Zelenszkij: Lukasenka bocsánatot kért, Trumppal megszülethet a megállapodás
További Külföld cikkek
- Az amerikai nagykövet lehetséges utódja: Szégyen, amit Pressman tett
- Csaknem ezer halálbüntetést hajtottak végre Iránban egy év alatt
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
Volodimir Zelenszkij egy vasárnap megjelent interjúban optimizmusát fejezte ki, hogy a leendő amerikai elnök, Donald Trump képes lesz béketárgyalásokra kényszeríteni Oroszországot és véget vetni az ukrajnai háborúnak, továbbá hangsúlyozta, hogy Európával együttműködve kell fellépni Ukrajna biztonsága érdekében, írja a France24.
A Lex Fridman amerikai podcasterrel folytatott háromórás beszélgetésben Zelenszkij elmondta, hogy szerinte Trump létfontosságú lesz Ukrajna biztonságának garantálásában. „Trump és én megállapodásra fogunk jutni, és Európával együtt erős biztonsági garanciákat fogunk felajánlani, aztán pedig tárgyalhatunk az oroszokkal” – mondta Zelenszkij.
Büntető gazdasági szankciók
Arra a kérdésre, hogy mire van szüksége Ukrajnának ahhoz, hogy beleegyezzen a tűzszünetbe, Zelenszkij azt mondta, hogy biztonsági garanciákra, de szerinte ezek csak akkor lesznek hatékonyak, ha az Egyesült Államok nyújtja őket. Szerinte a Nyugatnak minimum garantálnia kellene Ukrajna megszállás alatt nem álló területeinek biztonságát, folytatnia kellene a fegyverszállításokat, és fenn kellene tartania az Oroszországgal szembeni büntető gazdasági szankciókat.
Volodimir Zelenszkij a szankciókkal kapcsolatban utalt arra, hogy ennek az orosz energiahordozókra kellene vonatkozniuk, és úgy fogalmazott, hogy „egyetlen okos embernek sem lehet érdeke az, hogy általánosságban orosz energia legyen a piacon”.
Diplomáciai út a békéhez
Arra a kérdésre, hogy Ukrajna NATO-ba való integrációja elképzelhető-e úgy, hogy az nem vonatkozik öt kelet-ukrajnai régióra, Luhanszkra, Donyeckre, Zaporizzsjára, Herszonra és a Krímre, az ukrán elnök azt mondta, hogy ugyan Ukrajna mint ország kapott meghívást a katonai szervezetbe, az említett területek Ukrajna részének számítanak.
A NATO Ukrajnának csak azon a területein cselekedhetne, amelyek ukrán ellenőrzés alatt állnak, és erről létrejöhet egy alku. Biztos vagyok abban, hogy ez nem lenne nagy siker a számunkra, de ha látunk diplomáciai utat a háború lezárására, akkor az az egyik út
– tette hozzá az ukrán elnök.
Zelenszkij szerint Washington kilépése a NATO halálát jelentené
Zelenszkij óva intett az Egyesült Államok NATO iránti elkötelezettségének gyengülésétől és a kilépéstől, amire Donald Trump többször is utalt, azt állítva, hogy a régi szövetségesek kihasználják Washingtont.
Az amerikai kilépés a véget jelentené. Vagyis a NATO halálát.
Zelenszkij kitért arra is, hogy Aljakszandr Lukasenka, Belarusz elnöke bocsánatot kért tőle, amiért országa részt vett a háborúban. „Néhány nappal a háború kitörése után beszéltem Lukasenkával telefonon, bocsánatot kért. Azt mondta: »A rakétákat az én területemről lőtték ki, de Vlagyimir Putyin indította őket«” – emlékezett vissza.
Válaszul Zelenszkij gyilkosnak nevezte Lukasenkát, és megkérdezte tőle, miért engedte meg Oroszországnak, hogy belorusz területről rakétákat indítson Ukrajnába.
Az Index az orosz–ukrán háború eseményeit hétfőn is percről percre követi, a legfrissebb hírekről ide kattintva tájékozódhat.
(Borítókép: Volodimir Zelenszkij 2022. szeptember 9-én. Fotó: Alexey Furman / Getty Images)