Ez az öt ország költ a legtöbbet a világon atomtengeralattjárókra

2024.12.29. 19:29
A nukleáris meghajtású tengeralattjárók a legösszetettebb haditengerészeti eszközök, amelyeket el lehet képzelni.

A haditengerészeti képességek csúcsán azon országok flottái állnak, amelyek képesek nukleáris meghajtású támadó tengeralattjárókat (SSN) tervezni, építeni és üzemeltetni. Ezeknek az eszközöknek olyan fejlett képességei vannak, amelyek gyakorlatilag minden más szövetséges haditengerészeti hajót érzékelő csomóponttá tesznek − az ellenségeseket pedig potenciális célponttá.

Még ezek közül is az atommeghajtású, ballisztikus rakétát hordozni képes tengeralattjárók a (SSBN) a legfejlettebbek. Ezek feladata, hogy mélyen az óceánok felszíne alatt járőrözzenek. Általában atomtöltetekkel felszerelt ballisztikus rakétákat hordoznak − írja a Naval Technology

Az SSN-ek és SSBN-ek kifejesztése és hadrendben tartása rengetegbe kerül. A legköltségesebb védelmi beszerzések közé tartoznak, a kiadások több tízmilliárd dollárra rúgnak, és nem csak évekig, hanem évtizedekig szolgálnak.

A GlobalData Global Submarine Market Forecast 2024-2034 című jelentése szerint a világ tengeralattjáró-piaca, amelynek értéke 2024-ben 37,3 milliárd dollár volt, az előrejelzés szerint 4,4 százalékos összes éves növekedési ütemmel (CAGR) fog növekedni az előrejelzési időszakban.

Ez az öt ország költi a legtöbbet az atommeghajtású tengeralattjárókra:

Ausztrália

A nukleáris tengeralattjáró-ágazatban újoncnak számító Ausztrália az AUKUS biztonsági kezdeményezésen keresztül, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság hatalmas támogatásával kezdett bele abba a tervbe tervbe, hogy SSN-képességet fejlesszen ki az Ausztrál Királyi Haditengerészet (RAN) számára.

Az AUKUS-keretrendszer 1. pillére a Virginia-osztályú amerikai tengeralattjáróknak Ausztráliának történő eladásával csúcsosodik majd ki a 2030-as évek elején. A RAN legfeljebb három Virginia-osztályú SSN-t üzemeltet, amelyek valószínűleg legalább 10 évig lesznek szolgálatban, és további két Virginia-osztályú tengeralattjárót tartanak maguknál opciós joggal.

Kína

Kína védelmi kiadásai átformálják a globális biztonságpolitikát, mivel Peking egy többpólusú világrend létrehozását tűzte ki célul, amely ellensúlyozza az Egyesült Államok dominanciáját. Elemzések szerint a kommunista állam rendelkezik a világ legnagyobb haditengerészetével.

Az ország védelmi kiadásai 2019-23 között 7,5 százlékos CAGR-t értek el, és 2023-ban 230,3 milliárd dollárt tettek ki, az előrejelzések pedig 6,6 pedig százalékos CAGR-t regisztráltak. Ez 2028-ban 323,7 milliárd dollárt fog jelenteni. A kínai védelmi minisztérium 2024-28 között várhatóan  1,4 billió dollárt költ katonai hardver beszerzésére és a fegyveres erők modernizálására.

India

A tengeri biztonság megerősítése felé tett jelentős lépésként az indiai kabinet biztonsági bizottsága (CCS) 2024 végén jóváhagyta két Project 75-Alpha nukleáris támadó tengeralattjáró (SSN) hazai építését. Ez része része a felszín alatti képességekre fordított sokkal szélesebb körű kiadásoknak.

A rendkívül komplex műveletek végrehajtására képes, saját nukleáris meghajtású tengeralattjárók beszerzése az Indiai Haditengerészetet olyan félelmetes erőként pozícionálja, amely képes a tengeralattjárók elleni hadviselésre az Indiai-óceán térségében (IOR) - állapította meg a GlobalData.

Oroszország

Oroszország vezető hatalom ezen a területen. Évtizedekre visszanyúló tapasztalattal rendelkezik, egészen a hidegháború korai szakaszáig visszamenőleg. Az orosz haditengerészet tengeralattjáró-állománya a felszíni flottájánál is komolyabb képességekkel rendelkezik. Az ország ipari bázisán jelentős a tervezési szakértelem.

A nukleáris tengeralattjárókra fordított kiadások arányának meghatározása a teljes védelmi kiadásokhoz viszonyítva azonban összetett kérdés, tekintettel Oroszország 2022-es ukrajnai inváziójára, valamint az állam-állam elleni szárazföldi háború és a háborús gazdaság felé történő elmozdulásra való tekintettel.

Annak ellenére, hogy az ukrán-orosz háború fényében a jelenlegi kiadások áttekinthetetlenek, a 2024-es adatok szerint Moszkva az előrejelzések szerint a következő tíz évben közel 35,5 milliárd dollárt költ tengeralattjáró-beszerzésre, ami költségvetésének jelentős részét teszi ki. Bár az ukrajnai háború elsőbbséget élvez, Oroszország SSN- és SSBN-flottájának kritikus jellege miatt az esetleges megszorítások valószínűleg előbb más fegyvernemeknél fogják éreztetni hatásukat.

Egyesült Államok

Az Egyesült Államok számára, amely a felszíni harcjármüvek tekintetében már régen elvesztette a mennyiségi egyenlőséget a kínai hadsereggel szemben, a felszín alatti az egyik olyan terület, ahol még mindig előnyben van.

Nyilvánvaló, hogy az Egyesült Államok gigantikus védelmi költségvetése olyan mértékű kiadásokat tesz lehetővé, amelyeket más ország nem tud elérni. Elemzések szerint az amerikai védelmi költségvetés 2023-ban 10,7 százalékkal, 818,8 milliárd dollárra nő, szemben a 2022-es 739,5 milliárd dollárral.

A 2024-re vonatkozó hadi költségvetési törvény (National Defense Authorization ACT, NDAA) a védelmi költségvetés várhatóan 2,8 százalékos növekedését írta elő. Ez 2024-ben 841,4 milliárd dollárt jelent, ami nem tartalmazza az Energiaügyi Minisztérium kiadásait és az atomenergia-védelmi tevékenységek kiadásait. 

Az amerikai haditengerészet mintegy 24 régebbi Los Angeles-osztályú SSN-t üzemeltet, amelyek az 1970-es években álltak először szolgálatba. Összesen 62 ilyen eszközt építettek, valamint három Seawolf-osztályú tengeralattjárót, amelyeket a fent említett Los Angeles-osztály leváltására szántak.

Az amerikai haditengerészet legújabb SSN-típusa, a Virginia-osztály 2024-ben állt először szolgálatba, jelenleg 23 hajó áll hadrendben, és a program élettartama alatt akár 66 darab megépítését is tervezik.

Ami az SSBN-eket illeti, az Egyesült Államok 14 Ohio-osztályú tengeralattjárót üzemeltet, amelyek a haditengerészet nukleáris elrettentő erejét hordozzák. Ezen kívül ven még négy átalakított Ohio-osztályú SSBN-t, amelyek cirkálórakétákkal vannak felfegyverezve és SSGN megjelölést kaptak.

A jövőben megépítendő Columbia-osztályú eszközök programjának keretében jelenleg 12 új, ballisztikus rakétával felszerelhető tengeralattjáró gyártását tervezik. Az osztály első példánya a tervek szerint 2031-ben állhat hadrendbe.