Kiutasították Magyarországra a tervezett terrortámadás gyanúsítottját Szlovákiából
További Külföld cikkek
- Döntés született a dohányzás visszaszorításáról, szigorítások jönnek
- Letaszították a trónról az osztrák metropoliszt, már nem Bécs a világ legélhetőbb városa
- Életfogytiglani börtönbüntetést kapott a férfi, aki több mint 70 késszúrással ölte meg barátnőjét
- Vlagyimir Putyin „terrorista agresszióra” figyelmeztette Törökország elnökét
- Irán az atomalkuból való kilépéssel fenyegetőzött
Kiutasították Szlovákiából azt a két külföldi állampolgárt, akiket a helyi hatóságok a múlt héten vettek őrizetbe az ország keleti részében lévő kritikus infrastruktúra elleni terrortámadás lehetséges előkészületei miatt – jelentette be Matus Sutaj Estok szlovák belügyminiszter a közösségi médiában hétfőn nyilvánosságra hozott videóban.
A belügyminiszter az esetről először a szlovák közmédia egyik politikai műsorában beszélt szombaton, akkor azt mondta: az ország keleti részén olyan tevékenységet észleltek, amely egy, a létfontosságú infrastruktúra elleni terrortámadás lehetséges előkészületeire utal. A miniszter akkor egy szervezett csoportról beszélt, amely „terepmegfigyeléseket végzett a gázvezetéknél vagy a Barátság kőolajvezetéknél és nemcsak Szlovákiában, hanem Magyarországon is”.
Ezzel összefüggésben a szlovák kormány biztonsági tanácsa már csütörtökön döntést hozott az ország kritikus infrastruktúrája védelmének megerősítéséről, de akkor még nem ismertették ennek konkrét okait − tájékoztatott az MTI.
Matus Sutaj Estok hétfői videóbejegyzésében elmondta: az ügyben indult nyomozás még folyamatban van, de már megtették azokat a gyors intézkedéseket, amelyek egy ilyen jellegű esetleges terrortámadás megakadályozását célozzák.
A politikus kifejtette: a gázvezeték vagy kőolajvezeték elleni támadás lehetséges előkészületeivel három személyt gyanúsítanak, egyikük szlovák állampolgár, ketten pedig külföldiek. A TASR szlovák közszolgálati hírügynökség korábbi jelentése szerint az üggyel összefüggésben Pavol Gaspar, a szlovák titkosszolgálat (SIS) vezetője két ukrán állampolgár kedden történt őrizetbe vételéről tett említést.
Egy személyt kiutasítottunk Magyarországra, a másik személyt pedig a kiutasítási eljárás keretén belül haladéktalanul átadtunk az ukrán hatóságoknak
– mondta a szlovák belügyminiszter hétfőn. Hozzátette: a gyanúsítottak drónok segítségével terepmegfigyelést végeztek az energetikai infrastruktúra több létesítményénél, mások mellett az Eustream nagykaposi (Velké Kapusany) gázkompresszor-állomásánál, a vajáni (Vojany) erőműnél, illetve vasútállomásoknál és a szlovák–ukrán határon. A „Vostok” fedőnevű akció során a szlovák hatóságok számos megfigyelésre használt híradástechnikai és más műszaki berendezést is lefoglaltak, köztük hőkamerákat, éjjellátó és térerőzavaró készülékeket is.
A magyar kormány is reagált a terrorveszély hírére
Az üggyel kapcsolatban a Kormányzati Tájékoztatási Központ szűkszavúan csak annyit közölt: „Magyarország folyamatosan kapcsolatban áll a szlovák hatóságokkal, és az ilyen helyzetben szükséges intézkedéseket megtettük.”
Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő szerint jelenleg nincsenek támadásra utaló bizonyítékok, ezért az is előfordulhat, hogy a szlovák belügyminiszter szavai nem teljesen megalapozottak.
Ugyanakkor kizárni sem lehet annak észlelését, hogy valakik magyar és szlovák területen valóban szemrevételezték a vezetéket. A csővezeték jelentős hosszúságban be van kamerázva, érzékelők is lehetnek, amelyek jelzik a szokatlan vagy gyanús tevékenységet
– fogalmazott az egykori hírszerző tiszt. Hozzátette, ha valós a fenyegetés, az egyértelműen összefüggésben lehet az Ukrajnában zajló háborúval.
Egyesek szerint ukrán szabotőrök is állhatnak a háttérben, hogy megakadályozzák az orosz termék célba jutását. Azonban ezt Kis-Benedek cáfolta, rámutatva arra, hogy a vezeték visszafelé is képes működni, Ukrajnába juttatva a kőolajat, márpedig arra mostanában szüksége van a háborúban álló országnak, ezért nem lenne nekik érdekük egy ilyen akció kivitelezése.
Ha kiképzett csoportok támadni akarják a vezetéket, sikerrel járhatnak. Legfőképpen robbanással lehet benne kárt okozni. Ebben az esetben azonnal leállna a kőolaj áramlása, és vélhetően hosszú hetekig tartana a Barátság vezeték teljes helyreállítása
– fogalmazott a szakember, aki arról is beszélt, hogy a vezeték teljes hosszát képtelenség teljes biztonsággal őrizni.
A Barátság kőolajvezeték Magyarországot, Csehországot és Szlovákiát látja el orosz kőolajjal. Oroszországból halad nyugati irányba több mint négyezer kilométeres hosszban. Neve arra utal, hogy eredeti rendeltetése a Szovjetunió nyugati területeinek, illetve a közép-európai „baráti” szocialista országok kőolajjal való ellátása volt. Ma az orosz (és kazah) olaj európai szállításainak fő artériája.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.