Szijjártó Péter szerint Volodimir Zelenszkij csúnya kampányt indított Magyarország ellen
További Külföld cikkek
- Újra kell kezdeni a nyomozást a Tate-fivérek ügyében
- Tilalom lépett életbe a titokzatos drónok miatt az Egyesült Államok több területén
- Putyin Ukrajna teljes megsemmisítésére törekszik – megszólalt egy nyugalmazott ezredes Moszkva terveiről
- Vádat emeltek a férfi ellen, aki megölelte Olaf Scholzot
- Orbán Viktor: Ideje, hogy a diplomaták átvegyék az irányítást a tábornokoktól
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter New Yorkban az ENSZ közgyűlésén vesz részt, felszólalása előtt adott interjút, melyet közösségi oldalán osztott meg. A beszélgetésben a karácsonyi tűzszünetről, a fenntartható energiaforrásokról, valamint az illegális migrációról is szót ejtett.
A szaktárca vezetője kiemelte, hogy több mint ezer napja zajlik az orosz–ukrán háború, és „ennek a háborúnak nincsen megoldása a csatatéren”. A magyar javaslat szerint béketárgyalások kellenek, amelyekhez „a fegyverszünet tudja megteremteni a megfelelő alkalmat”. Hangsúlyozta, hogy „Amerikában békepárti elnök nyert”, de „a demokraták és a nyugat-európai liberálisok egy utolsó elkeseredett rohamot indítottak annak érdekében, hogy ellehetetlenítsék a béketeremtést”.
Szijjártó Péter úgy véli, hogy „a karácsony egy kifejezetten jó alkalmat kínálna arra, hogy a háborúzó felek beszüntessék a háborút, hogy legalább néhány napra fegyverszünet jöjjön létre”. Emiatt Orbán Viktor járt Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél, tárgyalt Törökországban, telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, valamint a Vatikánnal is egyeztetett, a miniszterelnök személyesen Ferenc pápával, a külügyminiszter Máltán az egyházi állam vezetőivel.
Ez innentől kezdve már azoknak a felelőssége, akik ezt az ajánlatot vagy az asztalon hagyják, vagy megfontolják, vagy elutasítják
− fogalmazott Szijjártó Péter, majd kritizálta Volodimir Zelenszkijt, amiért „csúnya kampányt indított” Magyarország ellen, és provokációnak nevezte az ukrán elnök szavait.
Két témában szólal fel az ENSZ közgyűlésén
A külgazdasági és külügyminiszter a fenntartható energiaforrásokról és az illegális migrációról tart beszédet New Yorkban. Előbbinél fontosnak tartja, hogy „radikálisan növekedő villamosenergia-igénnyel kell számolni az elkövetkezendő időszakban”. Fizikai kérdésnek tartja a megfelelő mennyiségű és minőségű energia biztosítását, melyekről minden országnak magának kell gondoskodnia.
Magyarország számára a hosszú távú biztonságos energiaellátást a nukleáris energia jelenti, mellyel 17 millió tonna szén-dioxiddal kevesebbet bocsáthat ki. Nemzetstratégiai kérdésként határozta meg az energiaellátást.
Minden egyes országnak a világon az a saját nemzeti hatáskörébe tartozik, hogy eldöntse, milyen energiahordozókat használ, azokat hogy állítja elő vagy éppen honnan vásárolja
− közölte Szijjártó Péter, majd hozzátette, hogy az elmúlt időszakban egyes országok nehezítették egy komplett térség energiaellátását, ugyanis az Egyesült Államok a Gazprom Bankra szankciót vetett ki, melyen keresztül többek között Magyarország is fizet a villamos energiáért. Emellett politikai bosszúnak véli, hogy ugyan felmentést adtak a földgázért való fizetésre a Gazprom Bankon keresztül, de Paks II. számára nem. Mindez a külügyminiszter szerint
felháborító, ez szövetségesekhez abszolút nem méltó viselkedés és egyértelmű politikai bosszú.
Ennek ellenére abban bízik, hogy „ezeket a kockázatokat is kiküszöböljük, a szükséges jogi, technikai, technológiai lépéseket megtettük már részben, és meg fogjuk tenni a következő időszakban is. Magyarország energiaellátása biztonságban van, és biztonságban is lesz természetesen, amíg mi vagyunk kormányon.”
A másik téma, amiről kiemelten értekezik New Yorkban Szijjártó Péter, az az illegális migráció kérdése, amelyhez való álláspontot a január 20-án hivatalba lépő Trump-adminisztráció globálisan meg fog változtatni. A külgazdasági és külügyminiszter megjegyezte, hogy Magyarország 2 milliárd eurót költött a migráció megállítására a déli határon.
Reményét fejezte ki, hogy a nemzetközi jog lesz az irányadó a bevándorlással kapcsolatban, mert az „világosan fogalmaz, ha valakinek menekülnie kell, akkor az első biztonságos országba bemehet, és ott tartózkodhat ideiglenesen. Szóval a jövőben is meg fogjuk védeni a határunkat, a belépő amerikai elnöki adminisztrációval teljes mértékben azonosan gondolkodunk, nyilván majd a nemzetközi fórumokon is közösen fel fogunk lépni az illegális migrációval szemben, és meg fogjuk védeni a saját országaink és a saját nemzeteink biztonságát.”