Kínai harci gépek és hadihajók tartottak járőrözést Tajvan körül
További Külföld cikkek
- A halálba zuhant egy várandós nő túrázás közben Görögországban
- Visszaadta a hivatalából eltávolított vécét egy volt brazil városi tanácsos
- Bejelentette lemondását Karl Nehammer osztrák kancellár
- Megkezdődött Jimmy Carter több napon át tartó hivatalos állami búcsúztatása
- Autó után kötött koporsóval drifteltek egy körforgalomban Romániában
A tajvani védelmi minisztérium közlése szerint 22 kínai katonai repülőgépet, köztük J−16-os vadászgépeket észleltek, amelyek kínai hadihajókkal együtt „közös harckészültségi járőrözést” hajtottak végre Tajvan körül − írta a Reuters.
Hozzátették, hogy a kínai repülőgépeket a sziget több oldalán is kiszúrták, ezért a tajvani légierőt kiküldték megfigyelésre. Az értesülésre a kínai védelmi minisztérium nem reagált.
Lai Csing-te tajvani elnök újévi sajtótájékoztatóján ismét hangsúlyozta a szárazföldi Kínával való megegyezés iránti vágyát. Többször szólított fel tárgyalásra, de azt a pekingi vezetés elutasította. Peking „szeparatistának” nevezte Tajvant, amely körül kétszer is tartott hadgyakorlatot az elmúlt évben.
Lin Csia-lung tajvani külügyminiszter Tajpejben arról beszélt, hogy ez a kínai pszichológiai hadviselés tipikus példája. „A Népi Felszabadító Hadsereg bemutatja Tajvan megfélemlítését” − mondta. Ugyanakkor a tajvani elnök szerint csak a tajvani nép dönthet a jövőjéről.
Korábban beszámoltunk róla, hogy a kínai haderő múlt pénteken öt repülőgépet és ugyanannyi hajót küldött a sziget közelébe, amelyek átlépték a két ország közötti demarkációs vonalat. 2024-es adatok szerint több mint 1700 kínai katonai légi jármű közelítette meg Tajvant.
Újévi köszöntőjében Hszi Csin-ping kínai elnök pedig kijelentette, hogy sem belföldi, sem nemzetközi erők nem állíthatják meg Kína „történelmi” újraegyesítését Tajvannal. A beszéd figyelmeztetésként is értelmezhető azon függetlenségpárti mozgalmak számára, amelyek Peking szerint Tajvanon belül és külföldön is aktívak.