Megszólaltak a szlovén hegyimentők, így zajlott a magyar túrázók mentése az Alpokban
További Külföld cikkek
- Markológépes ámokfutó támadt az emberekre Németországban
- A fél világ lángba borult, és nem látni a végét
- A Hezbollah szétzúzása, közvetlen összecsapás Iránnal és az elpusztíthatatlan Netanjahu – Izrael háborújának egy éve
- Nemzeteket és a világot formáló választások éve volt 2024
- Kiderült, mikor és hogyan vesznek búcsút Jimmy Cartertől
Vasárnap két magyar – egy férfi és egy nő túrázó – eltévedt a Kamniki-Alpokban, 1931 méteres magasságban, ráadásul a férfi súlyos sérülést szenvedett, így mozgásképtelenné vált. Megmentésükért napokon keresztül, az időjárási körülményekkel dacolva dolgoztak a mentőszolgálatok, de végül csak a nőt sikerült élve kimenekíteni a hegyről. A mentési akcióról most a kamniki mentőszolgálat megosztott egy részletes beszámolót, amelyben kifejtették, hogy az elmúlt évek legmegerőltetőbb akcióján vannak túl.
A kamniki hegyimentők december 22-én, vasárnap este 18 órakor kaptak segéylhívást. Ekkor már besötétedett, és elkezdett esni a hó. A segélyhívásból kiderült, hogy két személy tévedt el a hegyen, ráadásul egyiküknek eltört a lába.
A pontos helyszín még nem volt teljesen ismert, de tudtuk, hogy a mentés egy rendkívül nehéz és meredek terepen történt, Turska gora és Brana között. Ezen a területen a klasszikus, vagyis gyalogos közlekedés napközben és jó időben is nagy erőfeszítéseket igényelne
– olvasható a beszámolóban.
A kamniki hegyimentők azonnal segítséget kértek más mentőszervezetektől – GRS Ljubljana és GRS Kranj csapataitól –, majd később, amikor megállapították, hogy az áldozat és társa a Logarska dolina feletti északi oldalon, a Bostjanca nevű területen tartózkodhatnak, a GRS Celje Egyesület csapatát is segítségül hívták.
Az első, kamniki hegyimentőkből álló csapat alig egy órával a segélyhívás után távozott, nem sokkal később pedig már a többi mentőalakulat is úton volt. Azonban mire elérték a hegy azon pontját, ahonnan megközelíthető lett volna a két magyar túrázó, már hatalmas volt a hóvihar, és a közelből több lavinát is lehetett hallani, így nem folytathatták a mentést.
Minden csapat visszatért a völgybe, ahová nem sokkal éjfél után megérkeztek az utolsó hegyimentők is. Gyors információcsere és a másnapi mentés megtervezése után mindannyian azzal a borzasztó felismeréssel indultunk haza, hogy a hegyen ragadtakra egy rendkívül nehéz kihívás, egy hosszú, hideg, havas és rendkívül szeles éjszaka vár. A kilátások nem voltak jók
– összegzik első napi élményeiket a kamniki hegyimentők.
A hegyimentők másnap már hajnalban munkához láttak, de csak reggel 9 órára sikerült pontosan beazonosítaniuk annak a magyar hegymászónak a helyzetét, akivel egész éjszaka kapcsolatban voltak. A rendőrhelikopternek ugyan sikerült átrepülnie a viharban a Kotliska-szurdok környéke felett, de sajnos az időjárás túl rossz volt ahhoz, hogy helikopteres mentést hajthassanak végre, így minden energiát arra fordítottak, hogy gyalogosan elérjék a magyar túrázót. Ez délre sikerült is.
Hihetetlen, hogy túlélt egy ilyen vad éjszakát, és a hipotermia és a fagyhalál közelsége ellenére képes volt egyedül, kötéllel és hegyimentők segítségével kimászni a Kotliska Grapa feletti szakadékból, majd leereszkedni a völgybe. A társának viszont sajnos nyoma sem volt
– olvasható a beszámolóban.
Az első hegyimentő, aki elérte a magyar nőt, hosszasan írta le, hogy milyen nehéz volt már megközelíteni is a bajba jutottat a friss hóval borított szirteken keresztül.
Felkötöttem egy százméteres kötelet egy megfelelő helyen álló lucfenyőre, és elkezdtem leereszkedni. Félúton voltam, amikor észrevettem egy mozdulatlan, kék redőt. Magdaléna kibontotta a hálózsákot, amelyben az elmúlt 19 órát töltötte, és elkezdett integetni nekem. Az érzelmek csak úgy kavarogtak bennem a megkönnyebbüléstől, hogy életben van, a csodán keresztül, hogy életben maradt, az elégedettségig, hogy megtaláltuk, és hogy az erőfeszítés nem volt hiábavaló. De aggodalom is volt bennem az állapota miatt, és féltem is, mert nem tudtam, hogyan tudunk majd kijutni a szurdokból
– írta le a magyar hölgy megtalálásának pillanatait Tadej Trobevsek.
Az első túrázó kimentése után folytatódott a keresés a társa iránt, aki lezuhant. A megmentett magyar hölgy elmondta, hogy éjfél körül dübörgést hallott, azután pedig többet már nem érte el társát, hiába hívta. Az ünnepnapokon, azaz december 24-én és 25-én is zajlottak a mentési tevékenységek. Kamniska Bistricán mindennap átvizsgálták a terepet, de sajnos túl erős volt a szél ahhoz, hogy a mentést biztonságosan lehessen elvégezni. Karácsony reggelén azonban kissé elült a szél. A körülmények így lehetővé tették a felszállást és a terepszemlét egy felderítő rendőrhelikopterrel. Ennek ellenére az eltűnt személynek nyoma sem volt.
A férfit végül csak december 26-án találták meg, de rajta már nem tudtak segíteni. A mentésben a Hegyimentő Szolgálat 5 cége vett részt 109 hegyimentővel, valamint a szlovén rendőrség helikopteres egysége.
(Borítókép: Kamniki hegyimentők)