Patkányharapás miatt több mint százan kerültek kórházba az Egyesült Királyságban
További Külföld cikkek
- Sosem látott NATO-hadgyakorlat kezdődik Romániában és Bulgáriában
- A német és a francia külügyminiszter tárgyalt Damaszkuszban az új szíriai vezetéssel
- Több száz szakembert várnak az Antarktiszra álomfizetéssel
- Zsákutcába jutottak az osztrák koalíciós tárgyalások, a pártok nem tudnak összefogni a szélsőjobboldal ellen
- Országos üzemzavar Németországban, káosz a reptereken
Az Egyesült Királyság egyik legnagyobb városában, a skót Glasgow-ban egyre nagyobb problémát okoznak a patkányok, amelyek populációja az elmúlt években veszélyes szintre nőtt. Ezzel párhuzamosan azonban a patkányok okozta támadások száma is rohamosan emelkedik, amelyet jól bizonyít, hogy az elmúlt időszakban több mint száz ember szorult kórházi kezelésre a fertőzések és sérülések miatt.
A Glasgow Greater Hospitals and Clyde egészségügyi intézményei által közzétett adatok szerint az elmúlt időszakban 98 esetben okoztak a patkányok harapásokat vagy karmolásokat a lakosok karján, kezén és ujjaikon. A támadások azonban nem korlátozódnak ezekre a területekre:
arc-, láb-, fej- és lábujjsérüléseket is rögzítettek, sőt több esetben nem meghatározott testrészek is érintettek voltak.
Mindez annak ellenére, hogy meglehetősen komoly problémának hangzik, mégsem emiatt ad igazán aggodalomra okot, sokkal inkább a rágcsálók által terjesztett betegségek fokozzák a pánikot a városban. Az esetek között szerepelnek fertőzések, például fekélyek, cellulitisz (ujj- és lábujjgyulladás) és Campylobacter Enteritis, amely bakteriális fertőzés különösen veszélyes az idősekre és a gyermekekre nézve – írja a Mirror.
A patkánypopuláció drámai növekedése veszélyes betegségekkel fenyeget
Az elmúlt öt évben a patkányok száma 45 százalékkal emelkedett Glasgow-ban. A szociális lakásokban élők egyre többen panaszkodnak az otthonaikat ellepő rágcsálókra, ami arra enged következtetni, hogy a város legszegényebb lakói gettószerű körülmények között kénytelenek élni. A Glasgow Live által megszerzett adatok szerint az ilyen körülmények között élők különösen ki vannak téve a fertőzéseknek, amelyek légzőszervi problémákat és más súlyos egészségügyi gondokat okozhatnak.
És hogy milyen veszélyes betegségekről van szó?
A patkányok közvetlen érintkezés útján (harapás, karmolás, vizelet, ürülék vagy nyál révén), illetve közvetett módon (bolhák, kullancsok vagy atkák által) több halálos betegséget is terjeszthetnek. Ezek közé tartozik:
- a hantavírus-szindróma (HPS), amely légzőszervi problémákat és veseelégtelenséget okozhat,
- a leptoszpirózis, ami máj- és vesekárosodást idézhet elő,
- a patkányharapási láz (spirillózis), amely gyulladásokkal és súlyos fertőzésekkel járhat,
- a szalmonellózis, ami súlyos gyomor-bélrendszeri problémákat okozhat
- és a limfocitás choriomeningitis vírus (LCMV), amely agyhártyagyulladást vagy agyvelőgyulladást válthat ki.
Ezen kívül ritkábban, de előfordulhatnak olyan betegségek is, mint a pestis, vagy éppen a tífusz, bár ezek ritkák a nyugati világban.
A probléma súlyosbodik
Chris Mitchell, Glasgow tisztasági szakszervezetének képviselője szerint a helyzet egyre súlyosabb. „Szinte minden nap hallok olyan kollégákról, akiket megtámadtak a patkányok. Voltak már munkatársaim, akiket kórházba kellett szállítani harapások és karmolások miatt” – mondta.
Mitchell szerint a patkányok legtöbb esetben hantavírust és agyhártyagyulladást hordoztak, amelyek halálosak is lehetnek. Hozzátette: „Figyelmeztetnünk kell a fiatal dolgozókat, hogy húzzák be a nadrágjukat a csizmájukba, amikor a sötétben szemetesek közelében dolgoznak, hogy elkerüljék a harapásokat.”
A szakszervezet vezetője a súlyos probléma miatt az önkormányzatot is kritizálta, mondván, hogy nem tesz eleget a probléma megoldásáért: „Úgy tűnik, addig nem fognak lépéseket tenni, amíg nem történik egy haláleset.”
Niall Gallagher, a British Pest Control Association műszaki menedzsere szerint a patkányprobléma nemcsak az életszínvonal javításáról szól, hanem arról is, hogy minden ember – jövedelemtől vagy körülményektől függetlenül – biztonságos és egészséges otthonban élhessen. „Ez alapvető emberi jog” – hangsúlyozta Gallagher.
(Borítókép: Anadolu / Getty Images Hungary)