Sulyok Tamás: A közösség, amely képes tanulni a történelemből, az bölcsességről tesz tanúbizonyságot
További Külföld cikkek
- Azonnal műteni kellett Nancy Pelosi volt házelnököt, miután elesett Luxemburgban
- Oroszország megszólalt a háború lehetséges befejezési dátumáról
- Tüntetés volt Rómában, a tiltakozók nem szeretnék, hogy Olaszország Magyarországgá váljon
- Lelőttek több embert Észak-Franciaországban
- Balesetben meghalt a Mango divatlánc milliárdos alapítója
A temesvári népfelkelés 35. évfordulója alkalmából a Temesvári Integratio Alapítvány, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, az Új Évezred Református Egyházközösség és a Temesvár-Belvárosi Református Egyházközösség rendezvénysorozatot szervezett Temesváron, amelynek ünnepi gálaestjén beszédet mondott Magyarország köztársasági elnöke, Sulyok Tamás is.
Az ünnepi beszédek előtt Kristófi János Zsigmond nagyváradi orgonaművész koncertjét hallgathatták a megemlékezők, majd ezt követően köszöntötték azt est díszvendégeit, Sulyok Tamást, Emil Constantinescut, Románia egykori államelnökét, Dominic Samuel Fritzet, Temesvár polgármesterét és nem utolsósorban az 1989-es népfelkelést elindító egykori püspököt, Tőkés Lászlót, akit az egybegyűlt tömeg hatalmas tapssal és éljenzéssel fogadott.
„Szeretettel köszöntöm mindazokat, akiket ismét közösségbe hívott az emlékezés” – kezdte nyitóbeszédét a magyar köztársasági elnök, aki emlékeztetett, hogy közel 35 évvel ezelőtt ebben a sokat megért városban magyarok és románok páratlanul bátor összefogása jött lére, amikor sorfalat alkottak, hogy együtt védjenek meg egy magyar lelkészt és feleségét, vagyis egy Romániában élő családot.
Sulyok Tamás hangsúlyozta, hogy az akkori kiállás egy olyan folyamatot indított el, amelynek hatására megdöntötték a népnyúzó terrorállamot, eltörölték az embertelen kommunizmust.
A mai szabad Románia Temesváron fogant. Innen indult el a szabadság felé vezető út 1989. december 15-én
– fogalmazott a köztársasági elnök.
Azonban a folyamat nem innen indult Sulyok Tamás szerint, hanem két évvel korábban, amikor „egy fiatal segédlelkész érkezett a temesvári református parókiára”. Tőkés László pedig egyből munkához is látott, élő közösséget kezdett el építeni, egyre szorosabbra fonta az embereket összekötő szálakat, és idővel a gyülekezet vezetője lett.
A temesvári közösség meglepte a spicliket és a rendszer kegyetlen kiszolgálóit
„Elkezdett beszélni a szólni nem tudók és szólni nem merők nevében, kiállt a tenni nem tudók érdekében, és megküzdött a tenni nem merőkért is. Ragaszkodott az igazsághoz minden körülmény között, még a könyörtelen hatalommal szemben is” – méltatta a köztársasági elnök Tőkés Lászlót.
Sulyok Tamás hangsúlyozta, hogy az ilyen kiállás felkelti a figyelmet, így nemcsak a reformátusok, hanem a katolikusok, a baptisták, az ortodoxok, magyarok és románok is felfigyeltek a fiatal lelkészre, de éppen emiatt a gyilkos rendszer és annak rettegett titkosrendőrsége előtt sem maradhatott észrevétlen Tőkés László.
„De a közösség építése ekkor már korántsem felekezeti ügy volt, nem egy nemzetről szólt, jóval túlmutatott bármilyen csoportérdeken, elolvadt minden előítélet, csak a közösség számított, mert Temesvár lakói visszanyerték hitüket és erejüket, és kiszóltak a terrorból” – folytatta Sulyok Tamás, aki hozzátette, „a romániai forradalom a másik védelméért fogant”.
Kifejtette, azon a decemberi napon a temesváriak meglepték a spicliket, a nyerészkedőket, a rendszert kiszolgálókat, és zúgott a „nem hagyjuk” a hatalom szeme láttára.
Ezért is próbálták brutális erőszakkal visszaterelni a népet a bárkájába, de többé már nem lehetett. Az emberek szabaddá váltak
– hangsúlyozta Sulyok Tamás.
A román–magyar kapcsolatokban van jó néhány fekete folt
„A közösség, amely képes tanulni a történelemből, az bölcsességről tesz tanúbizonyságot” – szögezte le a köztársasági elnök.
Sulyok Tamás elismerte, hogy a román–magyar közös történelemben van jó néhány fekete folt, de hatalmas hibát követnénk el, ha csak ezekre fókuszálnánk, és még tévednénk is. Ugyanis nem csupán egymás mellett élő népek vagyunk, hanem „együtt megélt élet az, amit élünk”, amelynek számos fénylő pontja is volt, de ezek közül a legfényesebb a közös temesvári kiállás.
„Temesvár népe adott erőt és bátorságot, hogy megforduljon Románia történelme” – összegezte, majd hozzátette, hogy a temesváriak 35 évvel ezelőtt azt ismerték fel, hogy nincs külön román és magyar szabadság, csak együtt, és ezt ma sem szabad elfelejtenünk.
Kívánom, hogy úgy jelenünket, mint jövőnket, 1989 Temesvárának szellemisége határozza meg. Ha ezt a példát követjük, akkor egy békés, együttműködő, gazdag jövő felé nézhetünk, ha nem, akkor könnyen beleragadhatunk a múlt hibáiba
– zárta beszédét a köztársasági elnök, amelyet többek között élőben hallgatott Németh Zsolt és Nacsa Lőrinc magyar országgyűlési képviselők, Grezsa Csaba főkonzul, Zakariás Zoltán, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) képviselője és az Erdélyi Magyar Szövetség elnöke, valamint Molnár András, az RMDSZ Temes megyei elnöke.
(Borítókép: Sulyok Tamás 2024. december 14-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)