Irán behívatta Szaud-Arábia nagykövetét, miután hat állampolgárát kivégezték kábítószer-kereskedelemért

2025.01.02. 10:02
Hasisfogyasztás miatt halálra ítéltek és kivégeztek hat iráni embert Szaud-Arábiában. Az iráni külügyminisztérium reakcióként bekérette Szaúd-Arábia teheráni nagykövetét, hogy „határozott tiltakozását” fejezze ki a „nemzetközi jog szabályainak és normáinak” „elfogadhatatlan” megsértése miatt.

Hivatalos adatok szerint Szaúd-Arábiában hat kábítószer-kereskedelemért elítélt iránit végeztek ki. A szaúdi belügyminisztérium annyit jelentett be, hogy a halálos ítéleteket a királyság keleti részén fekvő Dammamban hajtották végre, azonban nem adtak tájékoztatást a kivégzés időpontjáról – írta meg a Der Spiegel.

A kivégzettek „illegálisan behozott hasist” fogyasztottak – közölték.

Az iráni külügyminisztérium válaszul behívta Szaúd-Arábia teheráni nagykövetét, hogy „határozott tiltakozását” fejezze ki a „nemzetközi jog szabályainak és normáinak” „elfogadhatatlan” megsértése miatt. Egyes feltételezések szerint az intézkedés hátterében inkább a két ország közötti diplomáciai feszültségek állnak, tekintve, hogy Irán számos bűncselekményért szintén halálbüntetést szab ki.

Az AFP hírügynökség hivatalos adatokon alapuló számítása szerint Szaúd-Arábiában 2024-ben összesen 338 kivégzést hajtottak végre, szemben az előző évi 170-nel. Mindenesetre ez az elmúlt évtizedek legmagasabb száma.

A rendelkezésre álló adatok szerint a tavaly kivégzettek közül 117 embert kábítószer-kereskedelem miatt ítéltek el, köztük 85 külföldit.

Rohamosan nő a kivégzések száma

A kábítószer-bűncselekményekért kiszabott halálbüntetésre vonatkozó moratórium két évvel ezelőtti megszűnése óta jelentősen megnőtt az elítélt kábítószer-kereskedők kivégzéseinek száma. 2023-ban a szaúd-arábiai hatóságok számos razziával és letartóztatással indítottak drogellenes kampányt.

Iránban még több embert ölnek meg. Az Amnesty International szerint ott 2023-ban legalább 853 kivégzésre került sor, ennek több mint felét, 481 kivégzést kábítószer-bűncselekmények miatt hajtottak végre. A Szaúd-Arábia és Irán közötti kapcsolatok évekig rendkívül feszültek voltak, a két ország csak 2023-ban vette fel újra a hivatalos kapcsolatokat egy hétéves diplomáciai jégkorszak után.