- Külföld
- szijjártó péter
- külgazdasági és külügyminisztérium
- ukrajna
- gáztranzit
- törvénytervezet
- kőolaj
- földgáz
Az ukrán külügy kemény üzenetet küldött Magyarországnak, Kijev szívesen átvenné a helyét az EU-ban és a NATO-ban
További Külföld cikkek
- A világ negyedik legnépesebb állama klubtagságot kapott Kína és Oroszország mellett
- Hónapokra az űrben rekedtek, mégsem érzik magukat elveszettnek a NASA asztronautái
- Bűnösnek vallotta magát egy jakuzavezér nukleáris anyagok csempészésében
- Ausztria megkezdheti felkészülését első szélsőjobboldali kancellárjára
- Saját húga vádolta meg szexuális erőszakkal az OpenAI vezetőjét
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter ismét keményen kritizálta az ukrán kormányt a gáztranzit leállítása, valamint egy új törvénytervezet miatt.
„Ukrajna külügyminisztériuma meglehetősen agresszíven reagált azokra a tegnapi hírekre, melyek az ukrán gáztranzit leállítása következtében megemelkedő földgázárakról szóltak, ma pedig egy olyan törvényjavaslatot regisztráltak az ukrán parlament honlapján, mely arra irányul, hogy hadiállapot idején Ukrajna zárja le az Oroszországból induló földgáz- és kőolajszállítási útvonalakat” – fogalmazott a külügyminiszter.
Ezzel kapcsolatban tisztelettel fel kell hívnunk ukrán kollégáink figyelmét arra, hogy létezik realitás, vannak jogok és kötelezettségek
– tette hozzá.
Szijjártó Péter szerint a realitás, hogy az EU-ban a tagállamok közösen, egyhangúan döntenek új tagok felvételéről. Vagyis szükség van minden egyes tagállam igen szavazatára.
A jogokkal kapcsolatban azt emelte ki, hogy minden ország szuverén joga eldönteni, hogy honnan és milyen útvonalon veszi a működéséhez szükséges energiahordozókat. Szerinte ebbe senkinek nincsen beleszólása kívülről. „Senkinek nincsen joga más országra ráerőltetni drágább, bizonytalanabb energiabeszerzéseket” – tette hozzá.
A kötelezettségekről szólva elmondta, hogy az az ország, amely társulási megállapodást köt az EU-val, sőt tagja akar lenni az EU-nak, köteles hozzájárulni az EU energiabiztonságához a szállítási útvonalak biztosításával. Ezért akár a földgáz-, akár a kőolajszállítási útvonalak lezárása elfogadhatatlan, és ellentétes az EU-integrációhoz kapcsolódó elvárásokkal.
Ukrajna kemény üzenetet küldött
Szijjártó Péter arra a kedd este megjelent ukrán külügyminisztériumi nyilatkozatra reagált így, amelyben felhívták a figyelmet, hogy minden európai országnak sikerült leválnia az orosz energiahordozókról, csak két országnak – Magyarországnak és Szlovákiának – nem. Ehelyett mindketten csak kifogásokat keresnek – tették hozzá.
„Magyarország vezetésének legutóbbi manipulatív nyilatkozatai, amelyek arról szólnak, hogy Ukrajna nem hosszabbítja meg 2025-től az agresszor állammal, Oroszországgal kötött tranzitmegállapodást, amely állítólag negatív hatással van a fogyasztói árakra, egy politikai indíttatású, belföldi célra szánt információs kampány részei” – hívta fel a figyelmet az ukrán külügyminisztérium.
A közlemény szerint az Európai Bizottság 2025. január 1-jén kelt nyilatkozatában egyértelműen jelezte, hogy Ukrajna korábban bejelentett döntése nem befolyásolja hátrányosan az uniós országok energiabiztonságát vagy az európai piac fogyasztói árait.
Az európai energiapiac kihívásainak egyetlen oka mindig is Oroszország volt. A Kreml évtizedek óta fegyverként használja az energiát, zsarolja az európai kormányokat, és aláássa az energiabiztonságot. Az Ukrajna elleni teljes körű agresszió kezdete óta Oroszország egzisztenciális fenyegetést jelent az európai kontinens stabilitására és békéjére. Következésképpen Európa orosz energiaforrásoktól való függésének korszaka a végéhez közeledik
– világítottak rá.
Ukrajna szerint az Európai Bizottság és az európai kormányok sikeresen együttműködnek az ellátási források diverzifikálása és az energiafüggetlenség növelése érdekében. Minden európai ország megtalálta a módját annak, hogy gazdaságát és polgárait az Egyesült Államokból és a Közel-Keletről származó alternatív energiaellátással biztosítsa.
„A huszonhét uniós országból mindössze kettő küzd ezzel a feladattal, és most megpróbálják a problémáikat másokra hárítani. Ráadásul azzal, hogy a józan ésszel ellentétben megpróbálják fenntartani az Oroszországtól való függőséget, hatékonyan akadályozzák az Egyesült Államok és más partnerek erőforrásainak hozzáférését az európai energiapiachoz” – közölte az ukrán külügyi tárca.
Ha a magyar fél Oroszország megerősítését helyezi előtérbe az EU-val és az Egyesült Államokkal szemben, akkor ezt nyíltan be kellene ismernie. Ukrajna kész lenne betölteni az EU-ban és a NATO-ban megüresedő helyet, ha Magyarország úgy dönt, hogy a FÁK- vagy a KBSZSZ- [Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete – a szerk.] tagság javára elhagyja azt. Ha azonban Magyarország valóban hozzá kíván járulni a háború befejezéséhez, akkor azzal kellene kezdenie, hogy nem ássa alá az EU-n belüli egységet, és ehelyett saját országa és polgárai energiabiztonságának és függetlenségének megerősítésén kellene dolgoznia Európa többi részével és az Egyesült Államokkal együtt
– véli Ukrajna.
Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan figyelemmel kísérjük, szerdai, percről percre frissülő hírfolyamunkat itt találja.