Jön a négynapos munkahét Japánban, a cél a gyermekvállalás fellendítése

GettyImages-2161005994
2024.12.09. 10:00
Tokió bevezeti a négynapos munkahetet, amellyel ösztönözni akarják a gyermekvállalást. Japán évek óta küzd a rekordalacsony termékenységi rátával, ezért családbarát intézkedéseket hoz, hogy szorgalmazza a fiatalok gyermekvállalási hajlandóságát. Ennek ellenére 2023-ban újabb mélypontot ért el a szigetország.

Tokióban bevezetik a négynapos munkahetet a kormányzati alkalmazottak számára, ezzel segítve a dolgozó anyákat, és hogy növeljék a rekordalacsony termékenységi rátát az ázsiai szigetországban. A japán főváros vezetése áprilistól kezdődően a munkahét rövidítése mellett az alsó tagozatos gyermekeket nevelő szülők számára több munkaszünetet biztosít − írta meg a CNN.

Koike Juriko, Tokió kormányzója szerdán mutatta be a főváros terveit, amelyek szerint „felülvizsgálják a munkaidőt, hogy senkinek se kelljen feladnia a karrierjét olyan életesemények miatt, mint a szülés vagy a gyermekgondozás”.

Itt az ideje, hogy Tokió kezdeményező szerepet vállaljon népünk életének, megélhetésének és gazdaságának védelmében és javításában ezekben a nemzet számára kihívásokkal teli időkben

− tette hozzá a főváros vezetője.

Japán is családbarátabb politikára törekszik, egyelőre sikertelenül

Japán termékenységi rátája évek óta meredeken csökken, júniusban ismét rekordalacsony szintet ért el – annak ellenére, hogy a kormány a fiatalokat házasságkötésre és családalapításra igyekszik ösztönözni.

Az Egészségügyi, Munkaügyi és Jóléti Minisztérium adatai szerint 2023-ban mindössze 727 277 születést regisztráltak, és a termékenységi ráta − vagyis az, hogy egy nő hány gyermeket vállal életében − új mélypontra, 1,2-re esett vissza. Ahhoz, hogy a népesség száma stabil maradjon, 2,1-es termékenységi rátára van szükség.

A japán kormány emiatt nagy hangsúlyt fektet a demográfiai válság megfordítására, biztosították a férfiak apasági szabadságát, valamint a helyi önkormányzatok intézkedéseket vezettek be a munkakörülmények javítása érdekében.

Több okra vezethető vissza a szigetország alacsony termékenységi rátája

Szociológusok úgy vélik, a folyamatosan csökkenő születésszám Japán munkakultúrájának és a megélhetési költségek emelkedésének eredménye. A munkaidő hossza már régóta problémát jelent a japán vállalatok számára, ahol a munkavállalók gyakran szenvednek az egészségkárosodástól, szélsőséges esetekben pedig a „karosi” kifejezést emlegetik, amely a túlhajszoltság okozta halált jelenti.

A nőkre hatalmas nyomás nehezedik a társadalom részéről, hogy válasszanak a karrier és a család között, de előbbinél a rendszeres túlórázás sem könnyíti meg a gyermekvállalást és -nevelést. A japán munkaerőpiacon jóval magasabb a nemek közti szakadék, mint más fejlett országok körében.

(Borítókép: Yuriko Koike 2024. július 7-én. Fotó: Tomohiro Ohsumi / Getty Images)