Meghalt Jean-Marie Le Pen

GettyImages-108054031
2025.01.07. 13:15 Módosítva: 2025.01.07. 13:39

Január 7-én, kedden meghalt Jean-Marie Le Pen, a francia jobboldali Nemzeti Front alapítója és volt elnöke. A politikus 96 éves volt, halálhírét családja is megerősítette – írja a Le Monde. 

A Nemzeti Front alapítóját 2023-ban szívproblémák miatt vitték kórházba. Az orvosok már ekkor „súlyosnak” értékelték az egészségi állapotát. 

Jean-Marie Le Pennek előrehaladott kora és az aktív politikától való évekkel ezelőtti visszavonulása ellenére nagy befolyása volt a francia jobboldalon. Ő volt a Nemzeti Front (FN) társalapítója 1972-ben, és közel négy évtizeden át, 2011-ig vezette a pártot.

Verbális megnyilvánulásai következtében többször elítélték rasszizmus és antiszemitizmus miatt, de 2002-ben még sikerült bejutnia a francia elnökválasztás második fordulójába, amelyet végül a jobbközép Jacques Chirac nyert meg.

Tavaly áprilisban egy orvosi szakvélemény megállapította Jean-Marie Le Pen leépülését, így családja egészségi okokra hivatkozva „bírói védelem alá” helyezte. A végzés alapján három lánya – Marie-Caroline, Yann és Marine Le Pen – lett a képviselője, így ők járhattak el apjuk nevében külön-külön vagy közösen.

Egyedüli gyermekként, egyszerű családban nevelkedett

Jean-Marie Le Pen egyszerű családban nőtt fel, egyedüli gyermekként. Édesapja halász, míg édesanyja varrónő volt. Jean-Marie Le Pen 14 éves volt, amikor édesapja meghalt, miután egy akna felrobbant az otthonukban – írja a The Guardian. 

A leendő politikus 16 évesen kérte, hogy beléphessen a hadseregbe, de elutasították, mivel túl fiatal volt. Ezután csatlakozott a francia idegenlégió ejtőernyős ezredéhez, és részt vett az indokínai háborúban és az algériai függetlenségi harcokban. Később háborús bűnökkel vádolták, többek között, hogy foglyokat kínzott.

Le Pen 1962-ben a Combat című újságnak azt mondta: „Nincs semmi rejtegetnivalóm. Kínoztunk, mert meg kellett tenni. Ha elkapunk valakit, és nem akar beszélni, akkor kivételes módszereket kellett alkalmazni, hogy rávegyük.” Később Le Pen tagadta az algériai kínzással kapcsolatos vádakat, azt állítva, hogy azok egy baloldali „kormányzati összeesküvés” részei, amelynek célja az ő lejáratása.

Először 1956-ban választották meg parlamenti képviselőnek, 1972-ben pedig társalapítója volt a Nemzeti Frontnak. 1988-ig képviselő maradt, majd 2004-ben európai parlamenti képviselő lett, és egészen 2019-ig töltötte be ezt a tisztséget. Feleségétől, Pierrette-től három lánya született, akik közül Marine a legfiatalabb. A hírek szerint középső gyermekéhez Yann Le Penhez, és Marion Maréchal unokájához állt a legközelebb. Második feleségét, Janyt 1991-ben vette feleségül.

Lánya, Marine Le Pen vette át a párt vezetését

Lánya, Marine Le Pen 2011-ben vette át tőle a párt vezetését, amelynek nevét Nemzeti Tömörülésre (RN) változtatta. A pártot igyekezett megválaszthatóvá tenni, és szélesíteni az egykori vonzerejét. A Nemzeti Front utódpártja Franciaország legnagyobb ellenzéki pártjává vált, és az utóbbi három elnökválasztáson a második fordulóba is mindig bejutott. 

Politikailag szakított apjával, miután az többször akadályozta stratégiája megvalósítását. Jean-Marie Le Pent 2015-ben kizárták a pártból a holokausztot többször lekicsinyítő megjegyzései miatt. A politikus „árulással” vádolta meg a lányát, és hosszú ideig tartó nyilvános viszályt vívott vele.

Mint írtuk, a francia ügyészség öt év börtönbüntetést és öt év közügyektől való eltiltást kért Marine Le Penre, miután a gyanú szerint 2004 és 2016 között 6,8 millió euró európai parlamenti juttatást törvénytelenül pártcélokra használtak. Ha bűnösnek találják Le Pent, az egyben azt is jelenti, hogy nem indulhat 2027-ben a franciaországi elnökválasztáson, ahol a szakértők szerint ő lenne a favorit.

Le Pen 2024 novemberében,az utolsó tárgyalási napon is tagadta, hogy jogsértést követett volna el, míg ügyvédje, Rodolphe Bosselut arra kérte a párizsi bírókat, hogy mentsék fel védencét.

(Borítókép: Jean-Marie Le Pen 2011. január 15-én. Fotó: Patrick Durand / Getty Images)