Elon Musk lehet a kulcs a Kína és Donald Trump közötti kereskedelmi kapcsolat kialakításában
További Külföld cikkek
- Meghalt egy spanyol cserediák Thaiföldön egy elefánt fürdetése közben
- Hátrébb lép Kanada miniszterelnöke, bejelentette a lemondási szándékát
- Nicolas Sarkozyt azzal vádolják, hogy illegális támogatást kapott a líbiai diktátortól
- „Sz*rnak ránk. Ez érthető oroszul is, ugye?” – több országra is kiakadt Volodimir Zelenszkij
- Joe Biden tilalmat vezetett be az USA tengerpartjai mentén végzett energiahordozó-kitermelésre
Elon Musk újra a figyelem középpontjába került, pedig Donald Trump megválasztott amerikai elnök még be sem költözött a Fehér Házba. Musk ugyanis, aki évente csaknem egymillió Tesla autót gyárt Kínában, kulcsszerepet tölthet be a Kínai Kommunista Párt vezetősége és Trump közötti kapcsolatokban – írja a Sky News.
A brit lap arról ír, hogy a Tesla sikere nagyban összefügg a sanghaji gyár gyors felépítésével, amely Li Csiang, Sanghaj korábbi kommunista pártvezetője és jelenlegi miniszterelnök támogatásának köszönhető. Bill Russo, a sanghaji székhelyű Auto Mobility Limited vezérigazgatója szerint Li Csiang befolyása nélkül a Tesla nem tudott volna ilyen gyorsan betörni a kínai piacra.
2017-ben Kína módosította az autóiparra vonatkozó iránymutatásait, ezzel lehetővé téve, hogy a külföldi vállalatok teljes tulajdonú gyárakban működjenek az országban. A Tesla 2018-ban aláírta az erről szóló szerződést, 2019-ben kezdte meg a gyár építését, és 2020-ban indult a Model 3 gyártása.
Elon Musk áprilisban találkozott Li Csianggal Pekingben, amiről az X platformon írt: „Megtiszteltetés volt találkozni Li Csiang miniszterelnökkel. Sok éve ismerjük egymást, még a korai sanghaji idők óta”. Musk korábban a tajvani helyzettel kapcsolatban is megosztotta véleményét, amely szerint a feszültségek csökkenthetők lennének, ha Kína némi ellenőrzést kapna Tajvan felett. Ez a megjegyzés azonban felháborította a tajvani vezetőket.
Elon Musk számára Kína kulcsfontosságú piac, és a következő hónapokban elképzelhető, hogy Peking is számít a milliárdos segítségére egy globális kereskedelmi háború esetén. Bill Russo úgy fogalmazott: „Akár tetszik, akár nem, Kína vezető szerepet játszik az elektromos járművek jövőjében”.
Bár a Tesla élharcosa volt az elektromosjármű-ipar kínai fejlődésének, most már helyi márkákkal, mint a BYD és Nio, is meg kell küzdenie. Einar Tangen, a Taihe Intézet szakértője szerint Musk ügyesen egyensúlyoz a két nagyhatalom között, hogy ne sodorja veszélybe sanghaji gyárát.
A Tesla és a kínai közvélemény
Kínában Elon Muskot általában nagyra tartják, mert a Tesla jelentős hatással volt az autóiparra az országban. Benton Tang, aki a sanghaji Bund környékén sétált, így nyilatkozott: „A Tesla forradalmasította az ipart, javította a minőséget, a dizájnt és különösen az árat”.
A Musk család iránti érdeklődés is jelentős Kínában. Elon Musk édesanyja, Maye Musk ráadásul népszerű divatikon az idősebb generációk körében, és több kínai termék arcává vált. Könyve, „A Woman Makes A Plan” kínai fordítása bestseller is lett az országban.
A Sky News cikke végén megjegyzi, hogy Donald Trump beiktatásának közeledésével egyre nagyobb figyelmet kap Elon Musk esetleges szerepe. Sokan ugyanis úgy vélik, a milliárdos kulcsfontosságú közvetítő lehet az amerikai–kínai kapcsolatok alakulásában.