A levegőbe emelkedett Kína új csodafegyvere

2024.12.27. 20:12
Kína új lopakodó vadászgépének két prototípusa az elmúlt napokban fényes nappal emelkedett a levegőbe, bemutatva Kína növekvő erejét. Az ország megpróbálja felvenni a versenyt az Egyesült Államokkal.

A tervek úgy készültek, hogy nagy feltűnést keltsenek. Az egyik egy háromszög alakú repülőgépet mutatott, ami hasonlított az amerikai F–117 Nighthawk lopakodó vadászgéphez, néhány jelentős különbséggel. A Csengzu Aerospace Corporation által készített prototípusnak nem volt vezérsíkja és uszonyszerű, függőleges stabilizátorai, illetve három hajtómű hajtotta. Egy új videón alacsony magasságon látható egy J–20 Mighty Dragon lopakodó vadászgép kíséretében − írja a Business Insider

A közelmúltban fotók és videók is napvilágot láttak egy lopakodó prototípusról, amelyet a Senjang Aircraft Corporationnek tulajdonítanak, ami tovább táplálja a feltételezéseket, hogy a repülőgépet az amerikai típus konkurenciájának szánták.

Az észlelések azonnal kérdéseket vetettek fel a megfigyelők között, hogy ezek a tervek lopakodó csapásmérő repülőgépeket (amelyeket a légvédelem által őrzött területek földi támadására terveztek), vagy egy hatodik generációs technológiát jelentenek, aminek a megépítésén jelenleg az Egyesült Államok is fáradozik.

Lenyűgöző, hogy a Népi Felszabadító Hadsereg Légiereje úgy döntött, hogy ezt a prototípust most fényes nappal repüli. Valószínűbbnek tartom, hogy egy ötödik generációs regionális bombázó/csapásmérő vadászgép projektjéről van szó, amit néha J/H–XX-nek is neveznek

− mondta Justin Bronk, a brit RUSI think tank légierő-szakértője az X-en.

Mindkét prototípus csupaszárny kialakításúnak tűnik, ami hatékonyabban osztja el a repülőgép terhelését, és csökkenti a légellenállást. Ezek a repülőgépek eleve instabilabbak, és automatizált rendszereket igényelnek, amelyek folyamatosan változtatják a repülőgép irányítását. Az Egyesült Államok légierejének Northrop B–2 Spirit és a Northrop Grumman B–21 Raider bombázói használják ezt a konstrukciót.  

1997-ben repült először a Lockheed Martin F–22 Raptor típusú lopakodó vadászbombázó, a világ első ötödik generációs harci gépe. 2005 óta áll hadrendben, csaknem kétszáz épült belőle, jelenleg az amerikai légierő támadóerejének legfontosabb típusa.

A farok és a függőleges stabilizátorok elhagyásával a gépen csökkennek a szögletes felületek. Ez azért fontos, mert az ilyen típusú repülőgépek képesek lehetnek védett területekre csapást mérni, mielőtt a radar észlelné őket.