Szorul a hurok a dél-koreai elnök nyaka körül, nem hagyhatja el az országot
További Külföld cikkek
- Gyerekek és nők is vannak a reggeli izraeli légicsapás áldozatai között
- Öngyilkos akart lenni a postai dolgozó, akit tévesen ítéltek el lopás miatt
- Rupert Murdoch a legidősebb gyerekére bízta volna befolyásos hagyatékát
- Továbbra is rengetegen kérik az eutanáziát Kanadában
- Három magyar konzul is jelen lesz a PAOK-FTC-futballmeccs helyszínén
A dél-koreai igazságügyi minisztérium utazási tilalmat rendelt Jun Szogjol dél-koreai elnök ellen, mivel a hatóságok vizsgálják a felelősségét lázadás és egyéb vádpontokban, miután katonai hadiállapot hirdetett december elején – írja az Associated Press.
Az igazságügyi minisztérium egyik tisztviselője, Be Szangup a parlamenti meghallgatáson elmondta, hogy a rendőrség, az ügyészség és a korrupcióellenes ügynökség kérte a kiutazási tilalmat az elnökkel szemben, miután kiterjesztik Jun ellen a vizsgálatokat. Közben a rendőrség egyik magas rangú tisztje arról beszélt, hogy akár őrizetbe is vehetik az elnököt, ha beigazolódnak az ellene felhozott vádak.
Dél-Koreában a hivatalban lévő elnök mentességet élvez a büntetőeljárások alól, azonban ez nem vonatkozik olyan pontokra, mint a lázadás, vagy éppen a hazaárulás vádja.
Ez azt jelenti, hogy Junt kihallgathatja a rendőrség, és őrizetbe is vehetik akár a hadiállapotról szóló rendelete miatt.
Szakértők szerint erre kevés az esély, mivel a rendőrség nem szeretne kockáztatni egy összeütközést az elnöki biztonsági szolgálattal. Még 2017-ben történt, hogy a volt elnök, Pak Kunhje belebukott egy korrupciós botrányba, de az ügyészek akkor sem tudták átkutatni az irodáját, mivel az elnök biztonsági szolgálata nem engedte be őket. Végül az épületen kívül kapták meg az esettel kapcsolatos iratokat, ami után kihallgatták, majd letartóztatták. Végül a bíróság 20 év börtönbüntetésre ítélte Pak Kunhjét.
Hadiállapotot vezetett be, vissza kellett vonnia, mégsem szavazták meg a leváltását
Mint azt mi is megírtuk, Jun Szogjol dél-koreai elnök december 3-án katonai jogrendet vezetett be az országban, szerinte ugyanis államellenes erők akarják megfosztani az embereket a szabadságuktól és a boldogságuktól. A hadiállapot mindössze pár óráig tartott, miután Jun visszavonta azt a lakosság és a parlamenti képviselők nyomására.
A törvényhozók másnap követelték, hogy Jun Szogjol mondjon le a tisztségéről, azonban ezt még a mai napig nem tette meg. Két nappal később Kim Jonghjun védelmi miniszter – aki a hadiállapot bevezetését javasolta az elnöknek – benyújtotta lemondását, amit Jun el is fogadott. Az ügyészség vasárnap őrizetbe vette a lemondott minisztert, ezzel ő lett Dél-Korea történelmében az első, akit elfogtak egy hadiállapottal kapcsolatos ügyben.
Közben Jun Szogjol elnök túlélte az ellene indított bizalmatlansági indítványt a parlamentben, ennek ellenére már saját pártja is a távozását követeli. Az elnök pár órával a szavazás előtt bocsánatot kért a hadiállapot bevezetése miatt.
(Borítókép: Tüntetők egy Jun Szogjol dél-koreai elnök elleni tüntetésen Szöulban, Dél-Koreában 2024. december 9-én. Fotó: Kim Hong-ji / Reuters)