Nicolas Sarkozyt azzal vádolják, hogy illegális támogatást kapott a líbiai diktátortól

2025.01.06. 16:45
Nicolas Sarkozy több millió euró illegális választási kampányfinanszírozást kapott Muammar Kadhafi néhai líbiai diktátor rezsimjétől, a modern francia történelem legnagyobb politikai finanszírozási botrányában. A volt francia elnökön kívül több korábbi miniszterét is azzal vádolják, hogy részt vett az észak-afrikai országgal való korrupciós pénzek elfogadásában.

A volt francia elnököt és 12 társát (köztük három volt minisztert) azzal vádolják, hogy a líbiai diktátortól nagy összeget fogadtak el, és ez a botrány azzal fenyeget Franciaországban, hogy tovább rontja a választók amúgy is alacsony bizalmát a politikusokban − írta meg a The Guardian.

A tíz évig tartó korrupcióellenes vizsgálatot követően a bíróság megvizsgálja azt a vádat, mely szerint Nicolas Sarkozy és társai paktumot kötöttek a líbiai rezsimmel, amelytől közvetítőkön keresztül készpénzzel teli bőröndöket kaptak, amelyekkel 2007-ben illegálisan finanszírozták a volt elnök kampányát. A bíróság ugyanakkor azt vizsgálja, hogy a kampányfinanszírozásért cserébe Kadhafiék kértek-e diplomáciai, jogi és üzleti kedvezményeket.

Az egyik kegyelmi kérelem Abdullah esz-Szenusszival, Kadhafi kémfőnökével kapcsolatos, akit távollétében ítélt életfogytiglani börtönbüntetésre a francia bíróság 1999-ben egy utasszállító repülőgép Niger feletti lelövésében játszott szerepe miatt, amelyben 170-en haltak meg. 

Laure Heinich, a repülőgép-szerencsétlenségben elhunytak rokonainak ügyvédje szerint, a hozzátartozókat sokkolta, hogy „a családtagjaikat meggyilkoló személy letartóztatása” „kenőpénzre váltható”. Szerinte a korrupciós paktum azt jelentené, hogy „a pénz, amelynek köszönhetően Nicolas Sarkozy-t 2007-ben megválasztották elnökké, ezeknek a családoknak a vérén szárad”.

A vádakat a volt francia elnök tagadta, és azt mondta, hogy semmi rosszat nem tett. A tárgyalás tisztázza Sarkozy kapcsolatát Kadhafival, előbbi társai állítólag 2005-ben találkoztak a líbiai rezsim tagjaival. 2007-ben már elnökként tárgyalt a líbiai diktátorral Párizsban, elsőként az európai vezetők közül.

Már Kadhafi bukásának évében is korrupciós vád érte a francia elnököt

2011-ben viszont már Franciaország élen járt a NATO által vezetett légicsapásokban, amelyek segítették a líbiai lázadókat megdönteni Kadhafi rezsimjét, a diktátor 2011 októberében fogták el a felkelők, és megölték.

Amennyiben elítélik korrupciós vádakkal Nicolas Sarkozy-t, akár tízéves börtönbüntetésre is számíthat, Claude Guéant belügyminiszterrel, valamint Brice Hortefaux-val együtt, akik szintén tagadták a jogsértést.

2011 tavaszán Kadhafi fia az Euronews-zal közölte, hogy a francia elnöknek vissza kell adnia azt a pénzt, amit Líbiától fogadott el választási kampányának finanszírozására.

Ez az eset világos képet ad nekünk arról, hogy mi a mai transznacionális korrupció és annak következménye. Nem hangsúlyozzuk eléggé, hogy ez a polgári lakosságnak, nevezetesen a líbiainak okozott kár, mivel líbiai közpénzek elsikkasztásáról van szó.

− nyilatkozta a Sherpa korrupcióellenes csoport tagja, Chanez Mensous.