóival szemben.
Az ország képes arra, hogy szövetségesei és barátai segítségével legyőzze és felszámolja őket, függetlenül attól, hogy milyen intenzívek a terrortámadásaik
– jelentette ki Bassár el-Aszad az elnöki hivatal tájékoztatása szerint.
Ahogyan arról az Index is beszámolt, az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (SOHR) nevű brit elemzőcsoport tájékoztatása szerint több mint 300 embert, köztük legalább 20 civilt öltek meg a támadás szerdai kezdete óta. A lázadók a SOHR szerint ellenőrzésük alá vonták Aleppó repülőterét és tucatnyi közeli települést, emellett éjszakai kijárási tilalmat hirdettek a városban. A szíriai hadsereg szerint a lázadók „több tengelyről indítottak széles körű támadást az aleppói és az idlibiai fronton”, a tájékoztatás alapján a harcok „egy 100 kilométert meghaladó sávban” folytak.
A szíriai polgárháború, amelynek már mintegy félmillió halottja van, 2011-ben kezdődött, miután az Aszad-kormány brutális leszámolással válaszolt a demokráciapárti tüntetésekre. A konfliktus a 2020-ban elfogadott tűzszünet óta nagyrészt szunnyad, de az ellenzéki erők továbbra is ellenőrzésük alatt tartják az északnyugati Idlib várost és a környező tartomány nagy részét. Idlib mindössze 55 kilométerre fekszik Aleppótól, amely maga is a lázadók fellegvára volt, amíg 2016-ban a kormányerők kezére nem került. A legutóbbi offenzívát a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) nevű iszlamista militáns csoport és a Törökország által támogatott szövetséges csoportok vezetik.
Orosz légitámadásokat hajtottak végre
Az orosz légierő, amely a polgárháború csúcspontján jelentős szerepet játszott Bassár el-Aszad elnök hatalmon tartásában, szombaton légicsapásokat hajtott végre Aleppóban. A támadások az első akcióknak számítanak, amelyeket Oroszország a városban hajtott végre azóta, hogy 2016-ban segített a szíriai kormányerőknek visszafoglalni azt.
szombaton kilenc további orosz csapást hajtottak végre Idlibben.
Az Egyesült Államok szóvivője szerint Szíria „Oroszországra és Iránra támaszkodása”, valamint az, hogy nem hajlandó továbblépni az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2015-ös béketervével, teremtette meg „a most kibontakozó körülményeket” az országban.