Káosz Dél-Koreában: betiltották a pártokat, de az elnök végül visszakozott az ellenállás miatt

GettyImages-2188046596
2024.12.03. 16:17 Módosítva: 2024.12.03. 17:23
Jun Szogjol elnök szerint államellenes erők meg akarják fosztani a dél-koreaiakat a szabadságuktól és boldogságuktól, ezért rendkívüli katonai jogrendet vezet be. Szogjol lépését nemcsak a legnagyobb ellenzéki párt, a Demokratikus Összefogás Pártja, hanem még saját pártja, a konzervatív Polgári Erők is elítélte. Több képviselő is a koreai parlamenthez sietett, hogy ott megállítsák az elnököt, azonban a katonai jogrend miatt a katonák útjukat állták. Valamivel később az elnök már visszakozott, és azt mondta, hogy fel fogja oldani a rendkívüli katonai jogrendet, mire az emberek ünneplésbe kezdtek.
  • Helyi idő szerint este 10 óra 25 perc körül Jun Szogjol dél-koreai elnök bejelentette, hogy este 11 órától rendkívüli katonai jogrendet vezet be.
  • Nem sokkal a tévében sugárzott rendkívüli bejelentése után még saját pártja is elítélte Jun döntését, az ellenzéki házelnök bejelentette, egy rendkívüli ülésen eltörlik a katonai jogrend bevezetését.
  • Este 11 órakor a hadsereg parancsnoka, Park Anszu bejelentette, a katonai jogrend az egész országra érvényes, és betiltják a politikai pártok, valamint a parlament tevékenységét.
  • Este 11 óra 46 perckor néhány katonai helikopter ejtőernyősöket szállított a parlamenthez, akik megpróbáltak bejutni a parlament épületébe, de a parlamenti őrség, a képviselők és a tüntetők ezt megpróbálták ellehetetleníteni.
  • Később az ablakokat betörve a katonák bejutottak a parlamentbe, ahol időközben bejutott ellenzéki Demokratikus Összefogás Pártja képviselői határozatot fogalmaztak meg a rendkívüli katonai jogrend megszüntetéséről.
  • Hajnali 1 óra után 190 ellenzéki képviselővel rendkívüli ülést tartottak, ahol egyhangúan döntöttek a rendkívüli katonai jogrend megszüntetéséről – a döntést egyébként a kormányzó Polgári Erők is támogatta.
  • Ezután a parlamentnél lévő katonák elhagyták az épületet és elindultak vissza a helyükre, miközben egyre több tüntető jelent meg a törvényhozás épületénél – az utolsó katona 1 óra 23 perckor hagyta el a helyszínt.
  • Jung Szogjol elnök valószínűleg a feje felett lógó alkotmányos elmozdítás ellehetetlenítése miatt dönthetett a katonai puccskísérlet mellett.
  • Helyi idő szerint hajnali öt előtt nem sokkal az elnök már visszakozott, és bejelentette, hogy fel fogja oldani a rendkívüli katonai jogrendet, mire az emberek ünneplésbe kezdtek.

Rendkívüli katonai jogrendet vezetnek be Dél-Koreában, miután a jobboldali-konzervatív elnök, Jun Szogjol helyi idő szerint este tíz óra után bejelentette ezt – tudósít róla többek között Korea Herald.

Jun a televízióban sugárzott beszédében azzal magyarázza a katonai jogrend bevezetését, hogy megelőzzék, hogy „az államellenes erők” megfosszák a dél-koreai állampolgárokat a szabadságuktól és a boldogságuktól.

Katonai jogrendet hirdetek, hogy megvédjem a szabad Koreai Köztársaságot az észak-koreai kommunista erők fenyegetésétől, hogy felszámoljam az aljas észak-koreai államellenes erőket, amelyek megfosztják népünket szabadságától és boldogságától, és megvédjem a szabad alkotmányos rendet

– ígérte az elnök, amivel a lap tudósítása szerint egyértelműen a liberális ellenzéki párt, a Demokratikus Összefogás Pártja által irányított parlamentre utalt, mivel az idén áprilisi parlamenti választások után a konzervatív Polgári Erők Pártja elvesztette parlamenti többségét, és kisebbségi kormánnyal vezetnék az országot.

A bejelentésében egyébként az elnök keveset beszélt Észak-Koreáról, helyette inkább az ellenzéki demokratákról és belföldi problémákról ejtett szót.

Jun arról beszélt, nincs más választása, mint egy ilyen intézkedéshez folyamodni „a szabad és alkotmányos rend védelme” érdekében, és azt állította, hogy az ellenzéki pártok túszul ejtették a parlamentet, és akadályozzák az ország működését.

Az elnök nem részletezte, hogy a rendkívüli katonai jogrend milyen lépésekkel járhat. Egy helyi lap szerint azonban ezzel például a kihirdetés után olyan intézkedések is lehetővé válnak, mint a szólásszabadság, a gyülekezés szabadságának korlátozása, a kormány vagy a bíróságok jogkörének speciális megváltoztatása.

A kihirdetésekor az elnöknek haladéktalanul értesítenie kell a parlamentet, a parlament pedig egyszerű többséggel a rendkívüli katonai jogrend eltörlésére szólíthatja fel az elnököt.

Azonban időközben a katonaság helyi idő szerint este tizenegykor bejelentette, hogy a katonai jogrend az egész országra érvényes, és betiltanak minden politikai tevékenységet, többek között a parlament és a politikai pártok működését.

