A szerencsétlenség ügyében nyomozó kazah hatóságok bejelentették, hogy a gép adatrögzítő feketedobozait Brazíliába, a Légi Baleseteket Kivizsgáló és Megelőző Központba (CENIPA) küldik, ahol a gépet gyártották. A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség ugyancsak kiadott egy közleményt az incidensről – számolt be az MTI.
Mint megírtuk, Vlagyimir Putyin orosz elnök a minap bocsánatot kért az incidens miatt, bár a szó szoros értelmében nem ismerte el, hogy ők lőtték le a gépet. Alijev azóta egy tévécsatornának adott interjúban beszélt arról, hogy az oroszok megpróbálták eltussolni az ügyet, és kritizálta Moszkvát azon lépések miatt, amelyeket közvetlenül az incidens után elmulasztottak megtenni, továbbá kártérítést is követelt.
A kazah hatóságok szerint 17 különböző állampolgárságú szakértő vesz részt a vizsgálatban, köztük két orosz és brazil. A Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) szintén csatlakozni fog a vizsgálathoz.
A genfi székhelyű, mintegy 340 légitársaságot tömörítő Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) vasárnap alapos, pártatlan és átlátható vizsgálatot követelt az AZAL gépének balesete ügyében. Willie Walsh, az IATA főigazgatója részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak és barátainak.
Polgári repülőgépek soha nem lehetnek katonai műveletek szándékos vagy véletlen áldozatai. A nagy valószínűség miatt, amely szerint az Azerbaijan Airlines 8243-as járata katonai műveletek áldozata lett – mint ahogyan ezt több kormány, közöttük az orosz és az azeri is jelezte –, egy alapos, átlátható és pártatlan vizsgálat abszolút elsődlegességet élvez
– mondta Willie Walsh.
Walsh közölte, hogy 30 nap múlva jelentést tesznek közzé. Ha bebizonyosodik, hogy a tragédia fegyveresek miatt következett be, az elkövetőket bíróság elé kell állítani – hangsúlyozta. A katasztrófa óta több légitársaság, közöttük a dubaji Flydubai, a kazah Qazaq Air és izraeli El Al felfüggesztette egyes oroszországi járatait.
Vasárnap ünnepélyes keretek között vettek búcsút Igor Ksnyakin pilótától és Alekszander Kaljanyinov másodpilótától (mindketten orosz nemzetiségű azeri állampolgárok), valamint Hokuma Alijeva légikísérőtől Bakuban. A szertartáson részt vett Alijev elnök és a felesége, Mehriban Alijeva is. Az államfő méltatta a pilóták önfeláldozását, akik biztos haláluk tudatában a gép orrát tették le, hogy minél több utast meg tudjanak menteni.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index hétfői élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!