A svéd miniszterelnök és az osztrák kancellár felszólította az EU-t, Orbán Viktor örülhet?
A svéd miniszterelnök a napokban Bécsben jelentette be, hogy már márciusra megszülethet a terv az EU-n kívüli befogadóközpontokról.
A skandináv ország kormányfője Karl Nehammer osztrák kancellárral közös sajtótájékoztatóján elmondta, egyeztetett a témáról Magnus Brunnerrel, az Európai Unió belügyi és migrációkezeléssel foglalkozó biztosával, aki azt mondta, hogy az ügyben már tavasszal várhatók fejlemények – írja az MTI.
Az uniós vezetők októberben jelentették be, hogy fontolgatják egy olyan rendszer bevezetését, amelynek keretében az EU-ban maradásra nem jogosultakat unión kívüli, biztonságosnak ítélt országokban létesített központokba lehetne küldeni.
Nehammer a maga részéről méltatta a svéd kormányfőt, amiért „napirenden tartja az EU-ban a bevándorlás ügyét”, kiemelve, hogy a migráció miatt aggódó országoknak sikerült „teljes mértékben megváltoztatniuk” a migrációról szóló megbeszéléseket, így már a külső EU-határokkal nem rendelkező országok – például Ausztria – is egyre inkább részt vesznek az egyeztetésekben.
„Csak akkor tudunk előrelépést elérni, ha felismerjük, hogy csak együtt lehet megoldani az ügyet” – szögezte le a kancellár. Az osztrák fővárosban tartott találkozón mindkét politikus arra szólította fel az EU-t, hogy lépjen fel erőteljesebben az illegális bevándorlással szemben.
Orbán Viktor az Európai Politikai Közösség novemberi budapesti csúcstalálkozója után beszélt arról, hogy 2015-ben, a migrációs válság kezdetén a magyar kormány első lépése a lázadás volt, amikor kerítést épített; „ez ősbűnnek számított”, azóta viszont mások is ebbe az irányba mozdultak. A kormányfő hangsúlyozta, később bevezették azt a rendszert, „ami az egyetlen megoldás a migrációra”, hogy senkit nem szabad beengedni egy országba, amíg a kérelmét el nem bírálták.