Újabb szomszédos ország akadt ki a nagy-magyarországos ajándékatlasz miatt

2025.01.04. 11:14
Horvátország és Románia után Szlovákiának is problémája akadt azzal a Nemzeti Atlasszal, amelyet Balogh István, Magyarország állandó NATO-képviselője ajándékozott kollégáinak, és ami az ország történelmi fejlődését mutatja be, kvázi Nagy-Magyarországostul. A szomszédos országok ezt a gesztust tiszteletlenségnek tartják, egy történész „már-már nevetséges Trianon-komplexusról” beszélt.

Amint arról beszámoltunk, Balogh István, Magyarország állandó NATO-képviselője egy magyar Nemzeti Atlasszal ajándékozta meg képviselőtársait decemberben. Ez ugyan szép gesztus, csakhogy az atlasz a történelmi Magyarországot is ábrázolja – nevezzük az egyszerűség kedvéért Nagy-Magyarországnak, bár nem pontosan erről van szó –, amin a román és a horvát külügy is eléggé kiakadt.

Gordan Grlic Radman horvát kül- és Európa-ügyi miniszter szerint ugyan Nagy-Magyarország nem szerepel „kifejezetten”, de az egész Kárpát-medencét Magyarországként ábrázolja, „a térképek és a kísérő szövegek vitatottak”.

A román külügy szerint Magyarország és Románia közös történelmét meg kell hagyni a történészeknek, de leszögezték, hogy az ilyen és ehhez hasonló, provokatív gesztusok nem mélyítik a két ország közötti partneri, baráti kapcsolatot. A szlovének ennél megengedőbbek voltak, szerintük ez az atlasz csak Magyarország történelmi fejlődését mutatja be, nincs itt semmi látnivaló. 

A szlovákok viszont már nem ennyire megengedőek, s noha Robert Fico éppen szabadságát tölti, az ellenzék zúgolódik rendesen. A Napunk szerint a Progresszív Szlovákia elnökjelöltje, Ivan Korcok volt külügyminiszter felszólította kormányát, hogy ne hallgasson, ha már a „szuverén külpolitikát” tűzte zászlajára – Magyarországhoz hasonlóan. 

Magyarország miniszterelnöke ismételten a tudtunkra adja, hogy az államiságunkat nem tartja komoly dolognak és történelmi ténynek, hanem csak egy átmeneti tévedésnek. Hogyan lehetséges, hogy a kormány kussol, mint – elnézést a kifejezésért – a tetű a bőr alatt, amikor a magyar NATO-nagykövet a múlt év végén egy olyan történelmi atlaszt osztogatott, amelyben a térképen Szlovákia csak mint a nagy történelmi Magyarország része szerepel

– tette fel az egyáltalán nem költőinek szánt kérdést. 

Miroslav Wlachovsky volt külügyminiszter a szlovák külügy válaszát várja ugyanebben az ügyben, míg Vincent Múcska történész, a Comenius Egyetem Általános Történelem Tanszékének vezetője arról beszélt a portálnak, hogy az ajándékba adott atlasz valóban alkalmas arra, hogy ellenérzéseket váltson ki egyesekből. 

Megjelenik benne az egykori nagyság elvesztése miatti hagyományos magyar komplexus, amelynek felmutatására olykor már nevetséges módon törekednek az alkotók

– mondta a történész, hozzátéve, hogy az is sértésnek minősül, hogy a „Csehszlovákia” és a „Felvidék” megnevezés után csak zárójelben látható a „Szlovákia” elnevezés, miközben az eredeti, angol változatban ezzel nem volt problémája a szerzőknek. „Már a szomszéd iránti egyszerű tisztelet is azt sugallná, hogy fordítva legyen, azaz Szlovákia (Felvidék)” – zárta a történész.