Elon Musk véleménycikkben kampányolt az AfD mellett, lemondott a mérvadó lap rovatvezetője
További Külföld cikkek
- Csoportos dróncsapás érte egy ukrán katonai repülőtér infrastruktúráját
- Markológépes ámokfutó támadt az emberekre Németországban
- A fél világ lángba borult, és nem látni a végét
- A Hezbollah szétzúzása, közvetlen összecsapás Iránnal és az elpusztíthatatlan Netanjahu – Izrael háborújának egy éve
- Nemzeteket és a világot formáló választások éve volt 2024
A világ leggazdagabb embere és Donald Trump közeli tanácsadója, Elon Musk vasárnap publikált egy véleménycikket a német die Welt lapban, ahol az utóbbi években leginkább politikai szerepvállalása miatt címlapokra kerülő Musk a szélsőjobboldali AfD-t méltatva biztatta arra a németeket, hogy a február 23-i előrehozott választásokon a pártra és kancellárjelöltjére, Alice Wiedelre szavazzanak.
A véleménycikkben a techmilliárdos bővebben kifejtette, miért támogatja a szélsőjobboldali pártot, amit közösségi oldalán korábban már megtett.
Musk szerint az AfD „a remény utolsó szikrája” Németországban, mivel úgy látja, Németország „a gazdasági és társadalmi összeomlás szélén” áll, és csak a szélsőjobboldali párt mentheti meg Németországot attól, hogy korábbi önmaga árnyékává váljon.
Szerinte a tradicionális pártok cserben hagyták az országot, és ahogy fogalmaz, „az AfD-t bár szélsőjobboldalinak írják le, egy olyan politikai realizmust képvisel, amely sok némettel rezonál, akik úgy érzik, hogy aggályaikat az estabilishment figyelmen kívül hagyja”. Ezután gondolatait azzal folytatja:
Az AfD szélsőjobboldaliként való megjelenítése egyértelműen hamis, tekintve, hogy Alice Weidelnek, a párt vezetőjének van egy Srí Lankáról származó azonos nemű partnere! Neked ez úgy hangzik, mint Hitler? Hagyjuk már!
– teszi fel a költőinek szánt kérdést a Dél-Afrikában született, dél-afrikai–kanadai–amerikai hármas állampolgárságú Musk, mielőtt írását azzal nem zárja, hogy kifejti, mivel jelentős befektetései vannak Németországban, ezért szerinte ezek joggal ruházzák fel, hogy Európa legnagyobb gazdaságáról beszéljen.
Lemondott a rovatvezető
Miután Musk cikke a die Welt online, valamint szombati számában nyomtatva is megjelent,
a lap véleményrovatának vezetője, Eva Marie Kogel közösségi oldalán jelentette be, hogy lemond pozíciójáról.
Kogel döntését nem részletezte, mindössze annyit írt, szerette a véleményrovatot vezetni, illetve hogy felmondását azután nyújtotta be, hogy Musk írása nyomtatásba került. Emellett bejegyzésében közölte a techmilliárdos írásának linkjét is.
Musk kijelentései egyébként már korábban botrányt keltettek Németországban. Miután közösségi oldalán december 20-án bejelentette, hogy az AfD-t támogatja, még Olaf Scholz német kancellár is megszólalt, aki egy berlini sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy Németországban szólásszabadság van, ami kiterjed a multimilliárdosokra is. Azonban a megbuktatott kancellár szerint:
A szólásszabadság azt is jelenti, hogy olyan dolgokat is ki lehet mondani, amelyek nem helyesek, és nem tartalmaznak jó politikai tanácsokat.
Németországban azután tartanak február 23-án előrehozott választásokat, hogy az Olaf Scholz vezette kormány még novemberben összeesett, majd pedig decemberben a Bundestag formálisan is megvonta tőle a bizalmat.
A választás legnagyobb esélyese a CDU/CSU uniópártok és kancellárjelöltjük, Friedrich Merz, miután az egykori Merkel-párt már régóta vezetik a kutatásokat – a legutolsó, december 28-án közzétett kutatás szerint az uniópártok 31 százalékponton állnak, amit a Musk által is favorizált AfD követ 20 százalékponttal, majd pedig a dobogó harmadik fokára az SPD ér fel – 17 százalékponttal.
Az ötszázalékos bejutási küszöböt jelenleg még a Zöldek (12), a szociálkonzervatív BSW (7 százalékpont) ugorja meg, míg a kormány bukását okozó liberális FDP és a szélsőbaloldali die Linke 4 és 3 százalékponton áll.
Arról, hogy miért nem működött a pártok klasszikus színei miatt közlekedésilámpa-koalíciónak nevezett SPD–Zöldek–FDP-kormány, valamint miért buktatta meg Olaf Scholz saját magát, hogy ezzel védje kancellári ambícióit, ebben a cikkünkben fejtettük ki bővebben.