Elvesztette a TikTok a fellebbezést az Egyesült Államokban, végleg betilthatják
További Külföld cikkek
- Donald Trumpot választotta az „Év emberének” a Time magazin
- Figyelmeztet a NATO-főtitkár, ideje áttérni a háborús gondolkodásmódra, és felturbózni a védelmi kiadásokat
- Megnevezte Donald Trump az Amerika Hangja új igazgatóját
- Kiderült, miről tárgyal Orbán Viktor a török elnökkel
- Megtalálták Szíriában azt az amerikai férfit, aki Budapestről tűnhetett el
Elutasították a TikTok fellebbezését az Amerikai Egyesült Államokban az ellen a törvény ellen, amely 2025-től betiltaná a TikTokot és annak értékesítését az országban. A BBC információi szerint a közösségimédia-vállalat azt remélte, hogy a szövetségi fellebbviteli bíróság egyetért azzal az érvelésével, hogy a TikTok betiltására irányuló törvény alkotmányellenes a mintegy 170 millió amerikai felhasználó szólásszabadságára nézve.
A bíróság azonban helybenhagyta a törvényt, amely szerinte „a kongresszus és az egymást követő elnökök széles körű, kétpárti fellépésének csúcspontja”.
A TikTok közölte, most az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságához, vagyis az ország legfőbb jogi hatóságához fordul, az Egyesült Államoknak ugyanis feltett szándéka a közösségimédia-vállalat eladása vagy betiltása, mert a tulajdonosai szerintük kapcsolatban állnak a kínai állammal – a TikTok és az anyavállalat, a ByteDance mindig is tagadta ezt a kapcsolatot, és azt közölte, hogy ezzel még nem ért véget a jogi harc.
A legfelsőbb bíróságnak történelmi múltja van az amerikaiak szólásszabadsághoz való jogának védelmében, és elvárjuk, hogy ebben a fontos alkotmányos kérdésben is így cselekedjenek
– mondta a TikTok szóvivője, hozzátéve, a törvény „pontatlan, hibás és hipotetikus információkon” alapul.
Az Egyesült Államokban a fiatalok mentális egészségére való negatív hatása mellett azzal érvelnek a leginkább e korcsoport által kedvelt applikáció betiltása mellett, hogy a képviselők szerint az nemzetbiztonsági kockázatot jelent, mivel a többi közösségimédia-óriáshoz képest jóval több személyes adatot gyűjt be, amit továbbíthatnak az Amerika szerint vele ellenséges autoriter kínai kormánynak.
Donald Trump mentheti meg a TikTokot?
Donald Trump győzelme a 2024-es amerikai elnökválasztáson mentőövet jelenthet az alkalmazás számára is. Annak ellenére, hogy 2020-as első ciklusa alatt sikertelenül próbálta betiltani a TikTokot, a választási kampányban azt ígérte, nem fogja hagyni, hogy a TikTok betiltása hatályba lépjen. A megválasztott elnököt január 20-án iktatják be – egy nappal a törvény hatálybalépése után. Azt azonban még nem tudni, hogy betartja-e a választások előtti fogadalmát.
James Grimmelmann, a Cornell Egyetem professzora szerint a megválasztott elnök „az árral szemben úszna, hogy kegyelmet adjon a TikToknak”.
Az amerikai kongresszusban nagyon erős a Kína-ellenesség, így mindkét pártban jelentős választói csoportok vannak, amelyek azt akarják, hogy a TikTokot korlátozzák az amerikai piacon
– mondta a BBC-nek.
A különböző alternatív platformok felkészültek a TikTok utáni közösségimédia-térre. A Meta, amely a Facebook, valamint az Instagram, a WhatsApp és a Threads tulajdonosa, igyekezett a TikTok rövid formátumú videóinak riválisait felépíteni saját alkalmazásain belül, és olyan változtatásokat eszközölt, amelyeket a felhasználók a TikTokhoz hasonlítottak (reels-videók).
Jasmine Enberg, az eMarketer vezető elemzője szerint „nagy felfordulást” okozna, ha a TikTok fellebbezése elbukna a legfelsőbb bíróságon, és a tilalom érvénybe lépne. Szerinte ez „a Meta, a YouTube és a Snap számára előnyös lenne, miközben a megélhetés érdekében a TikTokra támaszkodó tartalomkészítőknek és a kisvállalkozásoknak ártana”.