Kettészakadt egy orosz olajszállító hajó a Fekete-tengeren, míg egy másik megrongálódott
Az Interfax hírügynökség jelentése szerint vasárnap súlyosan megrongálódott a Fekete-tengeren két orosz tartályhajó a viharos időjárás miatt. Legalább egy ember meghalt, a mentési munkálatok jelenleg is zajlanak. Az orosz tengeri és belvízi szállításért felelős szövetségi ügynökség (Roszmorrecsflot) közlése szerint olajszennyezés történt – írja a Sky News.
Az egyik hajó belsejéből készült videón látszik, hogy a tartályhajó egy része leszakad a hajótestről, és a vízbe süllyed. A felvételen a legénység több tagja is látható narancssárga mentőmellényben, akik a történteket szemlélik.
Two Russian oil tankers, the Volgoneft-212 and the Volgoneft-239, are in distress in reasonably heavy seas 8 km off the Kerch Strait in Ukraine's Russian-occupied Crimea. The bow of one of them, (Volgoneft-212?) has broken off. 4.3K tons fuel oil could spill. pic.twitter.com/MXFJq5SoxC
— Euan MacDonald (@Euan_MacDonald) December 15, 2024
A TASZSZ orosz állami hírügynökség jelentése szerint a 136 méter hosszú Volgoneft 212-es tankhajó 13 fős legénységgel és fűtőolaj-rakománnyal a fedélzetén futott zátonyra, aminek következtében az orra leszakadt.
Az 1969-ben épült, orosz zászló alatt közlekedő, súlyosan megrongálódott hajó a feltételezések szerint több ezer tonna olajat szállított.
Összkapacitása mintegy 4200 tonna volt. A megosztott videón olaj látható a víz felszínén. A Roszmorrecsflot megerősítette, hogy „kőolajtermékek ömlöttek ki”.
A másik, orosz zászló alatt közlekedő hajó, a 132 méteres Volgoneft 239 ugyanabban a térségben rongálódott meg. Orosz tisztviselők szerint az 1973-ban épült hajón 14 fős legénység tartózkodott.
Oroszország több mint 50 embert és felszerelést, köztük Mi–8-as helikoptereket és mentő vontatóhajókat küldött a térségbe. A hivatalos szervek nem közöltek részleteket a szivárgás mértékéről.
Az orosz katasztrófavédelmi minisztérium szerint mindkét hajó a rossz időjárás miatt sérült meg az orosz szárazföld és az elcsatolt Krím közötti Kercsi-szorosban. A szoros fontos globális hajózási útvonal, amely átjárást biztosít az Azovi-tengerről a Fekete-tengerre.