A Korea Times tudósítása szerint a bevezetett jogrend értelmében a hadsereg parancsnoka bejelentette, hogy a parlament mellett minden régió és párt politikai gyűléseit, ahogyan a tiltakozásokat is, betiltották. A katonai jogrend értelmében egyébként a médiumokat a katonaság ellenőrzése alá helyezhetik, valamint a rendőrség és a hadsereg bírósági végzés nélkül is letartóztathat embereket.

Park főparancsnok ezenkívül arról is beszélt, hogy tilos a szabad demokrácia megtagadása vagy a felforgatásra irányuló kísérlet; az álhírek, a közvélemény manipulálása és a hamis uszítás. Akik megszegik ezeket a szabályokat, azok jelenleg bírósági végzés nélkül letartóztathatóak vagy átvizsgálhatóak.

A parlamenthez hívja az ellenzék az embereket, ahova a katonák is megpróbálnak bejutni

Az elnök bejelentését egyébként még saját pártja, a Polgári Erők is elítélte. A pártelnök Han Donghon arról beszélt, hogy a rendkívüli katonai jogrend bevezetése helytelen, emellett azt ígérte, hogy annak bevezetését az emberekkel közösen megállítják a parlamentben.

Az elnök bejelentkezése után egy, a koreai közösségi médiába feltöltött élő videóban Lee Jaejung arról beszélt: 

Tankok, páncélozott szállítókocsik és fegyveres, késes katonák fogják uralni az országot. A Koreai Köztársaság gazdasága helyrehozhatatlanul összeomlik. Polgártársaim, kérem, jöjjenek el a parlamenthez!

A parlamentbe azért akarnak összegyűlni a képviselők, hogy felülírhassák az elnök döntését – ugyanakkor, mivel már kihirdették a katonai jogrendet, valamint betiltották a pártok mindennemű tevékenységét, ezért hivatalosan jelenleg a parlament munkáját felfüggesztették, így nincs jogkörük erről dönteni.

A The Korea Herald közben egy olyan feltételt közölt Instagramon, amelynek tanúsága szerint

a parlament épületébe megpróbáltak koreai ejtőernyősök bejutni, azonban a parlamenti őrség útjukat állta.

Jelenleg így a parlament épületénél nagy dulakodás van: miközben a katonák próbálnak oda bejutni, az őrség, a tüntetők és a politikusok megpróbálják elállni az útjukat, de a képviselők is be szeretnének jutni, hogy dönthessenek a rendkívüli katonai jogrend eltörléséről.

A Dél-Koreát 2022 májusa óta irányító Jun Szogjol elnök döntésének a hátterében egyébként az állhat sajtóhírek szerint, hogy az április választások óta nemcsak a Demokratikus Összefogás Pártja, hanem immáron a Polgári Erők Pártja is támogatná, hogy alkotmányjogi felelősségre vonással elmozdítsák elnöki pozíciójából.

Frissítés 17:11 – a képviselők bejutottak a parlamentbe, szavaztak a katonai jogrend eltörléséről

Időközben a 300 fős parlament 190 tagja bejutott az épületbe, ahol egy rendkívüli ülésen szavaztak a rendkívüli katonai jogrend eltörléséről. A 190 jelen lévő képviselő egyhangúlag támogatta a rendkívüli katonai jogrend eltörlését, és a döntés maradéktalan végrehajtására szólították fel az elnököt. 

A dél-koreai alkotmány értelmében így az elnöknek vissza kell vonnia a rendkívüli katonai jogrendet, azonban az elnök erre még nem reagált.

Ezenkívül több képviselő már arról beszél, hogy akár ma este, a puccskísérlet után szavazzanak az elnök alkotmányos elmozdításáról is. Az elnök még nem reagált a parlament döntésére, a Demokratikus Összefogás Pártja szerint amennyiben ennek nem tesz eleget hamar, akkor az egyértelműen hazaárulás.

Időközben még tovább nőtt a tüntetők száma a parlament épületénél, akik immáron nem a katonai jogrend eltörlését, hanem Jun elnök letartóztatását követelik.

Számuk pedig annak ellenére növekedik, hogy az ellenzéki Demokratikus Összefogás, valamint a kormányzó Polgári Erők szerint is immáron érvénytelen a rendkívüli katonai jogrend – a Demokratikus Összefogás vezetője szerint egyébként az elnök döntése alkotmányellenes volt, mivel előtte nem ülésezett a kabinet, ahol erről szavaztak volna.

Lee Jaejung szerint a katonai jogrend kihirdetése törvénytelen volt, mivel az alkotmányban előírt jogi eljárások lefolytatása nélkül hirdették ki, és ez a kabinet ülésének jóváhagyása nélkül érvénytelen. Lee felszólította a katonaságot és a rendőrséget, hogy ne teljesítsék az Elnöki Hivatal illegális parancsait.

Visszakozik az elnök

Jun Szogjol elnök helyi idő szerint hajnali öt előtt nem sokkal bejelentette, hogy fel fogja oldja a rendkívüli katonai jogrendet. Az AFP hírügynökség jelentése szerint nem sokkal azután, hogy megtörtént az elnök bejelentetése, a nép ünnepelni kezdett.

Az elnök a televíziós beszédben azt is elmondta, hogy megpróbálta összehívni a kabinetet a jogrend feloldása érdekében, és megjegyezte, hogy amint összegyűlik a minimális létszám, amelynek jelen kell lennie, fel fogja oldani azt.

(Borítókép:  Dél-koreai katonák próbálnak bejutni Szöulban a nemzetgyűlésbe 2024. december 3-án. Fotó:  Chung Sung-Jun /  Getty Images)