Egy évre betiltják a TikTokot Albániában egy iskolai gyilkosság miatt

2024.12.22. 11:11
Albánia miniszterelnöke, Edi Rama bejelentette, hogy a TikTok hozzáférését egy évre blokkolják, miután egy 14 éves fiú halálával végződött verekedés rávilágított a közösségi média gyermekekre gyakorolt káros hatásaira. A tervezett tilalom januárban lép életbe, és oktatási programokkal kívánják támogatni a fiatalok fejlődését, miközben a globális vita a TikTok szabályozásáról több országban, köztük az Egyesült Államokban is folytatódik.

Albánia miniszterelnöke bejelentette, hogy a kormány egy évre blokkolni fogja a TikTok hozzáférését, miután a múlt hónapban egy iskolás fiú meggyilkolása aggodalmakat keltett a közösségi média gyermekekre gyakorolt hatása miatt – írja a BBC. Edi Rama elmondta, hogy a tervezett tilalom januárban lép életbe.

A TikTok közölte, hogy sürgős tisztázásokat kér az albán kormánytól a tervezett tilalommal kapcsolatban. A közösségimédia-platform azt közölte: eddig nem találtak bizonyítékot arra, hogy a gyanúsított, aki állítólag megkéselte a 14 éves fiút, vagy maga az áldozat TikTok-fiókkal rendelkezett volna.

Edi Rama az Albánia fővárosában, Tiranában tanárokkal, szülőkkel és pszichológusokkal közös találkozón „a lakónegyedek zsiványaként” említette a TikTokot.

Egy évre le fogjuk zárni, és olyan programokat indítunk, amelyek a diákok oktatását szolgálják, és segítenek a szülőknek nyomon követni gyermekeik fejlődését

– mondta Rama a BBC szerint. 

A TikTok blokkolása kevesebb mint egy hónappal az után történt, hogy egy 14 éves diákot megöltek, egy másik pedig megsebesült egy dél-tiranai iskolánál történt verekedés során, melynek gyökerei egy, a közösségi médiában történt összetűzéshez nyúlnak vissza. A gyilkosság Albániában szülők, pszichológusok és oktatási intézmények körében vitát váltott ki a közösségi hálózatok fiatalokra gyakorolt hatásáról.

„Kínában a TikTok azt népszerűsíti, hogyan vehetnek részt a diákok tanfolyamokon, hogyan védhetik a természetet, hogyan őrizhetik meg a hagyományokat, de Kínán kívül a TikTokon csak mocsok és söpredék van. Miért van szükségünk erre?” – fogalmazott Rama.

A TikTok már be van tiltva Indiában, amely a platform egyik legnagyobb piaca volt 2020 júniusa előtt. Emellett blokkolva van Iránban, Nepálban, Afganisztánban és Szomáliában is.

Az USA-ban is betiltanák

Mint a BBC emlékeztetett, az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága elfogadta, hogy meghallgassa a TikTok utolsó pillanatos jogi érveit, amelyek azt próbálják megmagyarázni, miért ne tiltsák be vagy ne adják el. A meghallgatás január 10-én lesz, mindössze néhány nappal a Kongresszus által megszabott január 19-i határidő előtt.

Az amerikai kormány azzal indokolja a TikTok elleni fellépést, hogy kapcsolatban állhat a kínai állammal, amit a TikTok és a ByteDance tagadnak.

Számos európai ország, köztük Franciaország, Németország és Belgium korlátozásokat vezetett be a gyermekek közösségimédia-használatára. Novemberben Ausztrália megszavazta a világ legszigorúbb intézkedéseit, amelyek értelmében 16 évesnél fiatalabb gyermekek nem használhatják a közösségi médiát (ugyanakkor legalább egy évbe beletelik, mire náluk ez a tilalom életbe lép).

Peter Kyle, az Egyesült Királyság technológiai minisztere a BBC-nek azt mondta, hogy egy hasonló, 16 év alattiak számára előírt tilalom ötlete felvetődött náluk is, de hozzátette, hogy előbb további bizonyítékokat szeretne látni.