A magyar kormány reakciójában Pressman személyes, pitiáner bosszújáról beszél

2025.01.07. 17:17
A magyar kormány nevében a Miniszterelnöki Kabinetiroda és a Külgazdasági és Külügyminisztérium vezetője is azonnal reagált az Egyesült Államok távozó kormányának bejelentésére. Gulyás Gergely pedig úgy fogalmazott, hogy a leköszönő amerikai kormány és nagykövet bosszút akar állni. Kedden az amerikai pénzügyminisztérium Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala szankciós listára tette Rogán Antalt. Indoklásukban hatalommal való visszaéléssel vádolják a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetőjét.

„Ez a lépés a távozó, sikertelen és bukott amerikai nagykövet utolsó, pitiáner bosszúja. Január 20-a után az Amerikai Egyesült Államoknak új kormánya és új elnöke lesz. Hivatalba lépésük után megtesszük a szükséges jogi lépéseket” − közölte lapunk kérdésére a Miniszterelnöki Kabinetiroda, miután a szervezetet vezető minisztert korrupciós listára helyezte az Egyesült Államok távozó kormánya.

A külgazdasági és külügyminiszter közösségi oldalán reagált a Rogán Antalt ért amerikai szankciókra. Szijjártó Péter bejegyzésében úgy fogalmazott, hogy: „Ez a bukott amerikai adminisztráció által Magyarországra küldött, innen azonban sikertelenül és dicstelenül távozó nagykövet személyes bosszúja Rogán Antallal szemben. Milyen jó, hogy néhány nap múlva már olyan emberek fogják vezetni az Egyesült Államokat, akik barátként, és nem ellenségként tekintenek hazánkra.”

A Rogán Antalt érintő szankciót a távozó amerikai nagykövet és a demokrata adminisztráció kisstílű bosszújának nevezte a Miniszterelnökséget vezető miniszter is. Gulyás Gergely az MTI-nek telefonon nyilatkozva azt mondta: mindez újabb bizonyítéka annak, hogy a leköszönő amerikai adminisztráció és nagykövet bosszút akar állni azért, mert Magyarország és a magyar kormány Donald Trumpot támogatta a választási kampányban, és a január 20-án hivatalba lépő amerikai elnök is minden más külföldi politikusnál többet hivatkozott pozitív példaként Orbán Viktorra, illetve Magyarország kormányára.

David Pressman és a demokrata adminisztráció azonban a magyar–amerikai kapcsolatokban a múlthoz tartozik

– hangsúlyozta a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Ezért ez „a legfeljebb néhány hétig hatályos kisstílű és megalapozatlan bosszú” is csak arra fog emlékeztetni, hogy volt olyan nagykövete az Egyesült Államoknak, aki hivatali kötelezettségeit megsértve, a bécsi egyezményt semmibe véve nem a vendéglátó országgal való jó kapcsolat kialakításán dolgozott, hanem a kormány megbuktatásáért tett meg mindent – fogalmazott Gulyás Gergely.

Menczer Tamás közösségi oldalán egy Beatrice-dalszöveggel üzent a leköszönő amerikai diplomatának: „David Pressman csomagoló nagykövetnek küldöm szeretettel a Beatrice dalát! Azok a boldog, szép napok, ég veled! Te nem tudod, milyen jó nélküled”.

Mint megírtuk, hogy az Egyesült Államok hamarosan leköszönő kormányának pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) szankciós listára tette Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét. A hivatal kedden frissítette a Különlegesen Kijelölt Állampolgárok és Blokkolt Személyek (SDN-lista) névsorát.

Az SDN-lista (Specially Designated Nationals and Blocked Persons List) az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma alá tartozó Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatal (OFAC) által fenntartott hivatalos szankciós lista. Azok a személyek, vállalatok és szervezetek szerepelnek rajta, akiket/amelyeket az Egyesült Államok kormányzata különféle okokból pénzügyi és gazdasági szankciók alá helyezett.

Zárolták Rogán Antal vagyonának egy részét

A keddi intézkedés eredményeképpen Rogán Antal minden, az Egyesült Államokban lévő, illetve amerikai személyek birtokában vagy ellenőrzése alatt álló vagyona és vagyoni érdekeltsége zárolásra kerül, és azt be kell jelenteni az OFAC-nak. Ezen túlmenően minden olyan szervezetet is blokkolni kell, amely közvetlenül vagy közvetve, egyénileg vagy összességében legalább 50 százalékban egy vagy több blokkolt személy tulajdonában van.

A korrupció aláássa egy ország kormányzati intézményeit és korlátozza gazdasági fejlődését, rövid távú hasznot biztosít néhány kiválasztottnak, miközben a jövő generációit megfosztja a hosszú távú előnyöktől

– mondta Bradley T. Smith, a pénzügyminisztérium terrorizmusért és pénzügyi hírszerzésért felelős helyettes államtitkára. „Az Egyesült Államok nem fog habozni, hogy felelősségre vonjon olyan személyeket, mint Rogán, akik arra használják fel hivataluk hatalmát, hogy saját magukat és cimboráikat törvénytelenül meggazdagítsák országuk és polgártársaik kárára” – tette hozzá.

Az amerikai pénzügyminisztérium közleménye szerint a magyarországi korrupció a közszférában több mint egy évtizede romlik, ami miatt Magyarország a Transparency International 2023-as Korrupció Érzékelési Indexén az Európai Unió (EU) tagállamai közül a második egymást követő évben kapta a legalacsonyabb pontszámot. Az Európai Unió felfüggesztette a finanszírozást a jogállamiság elveinek magyarországi megsértésével kapcsolatos aggályok miatt, ideértve a közbeszerzéssel, az összeférhetetlenséggel és a korrupció elleni küzdelemmel kapcsolatos aggályokat.

David Pressman szerint visszaélt hatalmával a miniszter

A leköszönő amerikai nagykövet sajtótájékoztatón arról beszélt, Rogán Antal minisztersége alatt visszaélt a hatalmával, hogy a saját vagyonát és a kormányzó párthoz lojálisakat gazdagítsa. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok nem szokott hivatalban lévő minisztereket szankcionálni.

David Pressman szerint a kormánypárt és a hozzá köthető lapok pártos döntésnek és Magyarország szuverenitása elleni támadásnak állítja be a miniszter szankciós listára helyezését. Emellett tragédiának nevezte, hogyha a civil szervezetek vagy oknyomozó újságírók feltárnak korrupciós tevékenységet, akkor annak nincs következménye a hatalmukkal visszaélőkkel szemben, hanem az ezt feltárók ellen folytatnak hadjáratot.