Donald Trumpnak a világ legnagyobb szigetére fáj a foga, de hatalmas kosarat kapott
További Külföld cikkek
- Bemutatták az új francia kormány tagjait
- Lövésenként 50 forintért szedi le az ellenséges drónokat a britek új fegyvere
- Kína egyáltalán nem ijedt meg Donald Trumptól
- Már több mint ezer észak-koreai katona halt meg az ukrán háborúban
- Török sajtóhírek szerint beadta a válókeresetet a bukott szír diktátor felesége
Újfent a Föld legnagyobb szigetét, a több mint 600 éve Dánia részét képező Grönlandot óhajtja megvásárolni Donald Trump, aki már 2019-ben is Dánia durva elutasításával találta szembe magát. A Zeit azt írja, a republikánus politikus ötlete hallatán ezúttal is felháborodtak a dánok.
A megválasztott amerikai elnök elképzelése abból áll, hogy az Egyesült Államok irányítsa Grönlandot.
A nemzetbiztonság és a világ szabadsága érdekében az Egyesült Államok úgy érzi, hogy a Grönland feletti tulajdonjog és ellenőrzés abszolút szükségszerűség
– érvelt a megválasztott amerikai elnök a Truth Social online platformján a közel 60 ezer lakosú félautonóm Grönlandról, ahol nagy amerikai légitámaszpont működik.
Grönland nem adja magát
A Berlingske dán napilap arról számolt be, hogy az önálló kormányzattal és parlamenttel bíró sziget képviselői azonnal elutasították Trump nem új keletű követelését.
Öt évvel ezelőtt 2029-es projektként aposztrofálták ezt az elképzelést, sőt, Mike Collins republikánus kongresszusi képviselő jóvoltából a közösségi médiában egy olyan térképet is felkaptak, amelyen Grönlandot amerikai területként tüntetik fel.
Project 2029 pic.twitter.com/H6QkmYAdj8
— Rep. Mike Collins (@RepMikeCollins) November 7, 2024
Trump vasárnap bejelentette, hogy Ken Howery volt stockholmi nagykövetet nevezi ki Dániába akkreditált nagykövetének, ekkor tette újabb megjegyzéseit Grönlandra.
Grönland a miénk. Nem vagyunk és nem is leszünk soha eladók. Nem veszíthetjük el a szabadságunkért vívott hosszú harcunkat
– írta közleményében Mute Egede miniszterelnök az MTI szerint.
A dán kormánynak világossá kell tennie, hogy a Grönland feletti ellenőrzés nem képezheti vita vagy tárgyalás tárgyát – írta az X-en Rasmus Jarlov, a dán ellenzéki Konzervatív Párt parlamenti képviselője.
A mintegy 56 ezer lakosú sziget fővárosa – Nuuk – közelebb fekszik New Yorkhoz, mint a dán fővároshoz, Koppenhágához. Ásványi kincsekben, kőolajban és földgázban gazdag. Ezek kiaknázása azonban lassan fejlődik, a sziget így gazdaságilag a halászat eredményességétől és a Dánia által nyújtott éves támogatástól függ.
A Pitufikk helységben működő légibázis révén Grönland stratégiailag fontos az Egyesült Államok számára.
Emlékezetes, hogy Trump vasárnap azzal is fenyegetett, hogy az Egyesült Államok visszaveszi a Panama-csatorna feletti ellenőrzést, azzal vádolva meg Panamát, hogy túlzottan magas díjakat kér a közép-amerikai átjáró használatáért, heves rosszallást váltva ki ezzel José Raúl Mulino panamai elnökből.