Orbán Viktor miniszterelnök kijelentése a karácsonyi tűzszünetről „egy PR-fogás volt”, és csak Oroszországot segítette abban, hogy egy újabb támadást indíthasson az ukrán energetikai rendszer ellen pénteken. Ezt állította Dmitro Litvin, az ukrán elnök kommunikációs tanácsadója.
Az Interfax hírügynökség szemléje szerint Litvin a BBC-nek adott interjút, és ebben reagált a magyar kormányfő és az orosz elnök egyeztetésére.
Most már látjuk, hogy Orbán úr PR-mutatványát Moszkva egyszerűen arra használta fel, hogy az energiarendszerünk elleni újabb rakétatámadás előkészületeit leplezze. Az orosz rakéták ismét megközelítették az uniós országok határait is. Sajnos Orbán Viktornak a hangzatos szalagcímekért végzett munkája hozzájárult Moszkva támadásához
– fogalmazott Dmitro Litvin.
A tanácsadó ennél eggyel tovább is ment, ugyanis egy közösségi médiás bejegyzésben – amelyet szintén az interjúval kapcsolatban osztott meg az X-en – pontokba szedve így írt a történtekről:
Litvin kijelentése az előzetes egyeztetésre vonatkozhat valószínűleg, ugyanis Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is azt állította, hogy az Orbán-Putyin tárgyalás után egyeztettek az ukrán külüggyel és az elnöki hivatallal.
Orbán Viktor miniszterelnök a napokban közölte, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította a tűzszüneti javaslatát (e javaslat részleteiről Szijjártó Péter is beszélt utóbb). Egy nyilatkozat alapján úgy fest, hogy azóta ugyanígy tett az orosz fél is.
Orbán Viktor legutóbb, a péntek reggeli rádióinterjújában még szó szerint azt mondta a tűzszüneti javaslatukról: „A lehetőség a tömeges fogolycserére és a karácsonyi tűzszünetre az asztalon van. Most mindegy, hogy került oda, ott van. Ezzel két dolgot lehet csinálni. El lehet fogadni, meg el lehet utasítani. Az egyik fél elfogadta, a másik fél láthatóan elutasítja. De még van jó néhány nap karácsonyig, bízunk benne, hogy a helyzet változhat.”
A kormányfő korábbi nyilatkozata alapján a fenti mondatban már csak Oroszország lehetett az a fél, amelyik elfogadta a tűzszünetet. Ugyanakkor mindezt cáfolni látszik az a nyilatkozat, amelyet a Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov tette pénteken, egy sajtótájékoztatón.
Peszkov ugyanis úgy fogalmazott a RIA Novosztyi szerint:
Oroszország nem törekszik tűzszünetre Ukrajnában.
„Mindezt meg lehet, meg kell beszélni a tárgyalások alatt [...] és mi többször is elmondtuk, hogy nem önmagában egy tűzszünetet akarunk. Mi békét akarunk, amely a feltételeink teljesítése után jön el, és miután minden általunk kitűzött célt elértünk” – mondta Peszkov újságíróknak.
A szóvivőt arról kérdezték, hogy a Kreml hogyan értékeli azt az európai országokból érkezett felvetést, miszerint európai katonai kontingensek Ukrajnába küldésével, egy 5-8 országból álló koalíció részvételével lehetne biztosítani egy tűzszünetet. A RIA Novosztyi a Reuters hírügynökségre hivatkozva azt írta, hogy erről a kezdeményezésről jelenleg is tárgyalnak az EU-ban.
Orbán Viktorhoz képest egyébként Gulyás Gergely óvatosabban fogalmazott a kormányinfón a tűzszünet kérdésében. Ő csak annyit mondott, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök „megfontolta” a kormányfő javaslatát. Ő azt mondta, hogy Putyin nem támogatta, de nem is utasította el a felvetést.
Szijjártó Péter pénteken, egy sajtótájékoztatón más hangnemet ütött meg. Az MTI beszámolója szerint a külügyminiszter azt mondta a javaslatról:
Ugye ezt a javaslatunkat Vlagyimir Putyin elnök úrnak elmondtuk, s elmondtuk az orosz kormány több tisztviselőjének, akik ezt alapvetően pozitívan és nyitottan fogadták, késznek mutatkoztak ezen javaslat megfontolására, az erről szóló tárgyalások végrehajtására.
Megismételte azt az állítást is, hogy az ukrán elnök utasította el a javaslatot, de hozzátette: bíznak abban, hogy még sikerült elfogadtatni a felvetést.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!