Borulni látszik a háborús helyzet Ukrajnában, Zelenszkij fontos döntés előtt áll
További Külföld cikkek
- Megerőszakolhattak és kirabolhattak két légiutaskísérőt Újév napjának hajnalán
- Razziát tartott a rendőrség a dél-koreai repülőgép baleset helyszínén
- Megtaláltak egy 50 éve eltűnt nőt Nagy-Britanniában
- Madárral ütközött a repülőgép, ami Teneriféről szállította volna vissza az utasokat Budapestre
- Irán behívatta Szaud-Arábia nagykövetét, miután hat állampolgárát kivégezték kábítószer-kereskedelemért
Miközben az ukrán hadsereg emberhiánnyal küzd, igyekszik visszaverni az ország keleti részén az orosz előrenyomulást. Kurszkban ráadásul most már több ezer észak-koreai katonával is szembe kell nézniük az ukránoknak (Phenjan egyébként a mai napig nem ismerte el, hogy katonákat küldött Európába, hogy segítse Oroszország háborús erőfeszítéseit).
A kijevi erők talán csak tavaszig tudják tartani a területeket Kurszk térségében, mielőtt visszavonulásra kényszerülnek; ha nem tágítanak, akkor azt kockáztatják, hogy bekerítik őket az oroszok. Erről névtelenségük megőrzése mellett amerikai tisztviselők beszéltek a Bloomberg hírügynökségnek. Mint írták,
nagyon nem mindegy, hogyan alakul a helyzet a kurszki fronton,
Kijev ugyanis az ott elfoglalt területeket tárgyalási alapként kívánja felhasználni az esetleges tűzszüneti tárgyalások közben.
Bár a január 20-án hivatalba lépő Donald Trump megválasztott amerikai elnök kijelentette, hogy a háborúnak gyorsan véget akar vetni, az ukrán és az orosz követelések összetettsége miatt akár hónapokig is elhúzódhatnak a tárgyalások.
Kivárásra játszik Moszkva, Putyin egyelőre nem akar a békéről tárgyalni
Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön arról beszélt, hogy nem ismeri a leendő Trump-adminisztráció azon javaslatát, amely a háború felfüggesztésére vonatkozik.
A javaslat egyik sarokpontja szerint Oroszország garanciákat kapna arra, hogy Ukrajna a következő egy-két évtizedben nem csatlakozik a NATO katonai szövetséghez. Egy ilyen alkura biztosan nem mondana igent Oroszország – szögezte le korábban Putyin.
Mivel Oroszország jelenleg fölényben van a harctéren, ezért a tárgyalások késleltetésére törekszik, és igyekszik minél több területet visszaszerezni Ukrajnától egy esetleges tűzszünet előtt – állítják a háborús fejleményekre jó rálátással bíró szakértők.
Visszavonulást kellene elrendelnie Zelenszkijnek?
Ugyanakkor az ukrán erőknek máris tovább sikerült tartaniuk a területeket Kurszkban, mint ahogy azt egyesek eredetileg jósolták. Ehhez viszont az is kellett, Joe Biden leköszönő amerikai elnök egy hónappal ezelőtt engedélyt adjon Kijevnek arra, hogy az Atacms rakétákkal – amelyek hatótávolsága eléri a 300 kilométert – orosz területeket támadjon.
Egy másik tisztviselő szerint Ukrajna célja Kurszkban soha nem az volt, hogy megtartsa azt, hanem inkább az, hogy az elleninvázió sokkoló ereje tovább rombolja az oroszok harci morálját. Így a visszavonulást még mindig taktikai sikerként lehetne feltüntetni.
A tisztviselők közül ketten reményüket fejezték ki, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök időben elrendeli a visszavonulást Kurszkból, hogy elkerüljék a nagy veszteségeket.
A szakértők szerint az esetleges ukrán visszavonulás ellenére a kurszki fronton történő előrenyomulás már most is súlyos áldozatokat követelt mind az orosz, mind az észak-koreai csapatoktól.
„Mindig is világos volt, hogy Oroszország vissza tudja foglalni Kurszkot, ha úgy dönt” – mondta George Barros, a Hadtudományi Intézet (ISW) kutatója és a Geospatial Intelligence csoport vezetője.
Szerinte a kurszki hadművelet megmutatta, hogy Oroszország nemzetközi határa nem teljesen védett, és más pontokon is áttörhető. Szerinte az is bebizonyosodott, hogy az amerikai gyártmányú felszerelések használata Oroszországon belül nem vezetett katasztrofális eszkalációhoz.
Veszélybe kerülhet az ukránok fontos logisztikai központja
Abban is egyetértés van a szakértők között, hogy amennyiben az orosz erők hatékony ellentámadásba kezdenének Kurszkban, valószínűleg kulcsfontosságú utakat és városokat vennének célba, hogy kikényszerítsék az ukrán visszavonulást.
Ami biztosnak tűnik, hogy az orosz erők továbbhaladnak majd Ukrajna keleti részén, Pokrovszk városa felé, ami fontos logisztikai csomópont, és honnan Kijev csapatokat szállít a frontra és vissza a fővárosba.
Bár az ukrán csapatok képesek lehetnek megerősíteni a védelmet, és egy ideig tartani Pokrovszkot, az egyik amerikai tisztviselő szerint csak idő kérdése, hogy az oroszok mikor tudják bekeríteni a települést, ha eljutnak odáig.
Az orosz–ukrán háború eseményeit az Index is élőben követi, hétfői élő hírfolyamunk ide kattintva érhető el.
(Borítókép: Ukrán katonák a Donyecki területen, Ukrajnában, 2024. december 15-én Fotó: Wolfgang Schwan / Anadolu / Getty Images)