Rettegnek az áldozatok családjai a kiszabadult maffiavezérek visszatérése miatt
További Külföld cikkek
- Az FBI több részletet is elárult a New Orleans-i gázolóval kapcsolatban
- Továbbra sem javul a hóhelyzet Nagy-Britanniában
- Fizetésemelésekre és gazdasági reformra készül Szíria
- Tizennégy ember halt meg vasárnap Gázában az izraeli légicsapások miatt
- Kínai állampolgárokat tartóztattak le aranyrudakkal a Kongói Demokratikus Köztársaságban
Az elmúlt három hónapban több mint 20 magas rangú maffiavezér került szabadlábra Szicíliában, ami komoly aggodalmat keltett azok körében, akik szeretteiket a Cosa Nostra áldozataként veszítették el. Ezek a vezetők, akik korábban Palermo és környékének meghatározó maffiacsaládjait irányították, soha nem tagadták meg a Cosa Nostrához fűződő kapcsolatukat, és következetesen elutasították az együttműködést az igazságszolgáltatással. A szabadon engedésük jellemzően jó magaviseletüknek vagy időszakos börtönlátogatásnak köszönhető.
Salvatore Borsellino, a legendás maffiaellenes bíró, Paolo Borsellino testvére, akit a Cosa Nostra 1992-ben, egy autóba rejtett pokolgéppel gyilkolt meg, már most felemelte a hangját a szabadon bocsátások ellen.
Az olyan maffiózók szabadulása, akik soha nem működtek együtt az igazságszolgáltatással, rendkívül veszélyes. Ez súlyos csapást mér a maffia elleni küzdelemre
– idézi a The Guardian.
Nino Morana Agostino, egy 1989-ben brutálisan meggyilkolt rendőr unokaöccse, szintén aggodalmát fejezte ki:
Nem engedhetjük meg magunknak, hogy alábecsüljük a maffia jelentette fenyegetést. Az életfogytiglanra ítélt maffiózók, akik most feltételes szabadlábra kerültek, olyan titkok birtokában vannak, amelyek számos megoldatlan gyilkossági ügyre vonatkozhatnak. Az ő szabadulásuk nagyon rossz üzenet, ráadásul kifejezetten kockázatos is
– vélekedett.
Az áldozatok családjai számára az egyik legnagyobb érvágás az volt, amikor októberben szabadlábra helyezték Raffaele Galatolót, a palermói Acquasanta negyed maffiavezérét, akit a börtönben mintafogolyként emlegettek jó magaviselete miatt. Galatolo és testvére, Vincenzo korábban a „halálkamra” irányítói voltak, ahol áldozatokat végeztek ki Salvatore „Totó” Riina, a Cosa Nostra akkori vezetője parancsára. Így nem is kérdés, hogy Galatolo visszatérése újra megerősítheti a maffiacsalád befolyását.
A szabaduló maffiózók között volt Giuseppe Corona is, aki négyéves előzetes fogva tartás után került szabadlábra, miután az ügyének tárgyalását többször is elhalasztották. Október elején a palermói fellebbviteli bíróság kilenc másik maffiózót engedett szabadon Trapani környékéről. Ők Matteo Messina Denaro egykori maffiavezérhez köthetők, akit tavaly januárban, harminc év bujkálás után fogtak el, majd szeptemberben elhunyt.
Új erőre kaphat a maffia, a kötelék örök
A szabadulások és az azokat övező aggodalom kapcsán Maurizio de Lucia, Palermo főügyésze arra figyelmeztetett, hogy a Cosa Nostra újjászerveződhet, különösen most, hogy több vezető is visszatérhetett a közösségbe. A börtönökből szabadult vezérek visszatérése megkönnyítheti a Cupola, azaz a maffia irányító testületének újjáéledését.
Federico Varese, az Oxfordi Egyetem kriminológusa szerint az olasz jogszabályok változásai felelhetnek azért, hogy újra visszatérhettek a társadalomba ezek a bűnözők.
A törvények lehetővé teszik, hogy olyan maffiózók is részesüljenek a jó magaviseletért járó kedvezményekben, akik soha nem tanúsítottak megbánást korábbi tetteik miatt, és nem működtek együtt a hatóságokkal. A börtönhatóságok nem konzultálnak az ügyészekkel, és ennek következményeként a szabadulásuk megkönnyítheti a maffia újjászerveződését. Az is nyilvánvaló, hogy a jelenlétük az érintett közösségekben az alacsonyabb büntetési kockázatok üzenetét közvetíti
– vélekedett.
Emellett fontos kiemelni, hogy a Cosa Nostrához való csatlakozás egy életre szóló elköteleződést jelent. A beavatási szertartás során a tagok kezébe egy szentkép elégetett darabját adják, miközben a többi tag kijelenti: „Úgy fogsz égni, mint ez a kép, ha elárulod a szervezetet.” A maffiából való kilépés gyakorlatilag csak halál vagy a tanúvédelmi programba való belépés révén lehetséges.
Salvatore Borsellino szerint a szabaduló vezérek visszatérése erősítheti pozíciójukat. „Ezek a maffiózók visszatérnek, hogy újra megszilárdítsák hatalmukat a klánon belül. Még nagyobb presztízsük lesz, mivel soha nem törték meg a hallgatásuk törvényét, és nem árulták el társaikat” – mondta.
(Borítókép: Tüntetés a maffia ellen Palermóban 2023. január 16-án. Fotó: Anadolu / Getty Images Hungary)